12-02-2013

Παναθηναϊκός – Λαμία 3-1

Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα και το τρίτο τρίποντο που του έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη νίκησε τη Λαμία με 3-1 κάνοντας καλό... ποδαρικό στο γυμναστήριο του ΠΓΣ στην Κυψέλη.
Την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα και το τρίτο τρίποντο που του έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη νίκησε τη Λαμία με 3-1 κάνοντας καλό... ποδαρικό στο γυμναστήριο του ΠΓΣ στην Κυψέλη. Οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν το 1ο σετ στη συνέχεια με αλλαγή περιστροφής, αποτελεσματικό μπλοκ και πρωταγωνιστές του Γουόκερ, Βόγγελ, Στίγγα έφτασαν στη νίκη που τους φέρνει σε απόσταση... βολής από Νίκη Αιγινίου, Ηρακλή και Κηφισιά δίνοντας νέο ενδιαφέρον στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Volleyleague ΟΠΑΠ.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Βόγκελ και ο Γουόκερ. Καταλυτική ήταν η παρουσία του κόσμου. Μετά το 1ο σετ (ήρθαν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού που βρίσκονταν στα Βριλήσσια) οι οπαδοί του τριφυλλιού γέμισαν το γυμναστήριο του Πανελληνίου και δημιούργησαν ιδανική ατμόσφαιρα για την ομάδα του Στέλιου Καζάζη.

Η Λαμία προηγήθηκε 1-0 στα σετ, ενώ στο 3ο και 4ο σετ απώλεσε σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Στο τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος εξέφρασε παράπονα για λάθη της διαιτησίας.

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο 1ο σετ απέναντι στον αγχωτικό Παναθηναϊκό που προσπαθούσε να βρει ρυθμό και να πιέσει χωρίς αποτέλεσμα. Η Λαμία είχε σταθερά το προβάδισμα με 1-2 πόντους από την αρχή μέχρι το τέλος με τους Κόμελ, Χαντ να έχουν τις περισσότερες πρωτοβουλίες.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός άλλαξε την περιστροφή του και την τακτική του, ο Στίγγας ξεκίνησε από το «1» και το μπλοκ του Παναθηναϊκού άρχισε να λειτουργεί. Παράλληλα βελτιώθηκε και η υποδοχή και οι «πράσινοι» παρότι βρέθηκαν πίσω με 8-5, γύρισαν το σκορ και προηγήθηκαν 14-12, 16-13 και 21-17 φτάνοντας στην ισοφάριση.

Στο 3ο σετ έγινε η μεγαλύτερη μάχη και όπως αποδείχτηκε ήταν το καθοριστικό σετ. Η Λαμία ήταν συνέχεια μπροστά με 2-3 πόντους με 17-14, 21-18, ο Παναθηναϊκός με καλό μπλοκ μείωσε τη διαφορά αλλά ο Παναθηναϊκό με πρωταγωνιστές τους Βόγκελ, Γουόκερ έκανε την ανατροπή. Ο Γουόκερ ισοφάρισε 24-24, ο Χαντ έδωσε προβάδισμα και πάλι στη Λαμία 25-24, ο Στίγγας ισοφάρισε 25-25, με μονό μπλοκ του Βόγκελ ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 26-25, όμως, ο Κόμελ ισοφάρισε 26-26. Με μπλοκ άουτ του Βόγκελ ο Παναθηναϊκός έκανε το 27-26, ο Λιβαθηνός σέρβις άουτ (27-27) κι εκεί ο Βόγκελ έβαλε την υπογραφή του σε μονό μπλοκ πάνω στον Κόμελ (28-27) και το σετ τελείωσε με επίθεση «πέναλτυ» του Γουόκερ ύστερα από κακή υποδοχή του Γκούζντα (29-27).

Η Λαμία δεν το έβαλε κάτω, προηγήθηκε 6-2 και 8-5 αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος για τη νίκη. Βελτίωσε το μπλοκ και με καλή τακτική πάνω σε Φιλίπας, Κόμελ οι πράσινοι ισοφάρισαν 10-10, ξέφυγαν με 14-12 και 16-13 και μετά με τη βοήθεια του κόσμου έφτασαν στη νίκη βάλσαμο.

H εξέλιξη του αγώνα...

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 22-25

2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-17, 25-22

3ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 29-27

4ο σετ: 5-8, 16-13, 21-14, 25-20
Διαιτητές: Ράπτης, Κυριοπούλου. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Βλάχος. Γραμματεία: Σπυριδάκη. Κομισάριος: Βασιλειάδης
Τα σετ: 22-25, 25-22, 29-27, 25-20
Το αναλυτικό στατιστικό: ΕΔΩ
*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 20 (18/36, 2 μπλοκ, 42% υποδοχή), Ιωάννου 16 (14/32, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (11/21, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Βόγκελ 15 (7/13, 3 άσσοι, 5 μπλοκ). Λιβαθηνός 2 (1 άσσο, 1 μπλοκ), Στίγγας 9 (4/8, 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 59% υπ. – 29% άριστες) / Βολουδάκης (25%υπ.), Λιόντας 1, Μαδούρας.
ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Καραγάτσος 2 (1/4, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 2 (2/8), Κόμελ 21 (18/36, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 64% υπ.), Χαντ 18 (15/31, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 41% υπ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσο), Φίλιπας 13 (12/28, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 50% υπ. - 33% άριστες), Δραγκίδης, Καρβούνης.

«Θέλαμε ένα αποτέλεσμα»

Ο Στέλιος Καζάζης δήλωσε μετά τη σπουδαία νίκη της ομάδας του:

«Ηταν ένα από τα πιο κομβικά ματς της φετινής χρονιάς το οποίο έπρεπε να κερδίσουμε και μάλιστα με τρίποντο. Η ομάδα μας μπήκε στο γήπεδο κάπως αγχωμένη και αυτό φάνηκε έντονα στο πρώτο σετ μέσα από τα λάθη που έκανε και τα οποία ήταν συνεχόμενα και εύκολα. Αυτό οφείλονταν στην κρισιμότητα του αγώνα και στην παρουσία των φιλάθλων που θέλαμε να τους ευχαριστήσουμε για τη συμπαράστασή τους και για το γεγονός ότι οι άπειροι παίκτες μας δεν είχαν συνηθίσει να παίζουν με γεμάτες εξέδρες. Στη συνέχεια όμως αρχίσαμε να παίζουμε καλά και με την τρομερή ώθηση από την εξέδρα παρουσιάσαμε όλα τα καλά στοιχεία του παιχνιδιού μας και κυρίως σε μπλοκ και άμυνα. Σημαντικό ήταν το γεγονός ότι γυρίσαμε το τρίτο σετ και άνοιξε ο δρόμος για το τρίποντο».

«Τεράστια βοήθεια ο κόσμος»

Ο Νικ Βόγκελ που ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής δήλωσε:

«Κάναμε ένα πολύ καλό παιχνίδι, η ατμόσφαιρα μας βοήθησε πάρα πολύ. Παίξαμε δυο δύσκολα ματς με τον Ολυμπιακό, χάσαμε ένα παιχνίδι που μπορούσαμε να το κοντράρουμε με τον ΠΑΟΚ και η αλήθεια είναι ότι όταν βρίσκεσαι σε τέτοιο σημείο, η κάθε βοήθεια –πόσο μάλλον η σημερινή- από τον κόσμο είναι τεράστια για εμάς. Σίγουρα υπάρχουν δυνατότητες και ικανότητες και σίγουρα μπορούμε να βελτιωθούμε αλλά μπροστά σε τέτοιο κόσμο όλα αυτά μπορούν να… ξετυλιχτούν ευκολότερα. Τους ευχαριστούμε και συνεχίσουμε».

«Νεκρά σημεία»

Ο προπονητής της Λαμίας Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Ξεκινήσαμε καλά στο 1ο σετ, αλλά και στη συνέχεια είχαμε καλά διαστήματα στο παιχνίδι μας. Ωστόσο, τα νεκρά σημεία, μας στέρησαν τη νίκη. Οι διαιτητές έκαναν πολλά λάθη. Στόχος μας είναι να μπούμε στην 8αδα».

Δείτε ρεπορτάζ του Star Κεντρικής Ελλάδας: ΕΔΩ

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News After match reports Παναθηναϊκός – Λαμία 3-1