22-10-2016

O Hρακλής λύγισε την Ορεστιάδα 3-1 στην πρεμιέρα

(6 votes)
Ο Ηρακλής Πετοσφαίριση ξεκίνησε με νίκη το 49ο πρωτάθλημα της Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού νίκησε 3-1 την Ορεστιάδα η οποία νωρίτερα είχε μειώσει το σκορ σε 2-1.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ρώσος Καλαντάντζε που σημείωσε συνολικά 32 πόντους με 68% αποτελεσματικότητα στην επίθεση, 5 άσσους και 4 μπλοκ. Καλά ποσοστά είχε και ο Ριζόπουλος ο οποίος αγωνίστηκε κόντρα στην παλιά του ομάδα και πανηγύρισε νίκη.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ηρακλής είχε μεγάλη διαφορά στο σκορ, αλλά στο 3ο σετ η Ορεστιάδα προηγήθηκε 20-12. Ο Ηρακλής μείωσε τη διαφορά στον πόντο 24-23 αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και οι ακρίτες μείωσαν 2-1 σετ. Στο 4ο σετ οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη και έκαναν επίδειξη δύναμης.

Με την Ορεστιάδα έκανε ντεμπούτο ο Βραζιλιάνος διαγώνιος Ρεϊνάλντο Γκριν που έφτασε μόλις προχθές στην Ελλάδα και αγωνίστηκε χωρίς προπόνηση. Εδειξε καλά στοιχεία αλλά γενικά η Ορεστιάδα θέλει χρόνο προετοιμασίας.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Δανιηλίδου

1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-14, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-9, 25-11
3ο σετ: 3-8, 8-16, 12-21, 23-25
4ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-15

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-11, 23-25, 25-15) σε 93'.

Γ.Σ. ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Κοπρίβιτσα 9 (8/15 επ, 1 μπλοκ, 35% υπ - 20% άριστες), Καλαντάτζε 32 (23/34 επ, 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Κιόσης 7 (4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέντσεφ 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 23% άριστες), Γάτσης 8 (4/7 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 52% υπ - 10% άριστες), Μπουράκης (λ), Πρώιος, Ηλίας, Χριστόφας.

Α.Ο. ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Μέρτεν): Ρεϊναλντο 12 (11/27 επ, 1 άσσος), Αναστασιάδης 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Μορέλος 13 (12/26 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 67% άριστες), Λουκούμι 11 (11/24 επ, 52% υπ - 30% άριστες), Καραμπαλί 8 (7/14 επ, 1 άσσος), Πεντίδης 6 (5/7 επ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 58% υπ - 29% άριστες), Οικονόμου, Ράπτης 1 (άσσος), Αντωνιάδης (33% υπ - 33% άριστες), Ιωαννίδης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Κάναμε την τρίτη συνεχόμενη νίκη μετά και τις δύο του Λιγκ Καπ και αυτό με ευχαριστεί. Μπήκαμε καλά στο πρωτάθλημα. Η πρεμιέρα πάντα έχει άγχος. Εμείς προηγηθήκαμε 2-0 σετ και πιστέψαμε πως ο αγώνας τελείωσε. Αυτό πρέπει να το βελτιώσουμε. Μετά την απώλεια του 3ου σετ ευτυχώς σοβαρευτήκαμε και πήραμε πολύ άνετα το 4ο σετ. Το μυαλό μας είναι πλέον στον επόμενο αγώνα που έρχεται πάλι εντός έδρας με τον Φοίνικα Σύρου».

O Γερμανός προπονητής της Ορεστιάδας Μίκαελ Μέρτεν είπε: «Κατά διαστήματα παίξαμε καλά αλλά ακόμα είναι πολλά που πρέπει να διορθώσουμε. Ο Ηρακλής μας πίεσε πολύ με τον διαγώνιο του και δεν είχαμε λύσεις. Αλλάξαμε διαγώνιο μόλις χθες. Η ομάδα χρειάζεται προετοιμασία και χρόνο για να μπορέσει να παίξει σύμφωνα με τις δυνατότητες της. Εχουμε στην έδρα μας τον δύσκολο αγώνα με τον ΠΑΟΚ και θέλουμε να παρουσιαστούμε καλύτεροι».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 O Hρακλής λύγισε την Ορεστιάδα 3-1 στην πρεμιέρα