18-07-2015

Δεύτερη νίκη επί της Τουρκία με 3-1 και αποθέωση από 1.500 θεατές

Δεύτερη νίκη και μάλιστα πάλι με 3-1 σετ σημείωσε η Εθνική βόλεϊ ανδρών επί της αντίστοιχης της Τουρκίας στη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων για την 2η εβδομάδα του Ευρωπαϊκού Λιγκ.

Το εθνικό συγκρότημα απέδειξε για άλλη μία φορά την ανωτερότητα της απέναντι στην τουρκική ομάδα και διατήρησε το αήττητο της στον Β΄όμιλο της διοργάνωσης.Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν ασταμάτητη κι αφού με το `καλημέρα' μετέτρεψε το 5-4 σε 9-4, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Τουρκία (η οποία είχε τρομερά προβλήματα στην υποδοχή) με το σκορ να φτάνει στο 13-5 και 22-12 για να γίνει εύκολα το 1-0.

Στο 2ο σετ το σκηνικό ήταν σχεδόν το ίδιο, αλλά με διαφορετικούς πρωταγωνιστές. Ο Ζανίνι πέρασε στο ματς τους Ουνβέρ, Ουγκούρ Γκιουνές κι η ομάδα του έχοντας μεγαλύτερη ισορροπία κατάφερε να μετατρέψει το 4-4 σε 5-9. Το ελληνικό σερβίς δεν ήταν τόσο πιεστικό, αντιθέτως οι Τούρκοι μας πίεζαν περισσότερο και κράτησαν άνετα την διαφορά (6-10, 8-12, 9-13) διευρύνοντας την μάλιστα προς το τέλος (14-19, 15-23). Το μόνο που κατάφερε η εθνική ήταν να μειώσει σε 20-24, αλλά ο Μίνιτσι με επίθεση τελείωσε το σετ.

Στο 3ο σετ η εθνική απέκτησε γρήγορα μια διαφορά (11-7), αλλά ακολούθησε μια τρίλεπτη διακοπή με τους Τούρκους να διαμαρτύρονται ότι έχει δοθεί ένας επιπλέον πόντος στην ελληνική ομάδα. Η διακοπή άλλαξε τα δεδομένα και αφού με άσο του Μίνιτσι το σκορ έγινε 11-10, οι Τούρκοι με νέο άσο του Γκιουνές προηγήθηκαν 13-14 κι έφτασαν στο 13-16 με υπόδειξη για παράβαση του Κουμεντάκη στο φιλέ και κόκκινη κάρτα στον Σωτήρη Δρίκο για διαμαρτυρία. Στο 15-17 υπήρξαν νέες διαμαρτυρίες από την ελληνική ομάδα καθώς η επίθεση του Κουμεντάκη δόθηκε αρχικά μέσα, αλλά μετά τις διαμαρτυρίες των Τούρκων οι διαιτητές άλλαξαν γνώμη. Ο Δρίκος πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του και αυτό έγινε καθώς ισοφαρίσαμε αμέσως σε 18-18 για να προηγηθούμε 20-19 με το άουτ του Γκιουνές. Στο 21-20 όμως το χαμένο σερβίς του Τζιουμάκα, ακολουθήθηκε από δυο μπλοκ των Τούρκων για να γίνει το σκορ 21-23.

Η ώρα του Πρωτοψάλτη

Εκεί όμως ήταν η ώρα Πρωτοψάλτη. Με επίθεση και άσο έφερε το παιχνίδι στα ίσια (23-23) και με νέο εξαιρετικό σερβίς έδωσε το δικαίωμα στον Πετρέα με κόντρα επίθεση να διαμορφώσει το 24-23. Το πρώτο σετ μπολ χάθηκε με το δικό του χαμένο σερβίς, το δεύτερο επίσης με επίθεση του Γκιουνές, για να ακολουθήσει χαμένο σερβίς του Φιλίποφ (26-26) και στο 27-27 η κακή υποδοχή του Κουμεντάκη έφερε το 27-28. Στην επόμενη φάση ο Τακουρίδης με μπλοκ στον Μίνιτσι έκανε το 28-28. Ο Δρίκος πέρασε στο ματς τον Αρμενάκη για το μπλοκ κι ο έμπειρος διαγώνιος τον δικαίωσε καθώς με στοπ στον Γκοκγκόζ έκανε το 29-28 για να φτάσουμε στο 30-30. Ο Πετρέας με επίθεση έκανε το 31-30 κι ο Καλαματιανός κεντρικός με μπλοκ στον Μίνιτσι έδωσε τέλος στο θρίλερ.

Αυτή η εξέλιξη βοήθησε την εθνική να ξεκινήσει καλύτερα στο δ' σετ όπου ξέφυγε με 11-8 και 14-10 για να ακολουθήσει ένα μικρό μπλακ άουτ που επέτρεψε τους Τούρκους να μειώσουν σε 14-13. Μετά το τάιμ άουτ του Δρίκου όμως η τάξη αποκαταστάθηκε, η Εθνική ξέφυγε με 19-14 και έφτασε εύκολα στην νίκη.

Τα σετ: 3-1 (25-14, 20-25, 32-30, 25-17)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Πετρέας 16 (10/13 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ., 1 άσο), Τζιουμάκας 20 (17/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 9 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (8/16 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 50% άριστες), Φράγκος 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 30% άριστες), Γκαράς -λ (65% υπ. - 47% άριστες) / Αρμενάκης 1 (1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 10 (9/14 επ., 1 άσο, 58% υπ. - 42% άριστες).

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ζανίνι): Πεκσέν, Γκουνγκόρ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ. - 00% άριστες), Γκοκγκόζ 16 (14/26 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 16% άριστες), Γκιουνές Φ. 6 (5/7 επ., 1 άσο), Μίνιτσι 7 (6/18 επ., 1 άσο), Κοτς 5 (5/6 επ.), Τσανέρ -λ (59% υπ. - 41% άριστες) / Ουνβέρ 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 09% άριστες), Τόι 2 (2/6 επ.), Γενιπαζάρ 1 (1/1 επ.), Γκιουνές Ο. 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ).

AΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ - 2η αγωνιστική

Παρασκευή 17 Ιουλίου
18:00, Ρουμανία - Λευκορωσία 3-0 (26-24, 25-22, 25-22)
20:00, Ελλάδα - Τουρκία (25-23, 26-24, 23-25, 25-22)
Σάββατο 18 Ιουλίου
18:00, Ρουμανία – Λευκορωσία 3-1 (23-25, 25-23, 32-30, 25-23)
20:00, Ελλάδα - Τουρκία 3-1 (25-14, 20-25, 32-30, 25-17)
21:00, Σλοβενία – Κροατία 3-0 (25-22, 25-19, 25-21)
6.Τουρκία (3-12) 0

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Eθνικές ομάδες Δεύτερη νίκη επί της Τουρκία με 3-1 και αποθέωση από 1.500 θεατές