13-03-2016

Η Κηφισιά «κλείδωσε» τη 2η θέση με 3-0 επί της Ορεστιάδας

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε 3-0 την Ορεστιάδα σε 63΄και σημείωσε την πιο ευρεία νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα. Με αυτό το τρίποντο η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη εξασφάλισε την 2η θέση στην κανονική περίοδο και διατήρησε τις μαθηματικές ελπίδες για την κατάληψη ακόμα και της πρώτης θέσης.

Η Ορεστιάδα έμεινε στους 22 βαθμούς και μετά την ήττα τους βρέθηκαν εκτός 8αδας καθώς ο Ηρακλής πήρε βαθμό από τον ΠΑΟΚ. Μάλιστα ο γηραιός έχει πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Ορεστιάδα καθώς έχει σημειώσει δύο νίκες στους μεταξύ τους αγώνες.

Και σα να μην έφτανε η ήττα και η απώλεια της 8αδας τραυματίστηκε ο Αμπουίλα στο τέλος του 2ου σετ.

Ο Κολομβιανός πασαδόρος πήγε να κάνει σερβίς και πάτησε άσχημα με αποτέλεσμα να νιώσει έντονες ενοχλήσεις στο γόνατο και να αντικατασταθεί από τον Κριστόφ ώστε να αποφευχθούν τα χειρότερα. Το τελευταίο διάστημα ο Αμπουίλα ακολουθεί θεραπεία στο γόνατο.

Οι γηπεδούχοι με ισχυρό μπλοκ και καλές άμυνες έχτισαν μία διαφορά 5-6 πόντων. Η Κηφισιά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγήθηκε με 16-10. Ο Γιοβάνοβιτς με καρφί στην ευθεία και άσσο διαμόρφωσε το 19-11. Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ άουτ σε επίθεση του Βουκασίνοβιτς μείωσαν σε 20-13. Με μπλοκ του Μίλιτς η Ορεστιάδα μείωσε σε 22-16. Ο Ρουμελιωτακης με άσσο διαμόρφωσε το 25-16 στο πρώτο σετ.

Στο 2ο σετ ο ΑΟΠ Κηφισιάς με τον Γιοβάνοβιτς στο σερβίς ( δύο άσους) πήρε από νωρίς προβάδισμα (8-2). Ο Χηρας με καρφί μείωσε σε 9-4, αλλά ο Γιοβανοβιτς με τρεις συνεχόμενους πόντους έδωσε «αέρα» 8 πόντων στην Κηφισιά (12-4). Με καρφί στην ευθεία ο Βουκασίνοβιτς μείωσε σε 13-5, ενώ με άσσο ο Νικολάκης έκανε το 15-5. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 16-7.  Με το σκορ στο 16-8 ο Αμπουίλα στην προσπάθειά του να σερβίρει τραυματίστηκε και αποχώρησε από το παιχνίδι, με τον Μποζίδη να παίρνει τη θέση του. Ο Χριστοφιδέλης με καρφί στην διαγώνιο έκανε το 23-9, ενώ ο ΑΟΠ Κηφισιάς κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-10.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το 3ο σετ και με τρία μπλοκ (δύο από τον Φραγκιαδάκη) προηγήθηκαν με 5-1. Με άσσο του Χριστοφιδέλη η Κηφισιά προηγήθηκε 7-2, ενώ με επίθεση του Ριζόπουλου η Ορεστιάδα μείωσε σε 7-4. Με άσσο του Νικολάκη οι γηπεδούχοι έκαναν το 10-5. Ο Χριστοφιδέλης με πλασέ έκανε το 14-8. Με μπλοκ του Κανταρίδη πάνω στον Γιοβάνοβιτς οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-10. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με μπλοκ από τους Παπαγγελόπουλο και Νικολάκη κάνοντας το 20-11. O Πεντίδης με επίθεση σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 21-13. Η Κηφισιά κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-15.

Ντεμπούτο με την ομάδα της Κηφισιάς έκανε o 17χρονος Χρήστος Οικονομόπουλος.

Διαιτητές: Κυριοπούλου - Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-13, 25-16
2ο σετ: 8-2, 16-7, 21-9, 25-10
3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-15

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 9 άσσους, 33 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 1 άσσο, 27 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 9 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-10, 25-15) σε 63΄.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (άσσοι), Χιστοφιδέλης 10 (8/13 επ, 2 άσσοι, 62% υπ -46% άριστες), Μπισέτ 4 (3/4 επ, 1 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 10 (8/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 27% υπ -18% άριστες), Γιοβάνοβιτς 18 (12/17 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ)  Στεφάνου (λ, 67% υπ - 67% άριστες), Κόντος, Φραγκιαδάκης 4 (1/1 επ, 3 μπλοκ), Οικονομόπουλος

ΑΟ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Κριστόφ): Χήρας 6 (5/6 επ, 1 μπλο), Αμπουΐλα 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Μίλιτς 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 2 (2/9 επ, 44% υπ -22% άριστες), Ριζόπουλος  3 (3/9 επ, 67% υπ - 42% άριστες), Καρντόσο 12 (11/25 επ, 1 άσσος), Κωνσταντινίδης (λ, 19% υπ 14% άριστες), Μποζίδης, Κανταρίδης, 1 (μπλοκ),Οικονομου, Πεντίδης 3 (3/3 επ).

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Ήμασταν σοβαροί και πειθαρχημένοι παρότι η Ορεστιάδα έκανε πολλά λάθη. Παίξαμε όπως έπρεπε και πήραμε τη νίκη που μας εξασφαλίζει και μαθηματικά την 2η θέση που είναι για μας ένα μεγάλο επίτευγμα. Μπράβο στην ομάδα και στα παιδιά ατομικά για τη μεγάλη προσπάθεια που κάνουν. Στα δύο ματς που απομένουν θα παίξουμε για τις πιθανότητες ακόμα και για την πρώτη θέση».

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Πλάμεν Κριστόφ είπε: «Η Κηφισιά σήμερα έπαιξε καλά σε αντίθεση με την ομάδα μου που δεν είχε καλή απόδοση. Έχουμε προβλήματα με τους τραυματισμούς, ενώ την ίδια στιγμή δύο παίκτες μας υπηρετούν στον στρατό. Κοιτάμε το παιχνίδι με τον Φοίνικα Σύρου, το οποίο είναι ιδιαίτερα κρίσιμο».

Ο λίμπερο της Ορεστιάδας Δημήτρης Κωνσταντινίδης δήλωσε: «Δυστυχώς δε μας πήγε τίποτα καλά. Ήταν μία κακή μέρα για την ομάδα μας και πλέον οι αγώνες με τον Φοίνικα και τον Εθνικό είναι μονόδρομος για μας. Πρέπει να νικήσουμε για να μείνουμε μέσα στην 8αδα».

Βράβευση στον Παπαγγελόπουλο

Ο Παναγιώτης Χατζηνικόλας βράβευσε τον Νίκο Παπαγγελόπουλο

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Η Κηφισιά «κλείδωσε» τη 2η θέση με 3-0 επί της Ορεστιάδας