09-11-2019

Ο ΠΑΟΚ με σούπερ Μπούτο νίκησε τον Παμβοχαϊκό 3-1 και πήρε την πρώτη νίκη

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League και μάλιστα εκτός έδρας πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος χωρίς τους Κουβανούς του αλλά με πολύ αποτελεσματικούς τους Μπούτο, Μάρσαλ και Ιλίνκχ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στο Βραχάτι από τον Παμβοχαϊκό ο οποίος γνώρισε την πρώτη του ήττα.

Ο ΠΑΟΚ μετά την ισοφάριση από τον μαχητικό Παμβοχαϊκό σε 1-1 σετ κατάφερε να πάρει τον έλεγχο με το σερβίς του αλλά και την επιθετική πολυφωνία και να νικήσει δίκαια. Στο 4ο σετ αγωνίστηκαν βασικοί οι Γάτσης, Σωτηρίου.

Ο Παμβοχαϊκός παρότι ήταν πίσω στο σκορ στο 2ο σετ κατάφερε να επικρατήσει και να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ ενώ έκανε ντεμπούτο ο Αμερικανός κεντρικός Λάνγκστον που σημείωσε 5 πόντους εκ των οποίων οι 3 από μπλοκ.

Κάταγμα στο δάκτυλο ο Παναγιώτης Παπαδόπουλος

Μεγάλη ατυχία είχε ο ακραίος του Παμβοχαϊκού Παναγιώτης Παπαδόπουλος ο οποίος στο μέσο του 2ου σετ τραυματίστηκε στο δάκτυλο (στον παράμεσο) του δεξιού του χεριού μετά από προσπάθεια για άμυνα. Αμέσως του τοποθετήθηκε νάρθηκας από τον Δημήτρη Νεόφυτο, ο αθλητής διακομίσθηκε στο νοσοκομείο όπου διαπιστώθηκε πως έχει πάθει ρωγμώδες κάταγμα στον παράμεσο και θα μείνει εκτός προπονήσεις για δύο εβδομάδες.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Χανδρινός, Παρατηρητής: Ιορδανίδης, Επόπτες: Σπίνας, Σιακαβέλλας, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.

1ο σετ: 4-8, 10-16, 13-21, 15-25
2ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 25-22
3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 20-25
4o σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 15-25

* Οι πόντοι του Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 37 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν: 6 άσσοι, 60 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (15-25, 25-22, 20-25, 15-25) σε 101.

Γ.Α.Σ.ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Νίκος Νεόφυτος): Δρογκάρης 2 (1/2επ., 1 άσσος), Λάνγκστον 5 (2/8επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος Ηρ. 18 (16/33επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/6, 1 μπλοκ), Λάππας 4 (4/11επ., 46%υπ., 21%αρ.), Παπαδόπουλος Παν. 3 (2/6επ., 1 μπλοκ, 33%υπ., 11%αρ.) / Αχιλλεόπουλος (λ. - 60%υπ., 35%αρ.), Γκατζογιάννης, Γαβριήλ, Κωτσάκης 7 (7/18επ., 40%υπ., 25%αρ.), Μάμαλης 2 (1/1, 1 μπλοκ).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 14π. (14/22επ., 65%υπ., 38%αρ.), Χαραλαμπίδης 3 (2/4, 1 άσσος), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (8/12, 2 μπλοκ), Ιλίνκχ 11 (8/17επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 45%αρ.), Μπούτος 25 (22/36επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 76%υπ., 52%αρ.), Τερζής, Γάτσης 7 (4/4επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σωτηρίου 3 (2/7επ., 1 άσσος, 69%υπ., 46%αρ.).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Νίκος Νεόφυτος δήλωσε: «Προσωπικά είμαι περήφανος με την ομάδα μου. Στη λεπτομέρεια μπορεί να δικαιούμαστε και κάτι παραπάνω αλλά είμαστε στεναχωρημένοι και με τον τραυματισμό του Παναγιώτη Παπαδόπουλου. Χτύπησε στο παπούτσι του Λάππα μετά από προσπάθεια για άμυνα. Εγινε ανάταξη στο δάκτυλο αλλά οι γιατροί είπαν πως έχει ρωγμή στον παράμεσο που σημαίνει πως θα τον χάσουμε για μερικές μέρες και όπως ξέρετε δεν έχουμε την απολυτέλεια για τέτοιες απώλειες. Θα το παλέψουμε και θα το πάμε μέχρι το τέλος μέσα από κάθε δυσκολία. Ευχαριστώ τα παιδιά. Αυτό που κάνουν είναι άθλος για τον Παμβοχαϊκό και το ελληνικό βόλεϊ. Τίποτε άλλο».

Ο προπονητής του Π.Α.Ο.Κ. Κώστας Δεληκώστας: «Καλά πήγαμε εκτός από το σετ που χάσαμε και κάναμε συνολικά 13 λάθη. Εγώ δουλεύω με τους παίκτες που έχω. Είμαι ευχαριστήμενος από τα παιδιά και μας έδωσαν λύσεις από τον πάγκο ο Γάτσης και ο Σωτηρίου. Κοιτάμε τους αγώνες με Ελπίδα και ΟΦΗ».