22-10-2016

Ο Φοίνικας Σύρου 3-2 την Κηφισιά στο ντέρμπι της πρεμιέρας (φωτό)

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε με 3-2 σετ τον ΑΟΠ Κηφισιάς μετά από σκληρό αγώνα 140 λεπτών που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και μετά από συναρπαστικό φινάλε στο τάι μπρέικ.

Οι συριανοί προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά ισοφαρίστηκαν ισάριθμες φορές. Μεγάλη μάχη έγινε στο τάι μπρέικ όπου η Κηφισιά ανέτρεψε το αρχικό προβάδισμα του Φοίνικα και πέρασε μπροστά 8-7, ο Φοίνικας προσπέρασε 12-11, η Κηφισιά ισοφάρισε και ο αγώνας κρίθηκε με 15-13.

Ο αγώνας ήταν αποθέωση της άμυνας με τους Σούρδι, Ζήση και Χριστοφιδέλη, Ταμπουρατζή να δίνουν τα... ρέστα τους.

Το δυσάρεστο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός του βραζιλιάνου ακραίου του Φοίνικα Ρεϊνάλντο που λίγο πριν τα μισά του 1ου σετ (στο 7-9) έπαθε διάστρεμα και τη θέση του πήρε ο Εφραιμίδης.

Μονομαχία των αδελφών Εφραιμίδη

Το πρώτο σετ ήταν εντυπωσιακό με τους αδελφούς Εφραιμίδη να μονομαχούν στο σερβίς. Ο Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα 7-4 από τα σερβίς του Πάρις, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Παπαγγελόπουλο που με σερί 6-0 από τα 9μ. έδωσε στην Κηφισιά προβάδισμα 10-7.  Ο Πάρις πάλι με το σερβίς έφερε την ισοφάριση (12-12) αλλά ακολούθησε το εντυπωσιακό σερί από τον Νικήτα Εφραιμίδη που έδωσε αέρα +4 στην Κηφισιά (18-14). Η απάντηση από τον Φοίνικα ήρθε από τον Δημήτρη Εφραιμίδη που προσπέρασε 20-19. Ο τέταρτος άσος του Πάρις έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (23-21) και ο Μρντακ με δύο επιθέσεις τέλειωσε το σετ μέσα σε αποθέωση από τους συριανούς.

Ισοφάριση της Κηφισιάς

Στο 2ο σετ η Κηφισιάς είχε προβάδισμα στο σκορ με τον Γιορντάνοφ, ο Φοίνικας πίεζε για την ισοφάριση ενώ στο 21-18 για τους κηφισιώτες  ο Μρντακ έχασε καθοριστική κόντρα επίθεση που έκρινε στο σετ και έτσι έγινε το 1-1.

Στο 3ο σετ το σερβίς του Σούρδι έφερε σερί 6-0 για το 13-5. Ο Φοίνικας έκανε εύκολα το 2-1 σετ, ενώ ο Αρσενιάδης έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει τους βασικούς του.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 3-1 στο 4ο σετ, αλλά με 4 συνεχόμενες επιθέσεις του Γιορντάνοφ, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 4-3 σε 4-7. Όπως στο 1ο σετ, ο Χριστοφιδέλης έκανε δύο απανωτά μονά μπλοκ στο Μρντακ και η διαφορά πήγε στους +5 για την Κηφισιά (10-5). Ετσι ήρθε το 2-2 σετ και το τάι μπρέικ.

To τάι μπρέικ

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1 και 7-5 με άσσο του Μρντακ.  Με τον Γιορντάνοφ να κερδίσει δύο κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά προσπέρασε 8-7.  Ο άσος του Εφραιμίδη ξανάβαλε μπροστά τον Φοίνικα (9-8) και με λάθος επίθεση του… άλλου Εφραιμίδη το σκορ έγινε 10-8. Με μπλοκ του Λάππα που μπήκε στο παιχνίδι στον Μρντακ η Κηφισιά ισοφάρισε και πάλι (10-10).  Το σετ έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 13-12, όπου ο Γιορντάνοφ δεν μπόρεσε να τελειώσε δύσκολη επίθεση (14-12). Ο Βούλγαρος μείωσε σε 14-13, αλλά στην τελευταία φάση ο Μρντακ με τη δεύτερη προσπάθεια τέλειωσε το ματς μέσα σε πανδαιμόνιο!

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ.

1ο σετ: 7-8, 14-16, 21-20, 25-22
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-7, 21-12, 25-16
4ο σετ: 5-8, 9-16, 11-21, 18-25
5ο σετ: 5-2, 10-8, 12-11, 15-13

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 14 άσσους, 51 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 43 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-22, 22-25, 25-16, 18-25, 15-13) σε 127'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Όβερμαν 6 (4/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μρντακ 24 (21/51 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πάρις 6 (1/4 επ, 5 άσσοι), Παπαδόπουλος 10 (7/10 επ, 3 μπλοκ), Ρεϊνάλντο (75% υπ - 50% άριστες), Σούρδι 12 (9/16 επ, 3 άσσοι, 53% υπ - 42% άριστες) / Ζήσης (λ, 65% υπ - 55% άριστες), Χήρας, Μάρκου 3 (3/5 επ, 40% υπ - 40% άριστες), Εφραιμίδης 10 (6/18 επ, 4 άσσοι, 50% υπ - 33% άριστες).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 4 (2/4 επ, 2 άσσοι), Χριστοφιδέλης 11 (7/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 53% υπ - 47% άριστες), Μουρούτης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 5 (5 μπλοκ), Πούλκο 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ - 17% άριστες), Γιορντάνοφ 33 (30/55 επ, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 31% υπ - 13% άριστες), Καρατζάς 1 (1/1 επ), Παπαδόπουλος, Λάππας, Εφραιμίδης 4 (2/10 επ, 2 άσσοι, 58% υπ - 27% άριστες).

Τιμήθηκαν οι Λάππας, Μουρούτης

Πριν από την έναρξη του αγώνα η διοίκηση του Φοίνικα τίμησε τους Ηλία Λάππα και Βαγγέλη Μουρούτη για την προσφορά τους στην ομάδα τα 5 και 2 τελευταία χρόνια αντίστοιχα. Την βράβευση έκανε ο πρώην πρόεδρος Δημήτρης Παλιόπορτας. Στον Λάππα απονεμήθηκε και τιμητική πλακέτα από τη Λέσχη Φίλων Φοίνικα.

Ο Σέρβος προπονητής του Φοίνικας Ντούσκο Νίκολιτς: «Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν και τη νίκη που πήραν, αλλά και για προβλήματα που κλήθηκαν να ξεπεράσουν, όπως η απώλεια του Ρεϊνάλντο. Η φετινή ομάδα δεν έχει καμία σχέση με την περσινή και πρέπει όλοι να το καταλάβουν αυτό. Ωστόσο έχει καλές προοπτικές και όσο περνά ο χρόνος θα βελτιώνεται και μπορεί να φτάσει ψηλά».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Είναι ξεκάθαρο ότι η ομάδα μου δεν είναι ακόμη έτοιμη. Κρατάω το θετικό από το σημερινό παιχνίδι που είναι ότι καταφέραμε να… κλέψουμε ένα βαθμό σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σε πολύ καλή ομάδα. Με προβληματίζουν όμως και τα αρνητικά, ιδιαίτερα η υποδοχή μας όπου υπήρχαν στιγμές που κατέρρευσε…»

Ο Σέρβος διαγώνιος του Φοίνικας Μίλια Μρντακ δήλωσε: «Είναι πολύ σημαντικό που ξεκινήσαμε με νίκη το πρωτάθλημα. Εύχομαι ο Ρεϊνάλντο να μην έχει κάτι σοβαρό. Ξέρω ότι ο Ντόκιτς έδωσε πολλά σε αυτή την ομάδα και αγαπήθηκε πολύ. Αυτό σίγουρα μου προκαλεί επιπλέον πίεση, ωστόσο πιστεύω στις δυνατότητές μου»

Ο ακραίος της Κηφισιάς, Ηλίας Λάππας είπε: «Η βράβευση από την διοίκηση του Φοίνικα και το χειροκρότημα του κόσμου με έκαναν να νιώσω πολύ όμορφα. Πέντε χρόνια εδώ αγάπησα την ομάδα και το νησί και βλέπω ότι με αγάπησαν και αυτοί».

Πηγή: cyclades24.gr (Δημήτρης Ζολώτας, φωτό: Αντώνης Σολάρης)

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ο Φοίνικας Σύρου 3-2 την Κηφισιά στο ντέρμπι της πρεμιέρας (φωτό)