15-12-2019

Ο Ολυμπιακός δια χειρός Βουλκίδη νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό

(1 Vote)
Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θεόδωρο Βουλκίδη που πήρε μόνος του το τάι μπρέικ ο Ολυμπιακός

νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο γυμναστήριο του Αγίου Θωμά στο ντέρμπι των «αιωνίων» που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ και χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ, ωραίες φάσεις αλλά και πολλές αποφάσεις των εποπτών να κρίνονται από το VAR κάνοντας επιβεβλημένη την χρησιμότητα του σε αγώνες τέτοιου επιπέδου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με προβάδισμα 5-2 από τα σερβίς του Ράπτη προηγήθηκε 5-2. Ο Παναθηναϊκός στο καλύτερο σερί του στον αγώνα χάρις τα σερβίς του Στάροβιτς κατάφερε να κάνει συνολικό σερί 7-0 χάρις δύο άσσους του Σέρβου και πέναλτι από τον Ραγκέλ και τον Ανδρεόπουλο. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στο 20-13 κι εκεί κρίθηκε το σετ το οποίο έκλεισε με την επίθεση του Πελεκούδα για το 25-20.

Ανάλογη ήταν η απάντηση του Ολυμπιακού στο 2ο σετ με τους Χουσάι, Γκέργκι να ελέγχουν τον αγώνα και με τους δύο ασσους του Πετρέας η διαφορά να εκτοξεύεται στο 18-7. Ο Πετρέας έκλεισε μάλιστα το σετ με το 25-14.

Ο Ολυμπιακός είχε αρχικά τον έλεγχο και στο 3ο σετ όπου μάλιστα ξέφγτε 9-5 και έφτασε με +4 μέχρι το 21-17 αλλά και το 23-20 που έγινε με τον Βουλκίδη. Ο Στάροβιτς μείωσε 21-23. O Ράπτης χάλασε την υποδοχή του Ολυμπιακού και ο Πανταλέων μείωσε 22-23. Ο Ανδρεόπουλος ισοφάρισε και με δεύτερη επίθεση έναλε τον Παναθηναϊκό μπροστά 24-23. Μετά από φαση διαρκείας ο Πανταλέων σταμάτησε τον Φίνγκερ για το 25-23 και το 2-1 σετ εν μέσω αποθέωσης.

Μάχη έγινε και στο 4ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με τον Χουσάι 14-10 αλλά ο  Παναθηναϊκός επέστρεψε με τον Στάροβιτς. Με σερί 4-0 οι πράσινοι ισοφάρισαν 14-14 ενώ Ρανγκάελ και Ράπτης έδωσαν και προβάδισμα 18-17. Ο Ολυμπιακός απάντησε με τον εξαιρετικό Χουσάι που ήταν αλάνθαστος και με τρεις εύστοχες επιθέσεις έκανε το 22-19 για τον Ολυμπιακό. Και πάλι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε και με τους Ρανγκέλ, Στάροβιτς ισοφάρισε 23-23. Ο Φίνγκερ ήταν ο πρωταγωνιστής του 4ου σετ καθώς με μία επίθεση του και ένα μπλοκ στον Ανδρεόπουλο έκλεισε το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας 2-2.

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή προβάδισμα +2 πόντων. Στο 10-8 για τον Ολυμπιακό ο Βουλκίδης πήρε τέσσερις συνεχόμενους άσσους εκ των οποίων οι δύο κρίθηκαν στο VAR.  Στο 9-14 ο Ολυμπιακός πάλι ζήτησε τη χρήση VAR για νέο άσσο του Βουλκίδη αλλά οι κάμερες είχαν κουνηθεί και δεν έπιασαν την φάση και ο πόντος δόθηκε στον Παναθηναϊκό και το ματς τελείωσε με επίθεση του Φίνγκερ. Ο αγώνας τελείωσε με τους παίκτες των δύο ομάδων να χειροκροτούν ιπποτικά. Παραφωνία η διακοπή που υπήρξε στην έναρξη του αγώνα όταν η αστυνομία έκανε χρήση δακρυγόνων έξω από το γήπεδο και οι διαιτητές περίμεναν να καθαρίσει η ατμόφαιρα.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Θεμελής. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Ιορδανίδης, Επόπτες: Τόλιος, Κουρπανίδης, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη, Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-14, 25-20

2ο σετ: 3-8, 7-16, 11-21, 14-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 17-21, 25-23

4ο σετ: 5-8, 15-16, 19-21, 23-25

5ο σετ: 3-5, 8-10, 8-12, 09-15

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 9 άσσους, 66 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 14-25, 25-23, 23-25, 09-15) σε 153'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 19 (14/34 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 17 (13/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 11 (9/19 επ., 2 μπλοκ, 52% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 17 (13/30 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 22% υπ. - 12% άριστες), Πελεκούδας 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Μούχλιας, Πανταλέων 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 23 (19/34 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πετρέας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χουσάι 18 (15/31 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ. - 28% άριστες), Βουλκίδης 14 (7/11 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γκέργκι 14 (12/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. - 27% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. - 48% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης 1 (1/2 επ.), Ριζόπουλος.

Συνέντευξη Τύπου Πελεκούδας, Πετρέας και δηλώσεις Βουλκίδη, Πανταλέων, Ανδρεόπουλου στην ΕΡΤ

Συνέντευξη Τύπου: Ανδρεόπουλος, Μουνιόθ

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Παναθηναϊκός Α.Ο. Ο Ολυμπιακός δια χειρός Βουλκίδη νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό