28-09-2016

Ο Παναθηναϊκός με Γκονζάλες 3-1 την Κηφισιά σε φιλικό στο Ζηρίνειο

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον ΑΟΠ Κηφισιάς με 2-1 σετ σε φιλική αναμέτρηση που έγινε στο Ζηρίνειο της Κηφισιάς. Με τον Παναθηναϊκό έκανε ντεμπούτο σε φιλικό ο Γκονζάλες και βοήθησε στην επίθεση ενώ η Κηφισιά αγωνίστηκε με βασικό ακραίο τον Κάπελα, ενώ ο Χριστοφιδέλης ακολουθεί θεραπεία.

Στο πρώτο σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 7-7. Σε εκείνο το σημείο η Κηφισιά ανέβασε την απόδοσή της και στηριζόμενη στο δυνατό μπλοκ πήρε προβάδισμα πέντε πόντων 15-10. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού με αντεπίθεση διαρκείας έφεραν το παιχνίδι στα ίσα 16-16, βελτιώνοντας σημαντικά το σερβίς τους.

Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ με δύο συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά 19-17. Οι γηπεδούχοι κράτησαν την διαφορά των δύο πόντων και κατέκτησαν το 1ο σετ με 25-23.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ προηγήθηκε 9-6. Σερβίς του Ρανγκέλ και στη συνέχεια μπλοκ έδωσαν «αέρα» 6 πόντων στον Παναθηναϊκό (12-6). Ο Παπαγγελόπουλος με επίθεση σε πρώτο χρόνο μείωσε σε 14-8. Οι «πράσινοι» διατήρησαν την διαφορά ασφαλείας και κατέκτησαν το σετ με 25-16 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλά και στο τρίτο σετ και στα μισά του βρέθηκαν μπροστά με 12-6. Οι παίκτες της Κηφισιάς πίεσαν στο σερβίς και μείωσαν σε 12-8. Ο Παναθηναϊκός με ένα σερί προηγήθηκε με 16-10. Με τον Χριστοφιδέλη στο σερβίς ο ΑΟΠ Κηφισιάς πλησίασε στο σκορ 16-14.

Πόντος από τον Χαραλαμπίδη έδωσε προβάδισμα πέντε πόντων στον Παναθηναϊκό (21-16). Οι παίκτες του ΑΟΠ Κηφισιάς έκαναν την αντεπίθεσή τους, μείωσαν σε 24-22 αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πήρε το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο σετ Κηφισιά και Παναθηναϊκός πραγματοποίησαν αρκετές αλλαγές με την ομάδα των βορείων προαστίων να αγωνίζονται αρκετοί νεαροί παίκτες . Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-4 όμως γρήγορα η Κηφισιά πλησίασε σε 11-10. Με μπλοκ του Μουρούτη η Κηφισιά ισοφάρισε σε 12-12. Άσσος από τον Μπέλλο έδωσε στον Παναθηναϊκό προβάδισμα δύο πόντων 14-12.

Επίθεση από τον Οικονομόπουλο και μπλοκ από τον Μουρούτη έφεραν τις δύο ομάδες στο 14-14. Με ένα σερί 3-0 οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-14. Με επίθεση από τον Παπαδόπουλο η Κηφισιά μείωσε σε 18-16. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-23 και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Η διακύμανση:
1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-19, 25-23
2ο σετ: 6-8, 8-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 4-8, 916, 16-21, 22-25

Τα σετ: 1-2 (25-23, 16-25, 22-25)

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Γιορντάνοφ, Παπαγγελόπουλος, Μουρούτης, Κάπελας, Χριστοφιδέλης / Ταμπουρατζής (λ), Καρατζάς, Παπαδόπουλος, Γιωτάκης, Γαβριήλ.

ΠAΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Τσίροβιτς, Γκονζάλες, Πανταλέων, Ρανγκέλ / Δαρίδης (λ), Χαραλαμπίδης, Μπέλος, Δημητριάδης, Ρεζκ, Σύρος, Παλαιολόγος.

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Ο Παναθηναϊκός με Γκονζάλες 3-1 την Κηφισιά σε φιλικό στο Ζηρίνειο