20-01-2016

Iστορική πρόκριση του Ηρακλή στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»

Ιστορική πρόκριση στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» πέτυχε ο Ηρακλής Πετοσφαιρίση 2015. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού νίκησε με 3-1 σετ τον Παμβοχαϊκό στον τελευταίο νοκ άουτ αγώνα της Β΄φάσης και κατάφερε να εξασφαλίσει την πρώτη συμμετοχή του σε τελική φάση της συγκεκριμένης διοργάνωσης.
Το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ θα γίνει 30-31 Ιανουαρίου στη Σύρο και σύμφωνα με την κλήρωση που έχει γίνει, ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, ενώ στον άλλο ημιτελικό ο Φοίνικας Σύρου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η επιτυχία του Ηρακλή έχει μεγαλύτερες διαστάσεις καθώς δεν αγωνίστηκε ο Στίγγας λόγω ενοχλήσεων στη γάμπα, ενώ εκτός ήταν και ο Στεφανίδης λόγω ίωσης.

Από το ξεκίνημα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον Ηρακλή να κρατά ένα μικρό προβάδισμα (5-4, 7-6). Ο Πελεκούδας ισοφάρισε για τον Παμβοχαϊκό σε 7-7 με τον Ηρακλή να παίρνει και πάλι προβάδισμα και τη διαφορά να κυμαίνεται στο +1, +2. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 17-17 , οι Πίτζα και Παλέντζας ανέβασαν τη διαφορά σε 19-17 ενώ ο Πελεκούδας μείωσε σε 20-19. Με τριπλό μπλοκ ο Ηρακλής πήρε ανάσα από τον Παμβοχαϊκό που ακολουθούσε στενά (22-19). Οι παίκτες του Γιώργου Χριστόπουλου μείωσαν σε (22-20 και 24-21) αλλά με δύο πόντους από τον Παλέντζα ο Ηρακλής πήρε το πρώτο σετ (24-21, 25-22).

Ο Ηρακλής το 2-0

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα (4-4, 5-6, 8-8) ενώ με το 12-10 και τον Τσολάκο, ο Ηρακλής πήρε το πάνω χέρι με μικρή διαφορά και την κράτησε μέχρι το 16-16 όπου ισοφάρισε ο Παμβοχαϊκός και έτρεξε και έτρεξε ένα μίνι σερί με Κάιο και Λεάντρο. Οι Τσολάκος και Μαυροβουνιώτης έκαναν το 18-18. Ο Παλέντζας έχασε το σερβίς (18-19) αλλά ο ίδιος ισοφάρισε σε 19-19. Με πλασέ του Πίτζα που πέρασε δύσκολα το μπλοκ, για ακόμη μια φορά οι ομάδες ήταν ισόπαλες 20-20, ενώ με δύο άσους του Τσολάκου, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-20, το μπλοκ των Γκροενβελντ και Πελεκούδα μείωσε σε 22-21, ο Γκροενβελντ ακολούθως βρήκε φιλέ. Ο Κάιο πήγε στον πόντο το παιχνίδι με 24-23 αλλά το μπλοκ άουτ του Παλέντζα έδωσε το δεύτερο σετ στον Ηρακλή για το 2-0.

Μείωσε ο Παμβοχαϊκός

Στο 3ο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε πιο δυνατά. Με Ροντρίγκο, Πελεκούδα οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +3 (6-3 και 9-6), ενώ αργότερα πάλι με τον Ροντρίγκο διπλασίασαν τη διαφορά στο 19-13. Με τους πόντους των Γκρόενβελτν και Κάιο έγινε το 17-24, με χαμένο σερβίς του Κάιο το 18-24, ενώ το σερβίς του Πλαέντζα που κατέληξε άουτ έδωσε το σετ στον Παμβοχαϊκό (18-25) που μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Το νικηφόρο σερί με 4-0

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 4ο σετ τουλάχιστον μέχρι το 10-10. Ο Ηρακλής με πρωταγωνιστή τον Παλέντζα έκανε σερί 4-0 για το 14-10. Ο Παμβοχαϊκός με λάθος των γηπεδούχων και πόντο από τον Γκρόενβελντ έκανε το 14-12 ενώ το χαμένο σερβίς του Καιο και οι πόντοι των Παλέντζα και Πίτζα έφεραν τη διαφορά στο +5 (17-12) που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος.

Διαιτητές: Γεωργουλέας - Αβραμίδης

Διακύμανση
1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 25-22
2ο σετ: 9-7, 16-14, 21-20, 25-23
3ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 18-25
4ο σετ: 8-7, 16-12, 21-16, 25-21

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-23, 18-25, 25-21)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 10 (6/16 επ, 4 μπλοκ, 78% υπ - 33% άριστες), Παλέντζας 24 (18/41 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Τσολάκος 9 (6/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (1/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πίζα 15 (13/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ - 50% άριστες), Γάτσης 5 (5/13 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 73% υπ - 30% άριστες), Τζιουμάκας

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Χριστόπουλος): Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Γκρόνβελντ 8 (5/17 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 65% υπ -27% άριστες), Βαν Ντόρν 9 (4/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ροντρίγκο 11 (11/27 επ, 58% υπ -23% άριστες), Πελεκούδας 10 (8/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κάιο 26 (23/42 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 75% υπ -45% άριστες), Γεωργίου.

Ο προπονητής του Ηρακλή, Γιάννης Ορφανός, δήλωσε: « Είναι πολύ σημαντικό που προκριθήκαμε στη γιορτή του φάιναλ-4. Είναι χαρά για όλους μας που ο Ηρακλής γύρισε στις τελικές φάσεις των μεγάλων διοργανώσεων. Σίγουρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε ομάδες με μεγαλύτερα μπάτζετ, πιο δυνατές αλλά εμείς θα πάμε με στόχο το καλύτερο. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά, από την προσπάθειά τους, από τα παιδιά που έπαιξαν σήμερα στη θέση κάποιων άλλων όπως είναι ο Τσολάκος, από την επίδοση του Πίτζα, που δείχνει ότι με τις προπονήσεις σιγά σιγά μπαίνει στο κλίμα της ομάδας.Δεν προλαβαίνουμε να χαρούμε όμως, έχουμε το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, πρέπει να αφοσιωθούμε 100% στο πρωτάθλημα. Ακολουθεί ένα σερί από δύσκολα παιχνίδια».

Ο ακραίος του Ηρακλή, Αντρές Φελίπε Πίτζα είπε: «Είμαι χαρούμενος για τη νίκη, την απόδοση της ομάδας και της δικής μου. Στο πρώτο παιχνίδι  δεν έπαιξα τόσο καλά, δεν ένιωθα τόσο καλά με τη θέση μου και με την  ομάδα αλλά τώρα αισθάνομαι καλά ειδικά με την υπόλοιπη ομάδα και αυτό είναι σημαντικό. Είμαι πολύ χαρούμενος για τη νίκη. Δεν είχα ξαναέρθει στην Ελλάδα αλλά όλα τα σχόλια παικτών που ήταν κοντά μου ήταν καλά για το ελληνικό πρωτάθλημα. Αισθάνομαι καλά, λόγω του περιβάλλοντος, των ανθρώπων και των αγώνων».

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Γιώργος Χριστόπουλος , δήλωσε: «Δεν μας αρέσουν οι δικαιολογίες αλλά σίγουρα το γεγονός ότι είμαστε 8-9 παίκτες στην προπόνηση και Τετάρτη-Σάββατο παιχνίδια με μετακίνηση και αυτό είναι ένα πρόβλημα. Τις τελευταίες 15 μέρες δεν έχουμε κάνει προπόνηση νορμάλ. Να είμαστε 12 παίκτες, αυτό όποιος καταλαβαίνει είναι ένα μεγάλο πρόβλημα και κάποια στιγμή θα βγει.Πρέπει να δώσουμε λύσεις και να ξεπεράσουμε αυτό το μεγάλο πρόβλημα. Ο Ηρακλής ήταν  καλύτερος, νίκησε, το ήθελε περισσότερο το παιχνίδι και άξια πήρε τη νίκη. Εμείς δεν ήμασταν καλοί ούτε στο σέρβις ούτε στο μπλοκ-άμυνα. Αυτά είναι δύο στοιχεία για το να μπορείς να κερδίσεις».

Ο πασαδόρος του Παμβοχαίκού Μανώλης Δημητριάδης δήλωσε: «Νομίζω ο λόγος που χάσαμε είναι ότι βρισκόμαστε με μια βαλίτσα στο χέρι συνεχόμενα, δεν έχουμε βρει το χρόνο να κάνουμε μια προπόνηση και να βρούμε το ρυθμό μας, μετά τον ΠΑΟΚ. Δε θα πω τόσο η κούραση όσο η χημεία της ομάδας που δεν βρίσκεται στο γήπεδο για να κάνει μια ολοκληρωμένη προπόνηση. Μας στοίχισε στο ματς με την Κηφισιά, μας στοίχισε και τώρα. Δεν προλαβαίνουμε να ξεκουραστούμε, την άλλη μέρα έχουμε αγώνα. Ο Ηρακλής έπαιξε αρκετά καλά, εμείς δεν ήμασταν καλοί στο μπλοκ – άμυνα και ήρθε ή ήττα. Σίγουρα στενοχωριόμαστε, είναι ένας αποκλεισμός αλλά δεν ε΄χουμε χρόνο, πρέπει να κοιτάξουμε το επόμενο ματς με τη Σύρο, που είναι ίσως το πιο κομβικό ματς της χρονιά».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 Iστορική πρόκριση του Ηρακλή στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς»