19-03-2016

Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός 3-0 τον ΠΑΟΚ που έμεινε τέταρτος

Ο Ολυμπιακός κάνοντας μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μενέλαο Κοκκινάκη νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο ντέρμπι κορυφής που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική - προτελευταία - του πρωταθλήματος Volley League «Πάμε Στοίχημα» και εξασφάλισε την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Η Κηφισιά πήρε την 2η θέση, ο Φοίνικας Σύρου την 3η θέση και ο ΠΑΟΚ την 4η θέση. Ο Ολυμπιακός με τον ΠΑΟΚ ανανέωσαν το ραντεβού τους για το προσεχές Σάββατο στην Γλυφάδα στον ημιτελικό του κυπέλλου, ενώ θα αναμετρηθούν και στους ημιτελικούς των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Στο άλλο ζευγάρι θα αναμετρηθούν Κηφισιά - Φοίνικας Σύρου.

Η αποψινή είναι η τρίτη συνεχόμενη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ μετά τις δύο της κανονικής περιόδου και τον τελικό του Λιγκ Καπ. Ο ΠΑΟΚ πάλεψε μόνο τσ δύο πρώτα σετ όπου είχε προβάδισμα μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ και άντεξε την πίεση μέχρι τον 20ο πόντο. Ο Ολυμπιακός με λίγα λάθη, εξαιρετική τακτική σε μπλοκ - άμυνα και αποτελεσματικές επιθέσεις πήρε τη νίκη πιο άνετα απ΄ότι αναμενόταν. Στο 3ο σετ οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν επίδειξη ισχύος με μεγάλο προβάδισμα από την αρχή.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ με τον Χιμένες πρωταγωνιστή πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ στο +1 (8-7), ενώ αμέσως μετά ο Τακουρίδης με άσσο έκανε το 9-7. Ο Γιαμπλόνσκι έκανε το 12-9, ωστόσο η ισοφάριση ήρθε άμεσα με τον Σπίνου για το 12-12. Ένα λάθος του Όγκουρτσακ έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στον ΠΑΟΚ (16-14) με τον Ολυμπιακό να περνάει μπροστά λίγο αργότερα με 18-17 μετά από λάθος του Χιμένες στο σερβίς. Ο Όγκουρτσακ έκανε το 21-20 για τους ερυθρόλευκους, ο Χιμένες σημάδεψε άουτ στην επόμενη επίθεση για το 22-20 και αμέσως μετά ο Σουλτανόπουλος σέρβιρε άουτ για το 22-21. Δύο λάθη του ΠΑΟΚ και μία επίθεση του Σπίνου έκαναν το 25-21 για τον Ολυμπιακό.

Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα και με πρωταγωνιστές τους Χιμένες, Τακουρίδη προηγήθηκε με 3-1. Ο Πιάτσα κάλεσε τάιμ άουτ και αμέσως ήρθε το προσπέρασμα με 6-5 μετά από πρώτο χρόνο του Σπίνου. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί με τον Ολυμπιακό να κρατάει μικρό προβάδισμα (15-13, 19-17). Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 20-20 με τον Χιμένες, ωστόσο ο Ολυμπιακός με τον Κοκκινάκη να χαλάει την υποδοχή του δικεφάλου και τον Όγκουρτσακ να πυροβολεί, ήρθε το 25-22 για το 2-0.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Εφραιμίδη, Σμαραγδή αντί των Χιμένες, Τακουρίδη. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τα προηγούμενα δύο σετ. Η διαφορά έφτασε μέχρι και στο +7 για τους ερυθρόλευκους (17-10, 19-12) για να έρθει εύκολα το 25-16 μετά από επίθεση του Σουλτανόπουλου που για άλλη μία φορά τελειώνει ντέρμπι με τον δικέφαλο!

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μυλωνάκης

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-21
2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-22, 25-16)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (3/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 18 (18/33 επ), Κοκκινάκης 18 (14/20 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 33% υπ - 25% άριστες), Όγκουρτσακ 9 (5/12 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ - 47% άριστες), Σπίνου 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 39% υπ - 22% άριστες), Τσουκ, Γκούζντα (λ), Παπαδόπουλος.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 10 (9/15 επ, 1 άσσος, 25% υπ - 25% άριστες), Κουρνέτας 2 (1/3 επ, 1 άσσος), Σεπέδα 10 (10/22 επ), Τακουρίδης 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λι 7 (5/10 επ, 2 άσσοι), Γιαμπλόνσκι 9 (9/18 επ, 54% υπ - 50% άριστες) / Γκαράς (λ, 58% υπ - 47% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σμαραγδής 1 (1/4 επ), Εφραιμίδης 2 (2/8 επ), Καρασαββίδης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα δήλωσε: «Κάναμε καλή εμφάνιση και αυτό με ικανοποιεί περισσότερο και από τη νίκη. Πρέπει να βελτιώσουμε ορισμένους τομείς ενόψει του φάιναλ-4 του κυπέλλου και των τελικών των πλέι οφ. Ο ημιτελικός του κυπέλλου θα είναι ένα διαφορετικό παιχνίδι. Δεν χαλαρώνουμε τη σκέψη μας και την τακτική μας. Δεν μετράει η πρώτη θέση στην κανονική περίοδο αλλά η πρώτη θέση στο τέλος του πρωταθλήματος».

Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Κόντραντ Γκούζντα είπε: «Οι αγώνες μου με τον Ολυμπιακό είναι εμπειρία καριέρας και κάθε φορά νιώθω πως ανεβαίνω ένα σκαλοπάτι. Κρατήσαμε την πρώτη θέση και μπαίνουμε στην τελική ευθεία για το κύπελλο. Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα και πρέπει να κρατήσουμε τον ρυθμό μας και την συγκέντρωση μας σε υψηλά επίπεδα. Κάνουμε πολύ καλή δουλειά και αυτό φαίνεται στο γήπεδο».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Κάναμε λάθη στα κρίσιμα σημεία των δύο πρώτων σετ. Το 3ο σετ το χάσαμε εύκολα γιατί το μυαλό μας έφυγε από τον αγώνα. Κρατάμε κάποια θετικά στοιχεία και πάμε σε μία ακόμα εβδομάδα προετοιμασίας για τον ημιτελικό του κυπέλλου. Περιμένω διαφορετική εικόνα από την ομάδα μου στον ημιτελικό του κυπέλλου. Σίγουρα η υποδοχή μας ορισμένες φορές δεν είναι αυτή που πρέπει αλλά δεν είναι μόνο η υποδοχή. Πολλά πράγματα πρέπει να λειτουργήσουν σωστά για να νικήσεις αυτά τα ματς».

Ο πασαδόρος του ΠΑΟΚ Βασίλης Κουρνέτας είπε: «Δεν επιτρέπονται τα λάθη που κάναμε σήμερα απέναντι σε ομάδες όπως ο Ολυμπιακός. Δεν θα άλλαζε πολλά ο σημερινός αγώνας αλλά δεν θέλαμε να χάσουμε ειδικά από την ομάδα που θα την βρούμε πολλές φορές απέναντι μας στη συνέχεια. Ελπίζω να είμαστε καλύτεροι στα ματς που θα κρίνουν κύπελλο και πρωτάθλημα. Σίγουρα έχουμε τις δυνατότητες αρκεί να το βγάλουμε ως ομάδα στο γήπεδο».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Πρώτος και καλύτερος ο Ολυμπιακός 3-0 τον ΠΑΟΚ που έμεινε τέταρτος