11-02-2017

Ανατροπή του Παναθηναϊκού με χρυσή αλλαγή τον Μπέλο, 3-2 τον ΠΑΟΚ

(3 votes)
Ο Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακή ανατροπή από 0-2 σετ και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 στο μεγάλο ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής και πλέον απέκτησε σημαντικό προβάδισμα τεσσάρων βαθμών για την κατάκτηση της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Με κορυφαίο τον Τσίροβιτς, χρυσή αλλαγή τον Μπέλο και αντεπίθεση διαρκείας μετά το 0-2 σετ η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου επικράτησε των πρωταθλητών και επί πλέον απέκτησε και πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας τους καθώς είχε νικήσει και στο «Παλατάκι» με 3-1 σετ. Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους οπαδούς του τριφυλλιού που είχαν κατακλείσει το γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Κυψέλη.

Ο ΠΑΟΚ μετά το 2ο σετ φάνηκε να μένει από δυνάμεις, αντιμετώπισε προβλήματα από το σερβίς των πρασίνων και παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Βασικός ακραίος αγωνίστηκε ο Σωτηρίου στη θέση του Σαφράνοβιτς που είχε πρόβλημα τραυματισμού.

Ο αγώνας δικαίωσε το χαρακτήρα του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυνατά στο 1ο σετ και να αποκτά προβάδισμα με 13-10 μετά από δύο λάθη από Ντάντε, Στάροβιτς. Οι πράσινοι έφτασαν στο 16-13 αλλά ο ΠΑΟΚ με σερί 4-0 από το σερβίς του Ανδρεάδη προσπέρασε με 17-16. Οι πράσινοι ισοφάρισαν 20-20 αλλά με ένα λάθος του Μαρούλη, επίθεση του Τσάροβιτς και πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 23-20. Ο Ο Παναθηναϊκός μείωσε με τον Γκονζάλες, αλλά το μπλοκ του Ντάντε έφερε τον ΠΑΟΚ σε σετ μπολ.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε με το λάθος του Ντάντε και τον άσσο του Χαραλαμπίδη αλλά στην επόμενη φάση ο κεντρικός του Παναθηναϊκού έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 σετ

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσοντας στο σκορ αλλά τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει για πρώτη φορά με +2 στο 16-14 χάρις το μπλοκ του Ρανγκέλ. Το τριφύλλι ήταν μπροστά με 19-18 αλλά η απάντηση ήρθε από τον Ντάντε και το σερβίς του Στάροβιτς που έφεραν σερί 3-0 για το 22-19. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 21-20 με τον Μελγκαρέχο αλλά δύο άμυνες του Ντάντε και ένας πρώτος χρόνος του Ανδρεάδη έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με 23-21. Ο Γκονζάλες κάρφωσε άουτ για το 24-21, ο Παναθηναϊκός μείωσε με μπλοκ στον Ντάντε αλλά ο Πέτκοβιτς με πέρασμα έκανε το 2-0.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε 3-1 κι εκεί έγινε η αλλαγή του αγώνα. Ο Μπέλος πήρε τη θέση του Γκονζάλες και ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0 προσπέρασε 7-3 βάζοντας «φωτιά» στην εξέδρα αλλά και στο ηθικό των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Σωτηρίου 11-11, αλλά το σερβίς του Χαραλαμπίδη έδωσε και πάλι λύσεις στον Παναθηναϊκό που με σερί 3-0 ξέφυγε 14-11. Ακολούθησε νέο σερί του Μελγκαρέχο από τα εννιά μέτρα και με σερί 5-0 ο Παναθηναϊκός εκτόξευσε τη διαφορά στο 21-14 και τελικά πήρε το σετ μειώνοντας σε 2-1.

Με τον Τσίροβιτς να δίνει ρεσιτάλ στο σερβίς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 3-0 στο 4ο σετ, ενώ με διαδοχικά λάθη των παικτών του δικεφάλου η διαφορά άνοιξε στο +5 (13-8). Ο Στάροβιτς  με επίθεση και σερβίς κράτησε τον ΠΑΚ στον αγώνα αλλά ο Παναθηναϊκός με όπλο το μπλοκ έκανε νέο σερί 4-0 κάνοντας το 22-14 στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος για να νικήσει, ξέφυγε με 5-1, ενώ ο Ανδρεάδης δέχτηκε κόκκινη κάρτα επειδή εκνευρισμένος κατέβασε το φιλέ. Στο 10-7 ο Τσίροβιτς έβαλε την υπογραφή του στην τεράστια ανατροπή και με έναν άσσο αλλάκαι ένα μπλοκ έκανε το 13-7 και ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε πανηγυρικά την ανατροπή.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργουλέας.

1ο σετ: 7-8, 16-13, 20-21, 23-25
2ο σετ: 8-7, 16-14, 19-21, 22-25
3ο σετ: 8-5, 16-13, 21-14, 25-16
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17
5ο σετ: 5-1, 10-6, 12-7, 15-9

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 20 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 22-25, 25-16, 25-17, 15-09) σε 125'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (3 μπλοκ), Μελγκαρέχο 18 (16/33 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 29% άριστς), Τσίροβιτς 27 (22/33 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 70% υπ - 56% άριστες), Γκονζάλες 6 (5/22 επ, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 13 (7/11 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πανταλέων 7 (3/8 επ, 4 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 68% υπ - 40% άριστες), Χαραλαμπίδης 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέλος 11 (8-12 επ, 3 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Στάροβιτς 24 (21/45 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 6 (4/13 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ - 25% άριστες), Ανδρεάδης 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 2 (2/5 επ), Ντάντε 17 (15/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ - 33% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ - 43% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 3 (3/6 επ, 64% υπ - 18% άριστες).

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Στα δύο πρώτα σετ ο Παναθηναϊκός ήταν άριθμος και από δικά μας λάθη ο ΠΑΟΚ ξέφευγε στο σκορ και έκανε το 0-2. Οι αλλαγές που κάναμε μας  βοήθησαν πολύ και σιγά, σιγά βρήκαμε ρυθμό από το σερβίς και πιέσαμε. Δε σημαίνει τίποτα αυτή η νίκη. Η 2η θέση είναι ακόμα ανοικτή διότι ξέρουμε πως έχουμε δύσκολο πρόγραμμα σε αντίθεση με την ομάδα του ΠΑΟΚ ο οποίος έχει πιο βατό πρόγραμμα. Άρα θα συνεχίσουμε αυτό που κάνουμε παιχνίδι με παιχνίδι. Οι δύο νίκες επί του ΠΑΟΚ αποδεικνύουν πως έχουμε ανέβει επίπεδο και επιβεβαιώνει την εκτίμηση μας ότι θα δικεδικήσουμε το πρωτάθλημα με συνέπεια. Ευχαριστούμε τους οπαδούς μας για την υποστήριξη».

Ο Χρίστος Μπέλος που έγινε αλλαγή στο 3ο σετ είπε: «Οταν με καλεί ο προπονητής μου προσπαθώ να είμαι πάντα έτοιμος. Δεν κοιτάω την προσωπική μου απόδοση αλλά τη νίκη της ομάδας στο ντέρμπι και την ομαδική δουλειά που κάνουμε. Όταν βελτιωθήκαμε σε επίθεση και μπλοκ ο ΠΑΟΚ δεν είχε απαντήσεις και νικήσαμε δίκαια. Στο τέλος θα κάνουμε το λογαριασμό».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Υπάρχουν πολλά και διάφορα μικρά πράγματα που επηρεάζουν την απόδοσή μας. Δεν έχουμε σταθερότητα και όταν παίζουμε υπό πίεση δεν λειτουργούμε καλά. Κι αυτό φαίνεται έντονα στο τέλος. Ο Μπέλος έπαιξε καλά. Νομίζω ότι πρόβλημα ήταν δικό μας. Εμείς δεν μπορούμε να βγούμε από μία δύσκολη και αυτό με προβληματίζει ιδιαίτερα. Μας προβληματίζει η δεύτερη συνεχόμενη ήττα σε τάι μπρέικ. Προσπαθούμε να δουλέψουμε σε αυτό το κομμάτι. Δεν είναι πιστεύω ούτε θέμα τακτικό ούτε ικανότητας που έχουν τα παιδιά. Η λειτουργία της ομάδας δεν βγαίνει όπως θα θέλαμε. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχει άγχος και στρες στην ομάδα και είναι φανερό όταν είμαστε από κάτω. Δεν μπορούμε να σηκώσουμε κεφάλι. Αυτό μόνο μέσα από μία δύσκολη διαδικασία όπως αυτή που περνάμε τώρα μπορούμε να το ξεπεράσουμε. Αν δεν παίζουμε εμείς όπως θέλουμε δεν έχει καμία σημασία η θέση. Επικεντρώνομαι στο τι κάνουμε στο γήπεδο και στην απόδοσή μας. Οι θέσεις σίγουρα παίζουν το ρόλο τους, αλλά αυτό που θέλω είναι να βελτιωθούμε και να είμαστε καλά στα πλέι οφ».