02-11-2020

Ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος στο Ζηρίνειο, δύσκολο 3-0 επί της Κηφισιάς

(2 votes)
Πολύ πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ ο Παναθηναϊκός νίκησε το Ζηρίνειο την Κηφισιά με 3-0 σετ στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League. Το τελικό σκορ «αδικεί» την προσπάθεια της Κηφισιάς καθώς δεν αποτυπώθηκε ο βαθμός δυσκολίας της επικράτησης των πρωταθλητών.

Κορυφαία εμφάνιση έκαναν ο Λούκας Ρανγκέλ, Βόγιν Τσάτσιτς, Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο ενώ στα ευχάριστα για τον Παναθηναϊκό η επιστροφή του Γιώργου Στεφάνου στην ενεργό δράση έστω και για έναν πόντο στο 2ο σετ.  Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα σε όλα τα κρίσιμα σημεία. Στο 1ο σετ προηγήθηκε 24-21 αλλά χρειάστηκε την παράταση για να επικρατήσει, ενώ στο 3ο σετ ανέτρεψε σημαντικό προβάδισμα της Κηφισιάς με 22-20. Από την Κηφισιά ξεχώρισαν οι Νίκος Ζουπάνης, Φροίξος Κωτσάκης.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πρώτη φορά με +3 (14-11). Η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 16-15, όμως ο Παναθηναϊκός με μπλοκ του Ραγκέλ στον Ζουπάνη πήρε ξανά «αέρα» τριών πόντων 19-16. Οι γηπεδούχοι με άσο του Γιάννη Παπαδόπουλου έφτασαν και πάλι στο -1 (19-18). Ο Παναθηναϊκός υπό την καθοδήγηση του Γιάκομπσεν ο οποίος αξιοποίησε εξαιρετικά τους συμπαίκτες του έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 24-21, μετά από άουτ επίθεση του Κωτσάκη. Η Κηφισιά με επίθεση του Κωτσάκη και άουτ του Ράπτη έφτασε ξανά στο -1 (24-23) με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να καλεί τάιμ άουτ. Το σετ ολοκληρώθηκε με 25-23 μετά από άουτ σερβίς του Δημήτρη Νικολάκη.

Οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία στα ύψη ξεκίνησαν καλύτερα στο δεύτερο σετ και πήραν νωρίς προβάδισμα τριών πόντων 9-6. Ο Παναθηναϊκός είχε μικρό προβάδισμα αλλά μετά από φάση διαρκείας ο Κωτσάκης με κερδισμένο μπλοκ άουτ ισοφάρισε 22-22.  Ο Παναθηναϊκός με τον Ραγκέλ να κερδίζει τις «μάχες» στο φιλέ έφτασε σε σετ μπολ 24-23. Ο Κωτσάκης με επίθεση έφερε το σετ στα ίσα 24-24. Ο Παναθηναϊκός πιο ψύχραιμος στους κρίσιμους πόντους έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 27-25 με επίθεση του Ράπτη.

Οι παίκτες του Νίκου Ζαλμά στο 3ο σετ μπήκαν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στην διεκδίκηση του αγώνα. Με πίεση στο σερβίς και καλή «κόντρα μπάλα» η Κηφισιά προηγήθηκε με 9-6. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 9-8, όμως στην εξέλιξη του σετ ο Παπαδόπουλος έφερε ξανά του γηπεδούχους στο +3 (12-9). Οι «πράσινοι» ανέβασαν «στροφές» και με διαδοχικούς πόντους πέρασαν μπροστά 14-13, όμως και πάλι οι γηπεδούχοι με τον Ζουπάνη μπήκαν σε «θέση οδηγού» 17-16. Μάλιστα ο Μπάσης με άσο έφερε την Κηφισιά στο +2 (21-19). Ο Τσάσιτς «απάντησε» από τη θέση του σερβίς και με δύο συνεχόμενους άσους έφερε τους πράσινους μπροστά με 23-22. Ο Ράπτης με επίθεση έδωσε ματς μπολ στον Παναθηναϊκό 24-23, όμως ο Ζουπάνη κράτησε «ζωντανή» την Κηφισιά ισοφαρίζοντας 24-24. Ο διαγώνιος του Παναθηναϊκού με νέα επίθεση έδωσε ξανά ματς μπολ στον Παναθηναϊκό, ο οποίος τελικά πήρε το παιχνίδι με επίθεση του Ανδρεόπουλου 26-24.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Γεροθόδωρος, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Αρβανίτης, Τόλιος, Γραμματεία: Εμμανοηλίδη.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 23-25

2ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 25-27

3ο σετ: 8-6, 15-16, 21-19, 24-26

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 25-27, 24-26) σε 101'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 1 (1 άσσος), Ζουπάνι 23 (20/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωτσάκης 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 25% άριστες), Μπάσης 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσάμπερλεϊν, Παπαδόπουλος Π. (6/15 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 21% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. - 33% άριστες), Σωνάκης (λ), Παπαδόπουλος Γ. 1 (1 άσσος), Σπυριούνης, Μελλές 1 (1/3 επ.)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 15 (11/19 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. - 40% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 8 (8/15 επ., 83% υπ. - 33% άριστες), Ράπτης 16 (14/29 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ) / Συναδινός (λ, 51% υπ. - 21% άριστες), Στεφάνου (λ), Μούχλιας, Πανταλέων.

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς είπε: «Θέλω να ζητήσω από τον κόσμο συγγνώμη για την εμφάνιση μας στον πάγκο για ακόμα μία φορά. Δεν θα μπορούσα ποτέ να φανταστώ ότι θα κινδύνευα εγώ και η ομάδα μου να τιμωρηθούμε με χρηματικό πρόστιμο επειδή θα είμασταν καλοντυμένοι στον πάγκο. Αυτή η επιβολή της διοργανώτριας αρχής παραπέμπει σε άλλα χρόνια, όχι τόσο δημοκρατικά. Αυτή η εμφάνιση παραπέμπει σε προπόνηση και δεν συμβάλει στην αναβάθμιση του αθλήματος. Επίσης δεν βρίσκω καμία σκοπιμότητα να γίνονται τα τηλεοπτικά παιχνίδια τη Δευτέρα. Θεωρώ ότι τα βλέπει ελάχιστον κόσμος. Δεν ξέρω ποιος το επιβάλλει αυτό. Ένα τηλεοπτικό παιχνίδι και μάλιστα τη Δευτέρα. Όσον αφορά στον αγωνιστικό τομέα, αυτή η ήττα ήταν πιο σκληρή από της πρώτης αγωνιστικής. Ξέραμε ότι ο Παναθηναϊκός δεν είναι στην καλύτερη κατάσταση και θέλαμε κάτι παραπάνω. Και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Πέρα από τον παράγοντα τύχη, σημαντικά ήταν και τα λάθη που κάναμε στα κρίσιμα σημεία. Οι παίκτες μου πρέπει να καταλάβουν ότι μεγάλο μέρος του παιχνιδιού είναι το side out και εκεί πρέπει να δίνουμε έμφαση. Δεν πρέπει να σπαταλάμε ενέργεια μόνο στο σέρβις και στο μπλοκ».

Ο ακραίος της Κηφισιάς Φροίξος Κωτσάκης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό για τη δίκαιη νίκη του. Ξεκινήσαμε το πρωτάθλημα με δύο ντέρμπι. Θέλαμε να πάρουμε βαθμούς στο Ζηρίνειο αλλά δεν το καταφέραμε. Είμαι απογοητευμένος που δεν καταφέραμε να πάρουμε κάποιο βαθμό. Είμαι χαρούμενος που είδα στον Παναθηναϊκό παιδιά που είμασταν στις αναπτυξιακες Εθνικές. Είναι καλό να δίνεται ευκαιρία σε νέους παίκτες. Μακάρι μέσα από τη σκληρή δουλειά να καταφέρω να αγωνιστώ και στην Εθνική ανδρών».

O διαγώνιος του Παναθηναϊκού Αλέξανδρος Ράπτης είπε: «Γνωρίζαμε ότι θα ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι στην Κηφισιά..Είμαι χαρούμενος που σταθήκαμε στο ύψος των περιστάσεων και πήραμε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς σε ένα δύσκολο γήπεδο. Το νέο σύστημα στο πρωτάθλημα μας δίνει επιπλέον κίνητρο. Το να αγωνίζομαι στη θέση του διαγώνιου είναι κάτι που μου αρέσει και ευχαριστώ  την ομάδα μου, που μου δίνει αυτή τη δυνατότητα».

Φωτογραφίες intime.gr

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Π.Κηφισιάς Ο Παναθηναϊκός έμεινε όρθιος στο Ζηρίνειο, δύσκολο 3-0 επί της Κηφισιάς