07-02-2016

O ΠΑΟΚ 3-2 τον Εθνικό σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ

(3 votes)
Σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Εθνικό στην Αλεξανδρούπολη με 3-2 σετ στο δεύτερο τηλεοπτικό ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Η αναμέτρηση στο κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» είχε ένταση, εναλλαγές στο σκορ, πάθος και δυνατές φάσεις στο φιλέ με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα, έπιασε τους 34 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον Φοίνικα και την Κηφισιά η οποία σε λίγη ώρα δοκιμάζεται στη Λαμία.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και πήρε άνετα το 1ο σετ. Ο Εθνικός μπήκε στον αγώνα από το 2ο σετ και με καλή τακτική σε σερβίς - μπλοκ πήρε το 2ο και το 3ο σετ για το 2-1. Ο δικέφαλος έδειξε μεγάλες αντοχές, απάντησε στην πίεση και με τους Τσεπέδα, Χιμένες σε επίθεση και σερβίς οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 9-8, αλλά ο Χιμένες ισοφάρισε, πήγε και στο σερβίς και με συνολικό σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα νικης.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και με τους Λι , Γιαμπλόνσκι να κάνουν μεγάλο παιχνίδι επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του.
Με τον Αμερικανό κεντρικό Ντέιβιντ Λι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής σε μπλοκ και επίθεση ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 8-3 το οποίο άνοιγε όσο προχωρούσε το σκορ. Ο Εθνικός ήταν «τρακαρισμένος» και ο Γιαμπλόνσκι με τον Χιμένες έφτάσαν τη διαφορά στο +10 (25-15).

Με τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να έχουν βρει ρυθμό από το σερβίς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και στο 2ο σετ με 10-7. Ο Εθνικός μπήκε στον αγώνα με σερί 4-0 από τον Μιγιαήλοβιτς και από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι. Με σερί 4-0 ο Εθνικός προσπέρασε 11-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον Εθνικό να πιέζει στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ να σταματάει καθοριστικές επιθέσεις των νταμπλούχων. Ο Εθνικός ξέφυγε 20-17 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 1-1 σετ.

Μάχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σετ με τον Εθνικό να γράφει σερί 6-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 14-7. Με ωριμότητα αλλά και καλή άμυνα ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά αλλά και την πίεση που άσκησε ο δικέφαλος κάνοντας το 2-1 σετ.

Πάλι με τον Ντέιβιντ Λι ο ΠΑΟΚ έκανε τη διαφορά πάνω στο φιλέ κερδίζοντας εύκολα τον πόντο.  Ο Σεπέδα ανέβασε στροφές και με μίνι σερί 3-0 έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά 17-14. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε μέχρι το τέλος τη διαφορά και οδήγησε το ματς στο τάι μπρεικ όπου ο ΠΑΟΚ έκανε το καθοριστικό σερί 4-0 (από 9-8 σε 9-12) και πήρε τη νίκη. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του Εθνικού με 4-2 που γύρισε μετά από σερί 3-0 του ΠΑΟΚ από το σερβίς του Τσεπέδα, ενώ στο 4-3 δέχτηκε καρτα ο Μουστακίδης. Στο 6-5 δόθηκε άουτ σερβίς του Μιγιαήλοβιτς που ήταν μέσα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-15, 25-18
4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
5ο σετ: 4-5, 9-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-19, 25-18, 20-25, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (12/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 22% άριστες), Τουράνιανιν 6 (3/12 επ, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (17/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ - 33% άριστες), Κασαμπαλής 6 (2/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (6/10 επ), Γκιουλέν 17 (13/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ - 52% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (15/26 επ, 59% υπ - 31% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Τσεπέδα 22 (19/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Λι 15 (9/11 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ - 54% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 38% άριστες), Ντίνας 1 (1/1 επ), Τερζής, Σαμπανάι 2 (2/4 επ), Σμαραγδής 1 (1/2 επ), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης (56% υπ - 22% άριστες).

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Θανάσης Μουστακίδης είπε: «Συγχαρητήρια στους αθλητές και των δύο ομάδων για το θέαμα που παρουσίασαν. Οι διαιτητές πρέπε να είναι πιο προσεκτικοί και πιο ελαστικοί ειδικά σε τέτοια ματς που υπάρχει ένταση κι εμείς οι προπονητές ζούμε τον αγώνα όπως οι παίκτες. Μου έδωσε κάρτα στο 5ο σετ ενώ έχει ήδη κάνει 3-4 λάθη που τα περισσότερα είναι εις βάρος μας. Νιώθω πικρία για την ήττα αλλά και περηφάνεια για αυτή την ομάδα που δίνει χαρά στον κόσμο του βόλεϊ. Δυστυχώς έχουμε χάσει την 4αδα αλλά θα παλέψουμε για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα και για τη διάκριση στο κύπελλο».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δήλωσε: «Έγινε ωραίος αγώνας και αντέξαμε την πίεση μετά το 3ο σετ. Αυτό με ικανοποίησε. Είδα επίσης βελτίωση στην υποδοχή αλλά και γενικά στο ρυθμό μας αλλά ακόμα θέλουμε πολύ δουλειά για να φτάσουμε εκεί που πρέπει και εκεί που μπορούμε σαν ομάδα. Τέτοιοι αγώνες σαν τον σημερινό θα μας βοηθήσουν να γίνουμε καλύτεροι για τη δύσκολη συνέχεια. Η 4αδα είναι ακόμα ανοικτή. Πρέπει να είμαστε προσεκτικοί».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης O ΠΑΟΚ 3-2 τον Εθνικό σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ