06-12-2014

O Oλυμπιακός διατήρησε το αήττητο και στην Ορεστιάδα με νίκη 3-1

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο του και στην Ορεστιάδα μετά τη νίκη με 3-1 σετ που σημείωσε στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.
O αγώνας έγινε παρουσία 2.000 θεατών στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» και ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε πολύ απέναντι στη μαχητική ακριτική ομάδα που προσπάθησε να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ αλλά δεν τα κατάφερε αφού το μπλοκ του Ολυμπιακού σταμάτησε τις καθοριστικές επιθέσεις του Λούνα στο 3ο και 4ο σετ. Καθοριστικό ρόλο έπαιξαν οι αλλαγές στο 3ο και 4ο σετ και ειδικά η είσοδος του Θάνου Μαρούλη.

Προβάδισμα του Ολυμπιακού

Ο Ολυμπιακός με όπλο το μπλοκ και τους Τζελάτι, Ντιάτσκοφ να σηκώνουν το βάρος των επιθέσεις ξεκίνησε με προβάδισμα 4-1 και παρότι η Ορεστιάδα ισοφάρισε 4-4 οι «ερυυθρόλευκοι» ξέφυγαν πάλι 9-5. Μέχρι το τέλος του σετ η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη διατήρησε το προβάδισμα παρά την πίεση που ασκούσε η Ορεστιάδα πότε με τον Λούνα και πότε με τους Ριζόπουλο, Αλεξαντρόφ που ήταν και οι βασικοί ακραίοι. Η Ορεστιάδα μείωσε 17-16 αλλά δύο λάθη από Δημητριάδη (χαμένο σερρβίς) και Αλεξαντρόφ (έκανε πιαστό) ο Ολυμπιακός ξέφυγε 20-17 και μέχρι το τέλος του σετ διατήρησε το + 3 (25-22).

Η ισοφάριση

Αποφασισμένη να μπει στον αγώνα κι έχοντας τη συμπαράσταση των φίλων της η Ορεστιάδα μπήκε με ενθουσιασμό στο 2ο σετ και με σερί 3-0 ξέφυγε 6-4. Με εκπληκτικές μάχες πάνω στο φιλέ και τους Αλεξαντρόφ, Λούνα και Ποτολίδη να κερδίζουν πολλές προσωπικές μονομαχίες η Ορεστιάδα έφτασε στο +2 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Ο άσσος του Τόμσον έκανε το 20-17 και ο άσσος του Λούνα το 22-18 δίνοντας “αέρα” στην Ορεστιάδα. Ο Ολυμπιακός μείωσε 23-22 με τους Κοκκινάκη, Γιούρισιτς. Ο Τακουρίδης έχασε το σερβίς (24-22) και παρά την εύστοχη επίθεση του Ντιάτσκοφ για το 24-23 ο πρώτος χρόνος του Ποτολίδη έκανε το 25-23 και την ισοφάριση 1-1 σετ.

Σερί 6-0 για 2-1

Ανάλογο με το 2ο σετ ήταν το ξεκίνημα της Ορεστιάδας και στο 3ο σετ όπου με τον πολύ καλό Ριζόπουλο που άγγιξε το τέλειο με 12/13 τελειωμένες επιθέσεις και μπλοκ στον Κοκκινάκη ξέφυγε 11-7. Η είσοδος του Μαρούλη στη θέση του Προύσαλη και του Πελεκούδα στη θέση του Τακουρίδη φρεσκάρισε το παιχνίδι του Ολυμπιακού αλλά η Ορεστιάδα με τον άσσο του Τομσον προηγήθηκε 14-11 και αργότερα 17-14. Από εκεί άρχισε η αντεπίθεση του Ολυμπιακού. Με τα σερβίς του Πελεκουδα και το μπλοκ άουτ του Κοκκινάκη ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 18-18. Στο σερβίς πήγε ο Μαρούλης και με φλοτ σέρβις χάλασε την υποδοχή της Ορεστιάδας αναγκάζοντας τους ακρίτες να κάνουν διαδοχικά λάθη στην επίθεση με τους Αλεξαντρόφ και Λούνα να καρφώνουν πάνω στο μπλοκ του Ολυμπιακού. Με συνολικό σερί 6-0 ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-18 κι εκεί κρίθηκε το σετ που τελείωσε 25-19 με μπλοκ του Ντιάτσκοφ στον Ριζόπουλο.

Ανατροπές και αποβολή Δημητριάδη

Με τον αέρα του 2-1 σετ και τους Μαρούλη, Πελεκούδα, Σμαραγδή στο βασικό σχήμα ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντέξει στην τελευταία προσπάθεια της Ορεστιάδας να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Οι ακρίτες τα έδωσαν όλα διατηρώντας προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 14-13. Η ισοφάριση ήρθε από τον Τζελάτι και το προσπέρασμα με τον άσσο του Κοκκινάκη. Ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με έναν πόντο μέχρι το 19-18. Με δύο μπλοκ σε Ντιάτσκοφ και Κοκκινάκη η Ορεστιάδα προηγήθηκε για τελευταία φορά με 20-19. Ο Φερέιρα έχασε το σερβίς (20-20), ο Γιούρισιτς πήγε στο σερβίς και έδωσε τη χαριστική βολή στην υποδοχή της Ορεστιάδας καταφέροντας σερί 4-0. Μάλιστα το 24-20 για τον Ολυμπιακό έγινε με υπέρβαση του Δημητριάδη με τον πασαδόρο της Ορεστιάδας να αμφισβητεί την απόφαση του δεύτερου διαιτητή (Στεργιόπουλου) και να αποβάλλεται από σετ το οποίο τελείωσε με το λάθος σερβίς του Ποτολίδη και τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Στεργιόπουλος

1ο σετ: 5-8, 14-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-6, 16-14, 21-18, 25-23
3ο σετ: 8-6, 16-14, 18-21, 19-25
4ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 22-25

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από  4 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-23, 19-25, 22-25)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Λούνα 20 (16/43 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξάντροφ 8 (5/15 επ, 3 μπλοκ, 31% υπ - 8% άριστες), Τόμσον 6 (4/10 επ, 2 άσσοι), Ποτολίδης 10 (5/8 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (17/24 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ - 56% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ. 66% υπ - 47% άριστες), Σκαρλατίδης, Διαμαντίδης, Γκουιγιέρμε 2 (2/4 επ, 100% υπ - 67% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Γιούρισιτς 9 (6/9 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 17 (14/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 39% υπ - 33% άριστες), Προύσαλης, Κοκκινάκης 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 62% υπ - 31% άριστες), Τακουρίδης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Τζελάτι 18 (15/23 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 88% υπ - 46% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου, Σμαραγδής, Πελεκούδας 5 (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

O προπονητής του Ολυμπιακού Δημητρης Καζάζης δήλωσε: «Ήταν μια πολύ δύσκολη νίκη. Σε πολλά σημεία ήταν εμφανής η έλλειψη ενέργειας και καθαρού μυαλού. Τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο έκαναν καλή δουλειά και μας βοήθησαν να φτάσουμε στη νίκη. Ειδικά οι δύο μας ακραίοι έχουν ταλαιπωρηθεί λόγω της απουσίας των Χριστοφιδέλη και Κλαρκ. Είναι φυσιολογικό και απί δευτέρα πιστεύω ότι θα είμαστε όλοι μαζί και θα έχουμε περισσότερες επιλογές. Ο Μαρούλης και ο Πελεκούδας είναι παιδιά που μπορούν αν ανταπεξέλθουν σε τέτοια παιχνίδια και για αυτό βρίσκονται στον Ολυμπιακό».

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Αινείας Τζελάτι είπε: «Ήταν δύσκολο παιχνίδι σε πολύ ωραία ατμόσφαιρα. Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Είναι δύσκολο να έχει και το ελληνικό πρωτάθλημα και την Ευρώπη . Σήμερα παίχτηκε ωραίο βόλεϊ, παίξαμε καλά και νικήσαμε».

Ο τεχνικός του Α.Ο.Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας είπε: «Ο αγώνας κρίθηκε στο μπλακ αουτ που είχαμε στο 17-14 του τρίτου σετ. Δεχτήκαμε δύο άσσους από εύκολα σερβις του Πελεκούδα και γύρισε το σετ. Κλειδί του αγώνα ήταν ο Μαρούλης. Παίξαμε καλά πάνω στον Προύσαλη και μας πήρε το παιχνίδι ο Μαρούλης.  Έχουμε προβλήματα, αλλά θα τα φτιάξουμε. Είναι το πρώτο κακό παιχνίδι του Λούνα. Είναι καλό το μπλοκ του Ολυμπιακού, αλλά έκανε λάθη και στο μονό μπλοκ. Δικαιούται να είναι και σε μια κακή μέρα. Η Ορεστιάδα μπορεί να περιμένει καλύτερες μέρες».

Ο ακραίος του Α.Ο.Ορεστιάδας Δημήτρης Ριζόπουλος δηλωσε: «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι με νεύρα.  Βρέθηκα σε καλή μέρα αλλά χάσαμε. Η αλήθεια είναι ότι το πιστέψαμε, γιατί  είμαστε μια σκληρή ομάδα και έτσι όπως πήγε ο αγώνας θα μπορούσαμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό. Έχουμε όμως παράπονο από τη διαιτησία. Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν τα νεύρα αλλά κάποι άνθρωποι πρέπει να είναι λίγο πιο προσεκτικοί. Ήρθα στην Ορεστιάδα γιατί ξεκίνησα βόλεϊ από αυτή την ομάδα και το Νίκο Σαμαρά. Το όνειρο μας είναι να πάμε ψηλά την ομάδα. Έχουμε ξεκινήσει καλά, δουλεύουμε σκληρά και ελπίζω να συνεχίζουμε έτσι».
Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. O Oλυμπιακός διατήρησε το αήττητο και στην Ορεστιάδα με νίκη 3-1