30-03-2013

Volleyleague ΟΠΑΠ (22η αγωνιστική): ΑΟ Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2

Μετά από συναρπαστική αναμέτρηση που έγινε στο Ζηρίνειο η Κηφισιά νίκησε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2 και πλασαρίστηκε στην 7η θέση της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Volleyleague ΟΠΑΠ. Έτσι για τα πλέι οφ των θέσεων 5-8 θα αντιμετωπίσει τον Άρη στη Μίκρα σε νοκ άουτ αγώνα που θα γίνει την Κυριακή 14 Απριλίου. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατάφερε για πρώτη φορά μετά από 30 χρόνια (μετά το 1983) να εξασφαλίσει οριστικά θέση στην πρώτη 4αδα του πρωταθλήματος. Στους ημιτελικούς θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με τους δύο πρώτους αγώνες να γίνονται στου Ρέντη 5 και 6 Απριλίου και ο τρίτος αγώνας 10/4 στην Αλεξανδρούπολης. Αν χρειαστούν και τα υπόλοιπα ματς θα γίνουν 11/4 στην Αλεξανδρούπολη και 15/4 στου Ρέντη. ...

Εκρηκτικό ήταν το μπάσιμο της Κηφισιάς στον αγώνα καθηλώνοντας τους ακρίτες μόλις στους 12 πόντους. Με αποτελεσματικότητα στην επίθεση 72% και την υποδοχή να αγγίζει το τέλειο η Κηφισιά ξέφυγε από την αρχή με μεγάλη διαφορά και επικράτησε εύκολα 25-12.

Στο 2ο σετ ο Μουστακίδης γύρισε την περιστροφή του με τον Σιδηρόπουλο στο «1» και έστησαν όλο το μπλοκ πάνω στον Μπέλλο. Παρότι ο Εθνικός δεν βελτίωσε αισθητά την απόδοση του κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα καθώς εκμεταλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων και την καλή απόδοση, Γραμματικάκη, Παπάζογλου. Ο Εθνικός είχε προβάδισμα 2-3 πόντους σε όλο το σετ και έτσι ισοφάρισε 1-1 σετ. Στο 3ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 8-5 και 12-10 και έχασε πολλές ευκαιρίες να πάρει τον έλεγχο με μεγαλύτερη διαφορά. Έκανε εύκολα λάθη, αντίθεση η Κηφισιά με τον Σόουζα να κάνει εξαιρετική εμφάνιση ισορρόπησε τον αγώνα και προηγήθηκε 21-18 κατακτώντας το σετ και μαζί το προβάδισμα με 2-1. Ο Εθνικός μπροστά στο ενδεχόμενο να μην πάρει ούτε τον βαθμό που ήθελε για να κρατηθεί στην 4αδα τα έπαιξε όλα για όλα με τους Κουντεντάκη, Δαλακούρα να δίνουν όλες τους τις δυνάμεις για να κατακτήσουν το σετ. Οι ακρίτες πήραν από την αρχή προβάδισμα στο σκορ με 6-4, 8-3 και διατήρησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος όπου κατέκτησαν το σετ και με τον πόντο μπήκαν στην 4αδα.

Το μεγάλο ενδιαφέρον εστιάστηκε στο 5ο σετ όπου η Κηφισιά ήταν «αδιάφορη» βαθμολογικά αλλά ο Εθνικός ήθελε τη νίκη για να πάρει την 3η θέση και να αποφύγει τον Ολυμπιακό στα ημιτελικά.

Το άγχος φαίνεται πως ήταν καθοριστικό για τον Εθνικό που δε μπόρεσε να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο, ο Σιδηρόπουλος χωρίς προπόνηση όλη την εβδομάδα έδειξε κουρασμένος, η υποδοχή ήταν μέτρια και η απουσία του Γραμματικάκη καθοριστική στο 5ο σετ. Η Κηφισιά είχε συνέχεια το προβάδισμα με 3-2, 5-4, 10-7 και έφτασε στη νίκη στέλνοντας τους ακρίτες πάνω στον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Ράπτης, Ειρ.Μουλά

Τα σετ: 3-2 (25-12, 23-25, 25-22, 25-27, 15-11)

* Οι πόντοι του ΑΟ Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 11 επιθέσεις, 25 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 2 άσσοι, 58 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟ ΚΗΣΙΦΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 7 (3/4, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Καλαϊτζίδης 6 (3/5, 3 μπλοκ), Ντε  Σόουζα 22 (19/37, 3 μπλοκ, 69% υπ), Παπαγγελόπουλος 7 (6/14, 1 άσσος),  Μπέλλος 20 (19/45, 1 άσσος),  Καριπίδης 23 (20/33, 2 μπλοκ, 1 άσσος, 77%  υπ.) / Ταμπουρατζής –λ (78% υπ. – 65% άριστες) / Κούνας, Ρεζκ,  Δεληπρίμης).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (14/40, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Σιδηρόπουλος 1 (1/1), Παπάζογλου 8  (7/13, 1 μπλοκ), Γραμματικάκης 7 (5/12, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Αν. 20  (16/40, 4 μπλοκ, 52% υπ.), Κουμεντάκης  16 (14/29, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 42%  υπ) / Μίτρεφ (λ. - 54% υπ., 37% άριστες), Κόβατς 1 (1/3).

Η τελική βαθμολογία: ΕΔΩ

Ο προπονητής του ΑΟ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε:

«Για  μας ήταν άλλη μία νίκη, χαίρομαι που συνεχίζουμε και κάνουμε νίκες.  Όταν κερδίζεις είσαι ευχαριστημένος. Από δω και πέρα, θα δούμε, έχουμε  ένα δύσκολο παιχνίδι εκτός έδρας νοκ άουτ, θα δείξει. Ο βασικός στόχος  έχει επιτευχθεί. Έχουμε παίξει και καλό βόλει, το έχουμε ευχαριστηθεί  ,εχουμε δει τους κόπους μας να ανταμείβονται, ο στόχος τώρα δεν είναι  απαραίτητα η 5η θέση, όσο καλύτερα μπορούμε να πάμε. Μακάρι να υπήρχε  και πιο ψηλά από την 5η θέση αλλά τι να κάνουμε, αυτή τη στιγμή βλέπουμε  μόνο Άρη».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης δήλωσε:

«Πρώτα  απ' όλα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για τη προσπάθεια που  κάνανε όλη τη χρονιά. Συγνώμη αν αδίκησα κάποιους, αν μερικές φορές  φώναξα σε κάποιους δίκαια η άδικα, αλλά σε ένα πρωτάθλημα διάρκειας  τόσων μηνών όλοι έχουμε καλές και κακές στιγμές. Σίγουρα είμαστε  ευχαριστημένοι που περάσαμε στην τετράδα, παίζουμε στα πλέι οφ, ίσως θα  θέλαμε μια καλύτερη θέση την τελευταία αγωνιστική ίσως αν κερδίζαμε το  5ο σετ αλλά δεν είχαμε δυνάμεις γιατί κάποιοι αθλητές είχαν κάποια  προβλήματα. Σε αυτό το τομέα θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Άκη  Σιδηρόπουλο ο οποίος πραγματικά ήταν απών όλη τη βδομάδα δεν έκανε καμία  προπόνηση και έπαιξε στο παιχνίδι όπως και στον Ραφαήλ ο οποίος παρόλη  την ίωση που είχε μπήκε μέσα και έδωσε τον καλύτερο του εαυτό. Σίγουρα  θα θέλαμε να τερματίσουμε τρίτοι, αλλά στη ζωή δεν έρχονται τα πράγματα  όπως τα θέλουμε πολλές φορές, μπαίνουμε στα πλέι οφ, έχουμε αντίπαλο τον  Ολυμπιακό και στόχος δικός μου και της ομάδας είναι να μη χάσουμε  παιχνίδι εντός έδρας. Και ας πάνε τα πλέι οφ στα πέντε παιχνίδια».

Βρίσκεστε εδώ: MVP Βίκος Cola Ειδήσεις MVP Α.Ο.Π.Κηφισιάς Volleyleague ΟΠΑΠ (22η αγωνιστική): ΑΟ Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2