10-11-2019

Ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε τον Μ.Γ.Σ.Εθνικό

(3 votes)
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Α.Ο.Π.Κηφισιάς απέναντι στο μαχητικό Εθνικό Αλεξανδρούπολης που ήταν ανταγωνιστικός στο 1ο και στο 3ο σετ και έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Νίκου Ζαλμά.

Με βασικό διαγώνιο τον Χαντ για πρώτη φορά εφέτος, χωρίς τον Ντε Πρα και με τον Νικολάκη να επιστρατεύεται στο 3ο σετ η Κηφισιά πήρε τη νίκη αλλά έδειξε πως ακόμα χρειάζεται χρόνο για να δέσει.

Ο Εθνικός εξέπληξε ευχάριστα με την εμφάνιση του, πάλεψε να πάρει ένα σε που θα τον έβαζε στον αγώνα ενώ στο 3ο σετ έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν προηγήθηκε με 17-14 αλλά δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα. Η Κηφισιά χάρις ένα σερί 7-0 προσπέρασε 21-17 και πήρε τη νίκη αποφεύγοντας τις περιπέτειες. Κορυφαίοι από τον Εθνικό ήταν οι Δαλακούρας, Χατζόπουλος ενώ θετική παρουσία είχαν και οι Παπάζογλου, Τσιουτσιουλούδης. Δεν αγωνίστηκε τελικά ο Σέρβος πασαδόρος Μιχάιλο Λιουμπισάβλιεβιτς.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός με τον πολύ καλό Χατζόπουλο προηγήθηκε 5-4, αλλά η Κηφισιά με τον Μπάιερς να κυριαρχεί και τον Χαντ να είναι αποτελεσματικός προσπέρασε 12-9. Με καλό μπλοκ και τους Τσιουτσιουλούδη, Χατζόπουλο να κυριαρχούν ο Εθνικός επέστρεψε και ισοφάρισε 18-18. Ο Χαντ με δύο κόντρες και ένα μπλοκ του Μπάση η Κηφισιά βρήκε τις λύσεις στα δύσκολα και πήρε το σετ αφού προηγουμένως ο Εθνικός μείωσε 24-23 με Χρηστουηλία, Δαλακούρα και ο Χαντ έκανε το 25-23.

Στο 2ο σετ το σερβίς του Κολτσιάκη άνοιξε γρήγορα το σκορ σε 12-6 και αργότερα το σερβίς του Μπάιερς έφερε τη διαφορά στο +9 (16-7). Η διαφορά διατηρήθηκε και το σετ έκλεισε άνετα για τους γηπεδούχους.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός με το σερβίς του Χατζόπουλου και τις κόντρες του Χρηστουηλία προηγήθηκε 8-4. Οι ακρίτες κράτησαν τη διαφορά μέχρι το 17-14. Ο Παπάζογλου όμως έχασε το σερβίς και η Κηφισιά πήρε ανάσα και με το σερβίς του Νικολάκη και τις κόντρες του Χαντ έκανε συνολικό σερί 7-0 και προσπέρασε 21-17. Ο Χαντ ήταν ασταμάτητος και με προσωπικούς πόντους έκλεισε το σετ 25-19.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Επόπτες: Κατσιάρας, Παπαγιαννόπουλος, Γραμματεία: Παπασηφάκη.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 21-19, 25-23
2ο σετ: 8-4, 16-07, 21-12, 25-17
3ο σετ: 4-8, 14-17, 21-17, 25-19

* Οι πόντοι του A.O.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 5 άσσοι, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του M.Γ.Σ.Εθνικός οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-17, 25-19) σε 73΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Χαντ 24π. (21/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Κολτσιάκης 6 (3/11επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 20%υπ.), Μπάσης 1 (0/5επ., 1 μπλοκ), Ρούσσης 2 (2/2επ.), Σπυριούνης 13 (12/18επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 26%αρ.), Μπάιερς 5 (2/3επ., 2 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 43%υπ., 14%αρ.), Νικολάκης 1 (1 μπλοκ), Συναδινός (λ), Κοσμάς, Σπηλιώτης, Μελλές.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Γιώργος Ανδραβίζος): Κ.Δαλακούρας 10π. (9/31επ., 1 μπλοκ, 68%υπ., 36%αρ.), Τσιουτσιουλούδης 7 (3/6επ., 4 μπλοκ), Χατζόπουλος 10 (6/11επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Παπάζογλου, Πιτακούδης 6 (5/18επ., 1 μπλοκ), Χρηστουηλίας 9 (9/18επ., 28%υπ., 11%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 59%υπ., 18%αρ.).

Ο πασαδόρος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Λυκούργος Ρούσσης δήλωσε: «Παρά τη νίκη πιστεύω ότι δεν ήμασταν όπως θα έπρεπε. Ειδικά στο 1ο και στο 3ο σετ κάναμε αρκετά λάθη που ευτυχώς δεν μας στοίχησαν.Έχουμε κάποια προβλήματα τα οποία και πρέπει να τα λύσουμε με σκληρή δουλειά. Ο Εθνικός έπαιξε ελεύθερα και έκανε μία καλή εμφάνιση. Πρέπει να βρούμε τον αγωνιστικό μας ρυθμό και την αγωνιστική μας ταυτότητα».

Ο ακραίος του Μ.Γ.Σ.Εθνικός Κώστας Δαλακούρας δήλωσε: «Η ομάδα συνεχίζει να προπονείται κάτω από δύσκολες συνθήκες και κάθε παιχνίδι για εμάς μοιάζει με "Γολγοθά". Στο γήπεδο προσπαθούμε να δώσουμε τον καλύτερο μας εαυτό. Σε κάποια σημεία μένουμε από δυνάμεις και από λύσεις. Έτσι και σήμερα.και σε αυτό οφείλεται το γεγονός ότι χάνουμε συνεχόμενους πόντους. Χαίρομαι που πάμε κόντρα στα προγνωστικά που έλεγαν ότι θα ήμασταν σάκος του μποξ΄. Όλες οι ομάδες μα σέβονται και εμείς κοιτάμε να κρατήσουμε ψηλά τον Εθνικό. Κρατάω την καλή υποδοχή και την προσπάθεια που καταβάλαμε».