25-02-2019

Η Κηφισιά συνέχισε το σερί της, νίκησε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης

Mε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καναδό διαγώνιο Τέιλορ Χαντ που σημείωσε 30 πόντους και είχε ποσοστό αποτελεσματικότητας στην επίθεση 73% η Κηφισιά νίκησε με 3-1 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στον αγώνα που έκλεισε το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής στην Volley League.
H Kηφισιά συνέχισε το εντυπωσιακό σερί της σημειώνοντας την πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και την έβδομη συνολικά που την εκτόξευσε στους 19 βαθμούς, μόλις -2 πίσω από τον Φοίνικα που είναι στην 5η θέση και +3 από τον Ηρακλή που ακολουθεί στην 7η θέση της βαθμολογίας. Στα θετικά για την ομάδα του Νίκου Ζαλμά ήταν η επιστροφή του Λάανε. Ο Ολλανδός ακραίος από το 0-0 του αγώνα πήρε τη θέση του Σπυριούνη που είχε δηλωθεί βασικός αλλά ένιωσε ενόχληση στη μέση και δεν πιέστηκε η συμμετοχή του.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έπαιξε καλό βόλεϊ στα 2,5 πρώτα σετ αλλά στη συνέχεια έχασε την σπιρτάδα του και κυρίως τον ρυθμό του στην ανάπτυξη ενώ από τα μέσα του 1ου σετ ο Στρούγκαρ πήρε τη θέση του Βλαχόπουλου.

Λάθος και Ρουμελιωτάκης έκαναν το 26-24

Μετά τις πρώτες αναγνωριστικές φάσεις και το 6-6 ο άσσος του Βλαχόπουλου και το λάθος του Ρουμελιωτάκη έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στους φιλοξενούμενους 8-6. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με μπλοκ του Λόπαρ ισοφάρισε 8-8, αλλά ο Εθνικός με ένα σερί 3-0 μπήκε σε «θέση οδηγού» 11-8 αναγκάζοντας τον Νίκο Ζαλμά να καλέσει τάιμ άουτ. Το +3 για τους φιλοξενούμενους διατηρήθηκε μέχρι το 20-17. Με καλό μπλοκ - άμυνα η Κηφισιά γύρισε κόντρες και ισοφάρισε 20-20 με επιθέσεις Χάντ και Λάααν. Η Κηφισιά με μπλοκ του Ρεκ πάνω στον Γκμίτροβιτς προηγήθηκε 23-22, ενώ στην επόμενη φάση ο Μπενγκολέα κάρφωσε στο φιλέ για το 24-22 υπέρ των γηπεδούχων. Ο Εθνικός παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο «έσβησε» τα δύο σετ μπολ της Κηφισιάς με τον Τουράνιανιν και τον Μπενγκολέα (24-24), όμως ο Αργεντινός έχασε το σερβίς για τον Εθνικό (25-24) και το σετ κατέληξε στα «χέρια» της Κηφισιάς μετά από επίθεση του Ρουμελιωτάκη ο οποίος διαμόρφωσε το 26-24.

Ισοφάριση του Εθνικού

Στο 2ο σετ το 3-1 για την Κηφισιά έγινε 9-5 για τον Εθνικό με αντεπίθεση διαρκείας. Ο Στρούγκαρ με άσο έδωσε «αέρα» έξι πόντων στους φιλοξενούμενους 12-6. Η Κηφισιά μείωσε 12-9 με σερί 3-0 από το μπλοκ του Λόπαρ, αλλά ο Εθνικός άνοιξε πάλι την διαφορά στο +5 (14-9) με δύο λάθη των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν «πείσμα» στο γήπεδο και με «αιχμή του δόρατος» τον διαγώνιο της Τέιλορ Χαντ έκανε ισοφάρισε 15-15 ξεσηκώνοντας τους φιλάθλους στο Ζηρίνειο. Με άσο του Λάανε η Κηφισιά προσπέρασε με 16-15. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο- πόντο μέχρι τη στιγμή που ο Ριζόπουλος πήγε στο σερβίς. Ο ακραίος του Εθνικού με δύο συνεχόμενους άσους έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα του 22-20. Ο Εθνικός έφτασε σε τριπλό σετ μπολ μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Γμίτροβιτς. Με επίθεση του Χαντ η Κηφισιά μείωσε 24-22, όμως το σετ ολοκληρώθηκε με 25-22 για τον Εθνικό μετά από άουτ σερβίς του Ρούση.

Προβάδισμα Κηφισιάς

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον Γμίτροβιτς στο σερβίς ο Εθνικός μπήκε εντυπωσιακά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε 5-2. Στην εξέλιξη του σετ το Κηφισιώτικο μπλοκ έκανε καλή δουλειά και με συνεχόμενους πόντους η Αθηναϊκή ομάδα πέρασε μπροστά 7-6. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τον Εθνικό να προηγείται 13-11 μετά από επιθέσεις των Μπενγκολέα και Γκμίτροβιτς.  Ο Χαντ από τη θέση του σερβίς δημιούργησε προβλήματα στον Εθνικό και η Κηφισιά ανέκτησε το προβάδισμα με 16-13. Η «ψυχολογική πίεση» πέρασε στην μεριά των φιλοξενούμενων οι οποίοι με δύο συνεχόμενα λάθη βρέθηκαν στο -5 (19-14). Η Κηφισιά διατήρησε το προβάδισμα «ασφαλείας» και έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ μετά από επίθεση του Χαντ. O Στρούγκαρ κράτησε στο σετ τον Εθνικό όμως το σερβίς του Γκμίτροβιτς πήγε στο φιλέ για το 25-20 υπέρ της Κηφισιάς.

Κλείδωσε το τρίποντο

Στο 4ο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 6-5. Η Κηφισιά «απάντησε» και με άσο του Λάανε «προσπέρασε» 8-6. Ο Ολλανδός της Κηφισιάς συνέχισε να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και με νέο άσο διαμόρφωσε το 10-6.
Οι παίκτες του Εθνικού αντέδρασαν και με τρεις διαδοχικούς πόντους έφτασαν σε «απόσταση αναπνοής» 10-9, ενώ ο Χαντ με επίθεση έβγαλε από την δύσκολη θέση την Κηφισιά κάνοντας το 11-9. Ο διαγώνιος της Κηφισιάς έμοιαζε «ασταμάτητος» και με νέα επίθεση έκανε το 13-10. Στην εξέλιξη του σετ ο Καναδός διαγώνιος με κόντρα επίθεση διαμόρφωσε το 15-11 αναγκάζοντας τον Σάκη Μουστακίδη να πάρει τάιμ άουτ.  Η Κηφισιά συνέχισε να έχει τον έλεγχο και με συνεχόμενους πόντους «εκτόξευσε» την διαφορά στο +8 (20-12). Η ομάδα των βορείων προαστίων κράτησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 25-16 με μπλοκ του Λόπαρ.

Διαιτητές: Βουδούρης, Κουτσούλας.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 20-21, 26-24

2ο σετ: 5-8, 15-16, 20-21, 21-25

3ο σετ: 6-8, 16-13, 21-16, 25-20

4ο σετ: 8-6, 16-12, 21-13, 25-16

*Οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 46 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 7 άσσοι, 36 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 36 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (26-24, 21-25, 25-20, 25-16) σε 110΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 2π. (2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (9/17, 1 μπλοκ, 48%υπ., 34%αρ.), Ρεκ 3 (3 μπλοκ), Χαντ 30 (27/37επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σπυριούνης, λΌΠΑΡ 7 (2/4, 5 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 50υπ., 43%αρ.), Λάανε 12 (8/22, 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 53%υπ., 12%αρ.), Γκούζντα, Ρούσσης, Μπέλος, Μήτσης.

ΜΓΣ ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Μπενγκολέα 14 (13/31, 1 άσσος, 43%υπ., 21%αρ.), Γκμίτροβιτς 16 (14/41, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τουράνιανιν 6 (2/6, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Βλαχόπουλος 1 (1 άσσος), Στίγγας 2 (0/8, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 6 (4/12, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοντοστάθης (λ. - 61%υπ., 27%αρ.), Τσιουτσιουλούδης, Νικολακάκης, Στρούγκαρ 3 (2/3, 1 ασσος).

Ο ακραίος της Κηφισιάς Γιάννης Ρουμελιωτάκης δήλωσε: «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη μας η οποία είναι ιδιαίτερα σημαντική για εμάς. Δουλέψαμε όλη την εβδομάδα σκληρά. Κάποια πράγματα μας βγήκαν και κάποια όχι. Το σημαντικό είναι ότι μετά την απώλεια του σετ μείναμε συγκεντρωμένοι και φτάσαμε στον στόχο μας. Η συγκέντρωση ήταν καθοριστική για την τελική έκβαση του αγώνα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι.

Ο ακραίος του Εθνικού Δημήτρης Ριζόπουλος είπε: «Ήταν ένα κρίσιμο παιχνίδι για την ομάδα μου. Ήρθαμε με σκοπό να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Σε κάθε σετ παίζαμε καλά μέχρι τα μέσα του αλλά στη συνέχεια τα λάθη και η έλλειψη συγκέντρωσης μας στοίχησαν. Είναι κακό αποτέλεσμα για εμάς και θα πρέπει να παίξουμε ακόμα καλύτερα στη συνέχεια του πρωταθλήματος. Στα θετικά είναι ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Κηφισιά έχουμε πλεονέκτημα. Κάθε λεπτομέρεια μετράει στο φετινό πρωτάθλημα».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Π.Κηφισιάς Η Κηφισιά συνέχισε το σερί της, νίκησε 3-1 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης