12-03-2017

Η Κηφισιά 3-0 την Ορεστιάδα που υποβιβάστηκε στην Α2

Με τους Γιορντάνοφ, Πούλκο να κάνουν την διαφορά στην επίθεση ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε 3-0 την Ορεστιάδα και την οδήγησε στην Α2. Η ακριτική ομάδα αγωνίστηκε χωρίς τον Μορέλος, το πάλεψε στο 2ο σετ όταν προηγήθηκε 21-13 αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Μετά την απώλεια και του 2ου σετ εγκατέλειψε κάθε προσπάθεια κι έτσι ακόμα και με νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης την τελευταία αγωνιστική δεν έχει ελπίδα για να πάει στα πλέι άουτ καθώς χρειάζεται διαφορά μέχρι 3 βαθμούς από την 11η ομάδα.

Η Ορεστιάδα στο δεύτερο σετ ξεκίνησε καλύτερα. Με δύο άσους από τον Νας και λάθος από τον Νικολάκη, προηγήθηκαν με 4-7. Ο Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε ταιμ άουτ προκειμένου να «κόψει» τον ρυθμό του διαγώνιου της ακριτικής ομάδας. Οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Αντιφάκου πάνω στον Πούλκο και άσο από τον Νας πήραν «αέρα» 5 πόντων 10-15. Η Κηφισιά έτρεξε ένα σερί και με άσο του Μουρούτη μείωσε σε 13-15. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν την υποδοχή της Κηφισιάς αναγκάζοντάς της να κάνει συνεχόμενες άουτ επιθέσεις. Έτσι έφτασαν στο +8 (13-21).

Η Κηφισιά με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη στο σερβίς «απάντησε» και μείωσε σε 18-21. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε πενταπλό σετ μπολ 19-24, όμως η Κηφισιά ισοφάρισε σε 24-24. Η Κηφισιά έφτασε σε σετ μπολ μετά από άουτ επίθεση του Διαμαντίδη (26-25), όμως στη συνέχεια το σερβίς του Γιορντάνοφ πήγε άουτ. Η Κηφισιά με πόντο του Γιορντάνοφ έφτασε σε νέο σετ μπολ 29-28 και τελικά με πλασέ του Λάππα κατέκτησε και το δεύτερο σετ με 30-28 κι εκεί ουσιαστικά τλείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-7, 16-12, 21-14, 25-14
2ο σετ: 5-8, 13-16, 13-21, 30-28
3ο σετ: 8-3, 16-10, 21-12, 25-14

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 10 άσσους, 35 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-14, 30-28, 25-14) σε 73'

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/2 επ), Καρατζάς 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Μουρούτης 7 (1/1 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Πούλκο 13 (10/18 επ, 3 μπλοκ, 36% υπ - 36% άριστες), Γιορντάνοφ 19 (17/29 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/8 επ, 1 άσσος, 57% υπ - 57% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 60% υπ - 47% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ), Γαβριήλ, Λάππας 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Γιωτάκης.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Σταματόπουλος): Λέσκοφ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Νας 13 (9/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Αντιφάκος 6 (2/6 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Διαμαντίδης 4 (4/10 επ, 57% υπ - 52% άριστες), Λουκούμι 5 (5/13 επ, 33% υπ - 27% άριστες), Πεντίδης 1 (1/2 επ) / Καρασαββίδης (λ, 74% υπ - 74% άριστες), Ράπτης 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Ιωαννίδης 3 (3/5 επ, 50% υπ - 50% άριστες).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Από το σημερινό παιχνίδι κρατάμε μόνο το αποτέλεσμα. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο είχαμε αρκετές απουσίες. Από την πλευρά μας προσπαθούμε να συντηρήσουμε τους τραυματίες μας μέχρι το φάιναλ-4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Ξέραμε πως η Ορεστιάδα ήθελε βαθμούς για την παραμονή της αλλά εμείς κοιτάμε την ομάδα μας. Στον αθλητισμό όλα είναι μέσα στο παιχνίδι και πρέπει να είμαστε δυνατοί για να τα αντιμετωπίζουμε».

O προπονητής της Ορεστιάδας Μπάμπης Σταματόπουλος δήλωσε: «Το καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού ήταν το 2ο σετ. Βρεθήκαμε μπροστά με 21-13, διαφορά που την πήραμε έχοντας καλό σερβίς. Στη συνέχεια δεν μπορέσαμε να διατηρήσουμε την διαφορά καθώς κάναμε πολλά λάθη. Θεωρώ ότι χάσαμε μόνοι μας το σετ. Το τρίτο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς είχαμε πεσμένη ψυχολογία. Σε συνδυασμό και με τα υπόλοιπα αποτελέσματα δεν έχουμε ελπίδες για να διεκδικήσουμε την παραμονή μας στην Volley League και αυτό είναι πολύ άσχημο για όλους μας. Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι. Κάναμε την προσπάθεια μας για την παραμονή και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε νίκη με τον Εθνικό στον αποχαιρετιστήριο αγώνα».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Η Κηφισιά 3-0 την Ορεστιάδα που υποβιβάστηκε στην Α2