25-03-2019

Εντυπωσιακός ο Ηρακλής 3-1 τον Παμβοχαϊκό και ελπίζει για 6η θέση

(3 votes)
Ο Ηρακλής νίκησε με 3-1 τον Παμβοχαϊκό στο ντέρμπι που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστικής της Volley League και πανηγύρισε την 6η νίκη του σε 17 αγώνες πρωταθλήματος.

Με τη νίκη αυτή ο Ηρακλής εξασφάλισε την 7η θέση, έχει ελπίδες για την 6η θέση εάν ισοβαθμίσει με την Κηφισιά την τελευταία αγωνιστική

Ο Ηρακλής την τελευταία αγωνιστική θα ταξιδέψει στη Σύρο για να αγωνιστεί με τον Φοίνικα ο οποίος μετά τη σημερινή ήττα του Παμβοχαϊκού είναι οριστικά στην 4η θέση. Η Κηφισιά θα υποδεχτεί τον Παναθηναϊκό και εφόσον πάρει τρίποντο θα πάρει και την 5η θέση στην ισοβαθμία με την Παμβοχαϊκό. Η ομάδα του Βραχατίου δεν έχει άλλο αγώνα. Θα κρατήσει την 5η θέση εφόσον η Κηφισιά δεν πάρει τρίποντο από τον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τον Ηρακλή όμως να κάνει πάντα τα λιγότερα λάθη στην τελική προσπάθεια, να έχει καλύτερο μπλοκ στις κρίσιμες φάσεις και τον Ποποβ να είναι ασταμάτητος επιθετικά. Πολύ καλό και μεστό παιχνίδι έκανε ο Προύσαλης, ενώ ο Ντίνας κέρδισε πολλά τελειωμένα μπλοκ.

Προβάδισμα του Ηρακλή

Στο 1ο σετ από την αρχή ο Ηρακλής είχε μικρό αλλά ουσιαστικό προβάδισμα και μετά το 13-13 με επίθεση του Φέργκιουσον και δύο λάθη του Παμβοχαϊκού ο Ηρακλής ξέφυγε 16-13. Αργότερα ο Ντίνας έκανε το 19-15 αλλά ο Παμβοχαϊκός με σερί 4-0 που προήλθε κυρίως από λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε 19-19. Το φλοτ σερβίς του Ποπόβ απέφερε δύο άσσους και σε συνδυασμό με σούπερ μπλοκ του Κλιντι ο Ηρακλής έκανε σερί 4-0 για το 24-20. Ο Παμβοχαϊκός πήρε δύο πόντους από τον Ολιβέιρα αλλά το σετ έκλεισε ο Κλίντι με 25-22 και 1-0 σετ.

Ντίνας και Ποπόβ στην... παράταση

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με το σκορ να είναι κλειστό μέχρι το 1-212 αλλά πάλι με Ποπόβ και Κλίντι ο Ηρακλής έκανε σερί 4-0 για το 16-12. Η απάντηση ήρθε από τον Παμβοχαϊκό με ρεσιτάλ του Γκλάντσόουν ο οποίος με τρεις άσσους ισοφάρισε 20-20. Ακολούθησε μάχη πόντο πόνο, ο Παμβοχαϊκός είχε προβάδισμα 24-23 με νέο άσσο του Αμπράο, και 25-24 με μπλοκ του Γκλαντσόουν αλλά από εκεί πέρα ο Ηρακλής με την επίθεση του Ποπόφ και τον άσσο του ίδιου προσπέρασε 26-25. Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα 27-26, 28-27 και 29-28 τα οποίο εσβησε τρεις φορές από Δημητριαδη και Αμοράο. Στο 29-29 όμως ο Ντίνας με μοπλοκ και ο Ποπόβ με κόντρα επίθεση έκανε το 31-29 εν μέσω αποθέωσης.

Μείωσε ο Παμβοχαϊκός

Ο Παμβοχαϊκός ήθελε να πάρει το σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα και τα κατάφερε έστω και με μεγάλη δυσκολία απέναντι στον αποφασισμένο Ηρακλή. Σφιχτό στο σκορ και αυτό το σετ. Ο Ηρακλής ξέφυγε με +2 (18-16) όταν ο Ποπόφ κάρφωσε στη μικρή διαγώνιο αλλά ο Παμβοχαϊκός στο πιο ουσιαστικό σερί του έκανε 4-0 και προσπέρασε 20-18 με τους Αμπράο, Γκλάντστόουν. Η ομάδα του Βραχατίου κράτησε το πολύτιμο προβάδισμα μέχρι το τέλος και από τους δύο πόντους του Γκλαντστοουν έγινε το 25-23 και το 2-1 σετ.

Η... χαριστική βολή

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής έδωσε τα ρέστα του για το τρίποντο και τα κατάφερε. Με τον Μαυροβουνιώτη και τον Κλίντι να βγαίνουν μπροστά ο Ηρακλής ξέφυγε 5-1 και 8-2 με το μπλοκ του Ποπόφ. Ο Παμβοχαϊκός πέταξε λευκή πετσέτα και ο Ηρακλής κράτησε το +7 μέχρι το τέλος όταν και το ματς τελείωσε με το λάθος σερβίς του Γκλάντστόουν.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-22
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-20, 31-29
3ο σετ: 7-8, 16-15, 19-21, 23-25
4ο σετ: 8-2, 16-8, 21-13, 25-18

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν: 8 άσσοι, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 31-29, 23-25, 25-18) σε 107΄

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Ντίνας 9π. (4/8επ., 5 μπλοκ), Προύσαλης 3 (3 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13 (12/24, 1 μπλοκ, 45%υπ., 36%αρ.), Φέργκιουσον 8 (6/8, 2 μπλοκ), Ρίου ντα Ρόσα 15 (14/33, 1 μπλοκ, 52%υπ., 19%αρ.), Ποπόβ 24 (19/33, 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Μπουράκης (λ. - 46%υπ., 33%αρ.), Κουκουμάκας, Τερζόγλου, Αρμενάκης, Χήρας.

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Κώστας Δεληκώστας): Δημητριάδης 4 (3/5επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 16 (14/29, 43%υπ., 29%αρ.), Γκλαντστόουν 18 (9/16, 4 μπλοκ), Τουρνάκης 4 (2/7, 2 μπλοκ), Αμπράο 16 (15/29, 54%υπ., 38%αρ.), Γουάλαφ 9 (9/25) / Παπαδημητρίου (λ. - 68%, 37%αρ.), Δημητούλης, Κωτσάκης 4 (4/6).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός είπε: «Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Ήταν και για εμάς ένα ερωτηματικό για το πως θα παρουσιαστεί η ομάδα μετά από 23 μέρες αγωνιστικής απουσίας. Ήταν πολύ μεγάλο το κενό διάστημα που είχαμε χωρίς αγώνες και κόπηκε το διάστημα που παίζαμε πολύ καλό βόλεϊ. Σήμερα φάνηκε ότι δεν μας επηρέασε πάρα πολύ, σίγουρα υπάρχουν κάποια διαστήματα που θέλουμε να δούμε και μας προβληματισαν αλλά η αγωνιστική μας κατάσταση έδειξε ότι είναι καλή. Συνεχίζουμε, παίζουμε την Παρασκευή με τον Φοίνικα σε μια δύσκολη έδρα και στη συνέχεια το βλέμμα στραμμένο στα πλέι οφ που απ' ότι φαίνεται θα βρούμε αντίπαλο μας τον Παοκ.

Ο Αργύρης Μαυροβουνιώτης δήλωσε : «Ηταν μεστή η παρουσία της ομάδας παρα τις δύο βδομάδες αγωνιστικής απραξίας. Εμφανιστήκαμε έτοιμοι και καλά διαβασμένοι. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε προπονηθεί πάρα πολύ γι' αυτό το ματς το θέλαμε, πήραμε τους βαθμούς και τώρα κοιτάμε το τελευταίο παιχνίδι με τον Φοίνικα ώστε να φέρουμε ένα καλό αποτέλεσμα. Στη συνέχεια έχουμε τα πλέι οφ, κοιτάμε να κάνουμε και εκεί καλές εμφανίσεις και φυσικά στο μυαλό μας έχουμε το final 4 στην Ιεράπετρα που ειναι ο θεσμός του κυπέλλου αλλά και των εκπλήξεων και εμείς πάμε για το καλύτερο».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκoύ Κώστας Δεληκώστας είπε : «Ήταν καλύτερος ο Ηρακλής, με καλή επίθεση. Είμαι ευχαριστημένος από την αλλαγή που κάναμε στο 3ο σετ παίξαμε διαφορετικά, πήραμε το σετ αλλά αυτό το σύστημα είναι για λίγο. Γενικά είμαι ευχαριστημένος για όλη την χρονιά, είχαμε καλή πορεία και συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Τώρα αρχίζουμε προετοιμασία για τα πλέι οφ. Περιμένουμε να δούμε αν θα παίξουμε με τον Παναθηναϊκό η με τον Φοίνικα που θεωρώ πως είναι ισοδύναμες ομάδες».