23-04-2015

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Ολυμπιακό και προηγείται στη μάχη του τίτλου (photos)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό της Volleyleague ΟΠΑΠ που διεξήχθη στην κατάμεστη Πυλαία. Ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε το 1-0 στις νίκες και η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό του Ρέντη την Κυριακή στις 17.00.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 με το σερβις του Προύσαλη. Ένα πλασέ του Κόιστρα έκανε το 2-6, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με… τρίποντο του Σαφράνοβιτς (2 άσσοι και μια πάιπ) για το 6-6. Το πρώτο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Η άστοχη επίθεση του Ντιάτσκοφ διαμόρφωσε το 9-7, κι ένας καταιγισμός από εξαιρετικά σερβις του ΠΑΟΚ με Γκόμεζ, Χιμένες και Ρανγκέλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (17-11). Η υποδοχή του Ολυμπιακού δεν βελτιώθηκε παρά την είσοδο του Κοκκινάκη και ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το πρώτο σετ.

Ξεκίνημα με το ίδιο σενάριο είχαμε και στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα με 2-6 και τα λάθη του ΠΑΟΚ στο σερβις έφεραν το 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση με το σερβις του Ρανγκέλ και μείωσαν σε 7-8. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός κρατούσε μια μικρή διαφορά που έφτασε τους τρεις πόντους στο 13-16 . Ήταν όμως και πάλι το σερβις του Ρανγκέλ που γεφύρωσε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρέθηκε μπροστά (17-16). Με άσσο του Τακουρίδη, ο Ολυμπιακός ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα (17-18)και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τον ΠΑΟΚ φτάνει πρώτο στο σετ μπολ. Ο δικέφαλος έχασε 5 ευκαιρίες και ο Ολυμπιακός 3 για να γίνει τελικά στο 33-31. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία στο 26-27 να κάνουν το 1-1 όταν ο Κόιστρα κάρφωσε άουτ στην κόντρα επίθεση.

Ό,τι δεν έκανε στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός το έπραξε στο τρίτο. Αυτή τη φορά πήρε από την αρχή το προβάδισμα (4-8) και δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση του ΠΑΟΚ στο 10-10 και το 12-12. Ένα μπλοκ του Τακουρίδη στον Γκόμεζ διαμόρφωσε το 12-14 και η διαφορά μεγάλωσε το 14-18 με άουτ επίθεση του Εφραιμίδη. Ουσιαστικά το σετ τελείωσε, όταν ο Κόιστρα με μια κόντρα επίθεση έκανε το 18-23.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και για πρώτη φορά πήρε το πάνω χέρι από την αρχή του σετ. Το καλό σερβίς επέστρεψε και γρήγορα έγινε το 11-5. Ωστόσο ο Ολυμπιακός αρνήθηκε να παραδοθεί και έδωσε τη δική του μάχη. Ροκάνισε τη διαφορά και με άσσο του Προύσαλη μείωσε στον πόντο (13-12). Οι γηπεδούχοι θα ξαναπήραν μια μικρή διαφορά στο 21-18, αλλά με πόντους του Ντιάτσκοφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά στο 21-21. Ωστόσο η άουτ επίθεση του Τζελάτη ήταν αυτή που αμέσως έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ ικανό για να του δώσει τη νίκη (23-21). Το παιχνίδι τελείωσε με πρώτο χρόνο του Παντακίδη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας-Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16
2ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 33-31
3ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-23

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν  από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-16, 33-31, 20-25, 25-23)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):
Χιμένες 10 (8/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -31% άριστες), Παντακίδης 8 (6/9 επ, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 36 (34/53 επ, 2 άσσοι), Ρανγκέλ 12 (5/7 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 6 (3/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ - 73% άριστες)/ Γκαράς (λ, 68% υπ -38% άριστες), Ντίνας, Εφραιμίδης 1 (1/3 επ, 50% υπ -33% άριστες), Καρασαββιδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 9 (7/15 επ, 2 μπλοκ, 64% υπ -28% άριστες), Γιούρισιτς 10 (7/13 επ, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 23 (20/36 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ -43% άριστες), Προύσαλης 1 (άσσος), Κόιστρα 17 (13/32 επ, 4 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 60% υπ -36% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου, Τζελάτης 4 (4/8 επ).

Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Έγινε ένα ιδιαίτερα σκληρό παιχνίδι. Δεν μπορώ να πω ότι το επίπεδο ήταν υψηλό όπως τα προηγούμενα μας αλλά κατά διαστήματα παίχτηκε καλό βόλει. Υπάρχει μια σχετική κούραση από τα συνεχόμενα παιχνίδια και για αυτό βλέπουμε μεταπτώσεις στις αποδόσεις των δύο ομάδων. Αυτό θα το δούμε πιστεύω και στα επόμενα παιχνίδια.

Στο τέλος θα δούμε ποιος θα είναι ο πιο ικανός να αντιμετωπίσει αυτό το πρόβλημα. Είχα πει στα παιδιά πριν το ματς πως χάσουμε-κερδίσουμε πρέπει να ξεχάσουμε αυτό το παιχνίδι πολύ γρήγορα , γιατί μας περιμένει ένα εξίσου δυνατό ματς την Κυριακή».

Σε ερώτηση για την αλλαγή του Σαφράνοβιτς και την επιστροφή στο παρκέ ο Καλμαζίδης:
«Όλοι οι παίκτες μας είναι απαραίτητοι. Θεώρησα ότι το να μπει μέσα στο τέταρτο σετ θα ηρεμήσει στην υποδοχή. Είναι κάτι που αφορά το τακτικό κομμάτι.. Υπάρχει κούραση στους παίκτες και αυτό είναι λογικό. Σήμερα έγινε αυτό, στο άλλο ματς μπορεί να γίνει κάτι άλλο. Κάποιες φορές βέβαια υπάρχει και ρίσκο».

Επίσης σε ερώτηση για το πώς θα διαχειριστεί την ένταση και την κούραση των παικτών του επισήμανε: »Είναι πολύ δύσκολο αυτό το κομμάτι. Στο ματς με τον Παναθηναϊκό μπορεί να κερδίσαμε 3-0, αλλά υπήρχε μεγάλη ένταση στους παίκτες από την ατμόσφαιρα που δημιούργησε ο κόσμος. Οι παίκτες σε κάθε ματς «αδειάζουν». Πρέπει να το διαχειριστούμε. Έχουμε έμπειρους παίκτες και πιστεύω ότι μπορούμε να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι και να μην επηρεαστούμε».

Από την πλευρά του ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης τόνισε: «Η σειρά αυτών των τελικών του είχαμε πει από την αρχή ότι  θα είναι σκληρή. Η ομάδα του ΠΑΟΚ έδειξε πίστη και αποφασιστικότητα σε κρίσιμα σημεία και σε συνδυασμό με την βοήθεια του κόσμου πήρε τη νίκη. Αυτό πιστεύω έδωσε τη νίκη στον ΠΑΟΚ .

Συγκριτικά με το ματς του κυπέλλου ο κ.Καζάζης τόνισε: «Εδώ έχουμε μία σειρά παιχνιδιών και όχι ένας τελικός όπως αυτός στη Σύρο. Χρειάζεται υπομονή και προσπάθεια. Πρέπει να δουλεύουμε διαρκώς και στο τέλος θα δούμε τι έχουμε καταφέρει».

Για το ρόλο που έπαιξε η απώλεια του δεύτερου σετ: «Μεγάλο. Μας επηρέασε ψυχολογικά η απώλεια του δεύτερου  σετ και ο τρόπος που αυτό χάθηκε. Βρήκαμε στο τρίτο σετ ξανά τα πατήματά μας, αλλά και πάλι είχαμε νεκρά σημεία και κάναμε χοντρά λάθη για τα δεδομένα της ομάδας μας. Πιστεύω ότι αυτό ήταν το κύριο σημείο που δεν μας χάρισε τη νίκη».

Όσο για το πώς θα διαχειριστεί την ένταση και την κούραση των παικτών του τόνισε: »Πιστεύω ότι και οι δύο ομάδες μπορούν να διαχειριστούν την ένταση και την κούραση. Υπάρχουν έμπειροι παίκτες που μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό το κομμάτι της σειράς. Άλλωστε, μην ξεχνάτε πως από εδώ και πέρα αναδεικνύονται οι μεγάλες προσωπικότητες που έχουν οι δύο ομάδες».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Παντακίδης τόνισε: «Σε ένα καλό τελικό η ομάδα κατάφερε να κερδίσει. Συνεχίζουμε την δουλειά, γιατί μας περιμένει μια πολύ δύσκολη συνέχεια.

Το ματς κρίθηκε στην ηρεμία που είχαμε στις δύσκολες φάσεις. Χάσαμε ένα σετ, αλλά στο τελευταίο σετ μπήκαμε δυνατά και στο τέλος κερδίσαμε. Δεν υπάρχει φαβορί σε αυτήν τη σειρά. Κάθε ομάδα βγάζει τον καλύτερό της εαυτό μέσα στο γήπεδο και στο τέλος θα δούμε ποιος θα κερδίσει. Για ένα ακόμα παιχνίδι η παρουσία του κόσμου ήταν εκπληκτική και μας έδωσε τεράστια ώθηση. Τον θέλουμε και στο επόμενο ματς κοντά μας».

Από την πλευρά του ο αρχηγός του Ολυμπιακού Κώστας Χριστοφιδέλης τόνισε: «Μας μένει πικρία. Πληρώσαμε , όπως είπε και ο κόουτς, τα λάθη στα κρίσιμα σημεία και ειδικά στο 2ο σετ. Η σειρά πλέον μεταφέρετε στην έδρα μας εκεί που θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το 1-1. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Play Off Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Ολυμπιακό και προηγείται στη μάχη του τίτλου (photos)