15-12-2018

Ο Ολυμπιακός με σερβίς και Μπέμε πέρασε 3-0 από το «Παλατάκι»

Με όπλο το σερβίς, μαέστρο και πάλι τον Τερβαπόρτι και τους Μπέμε, Πετρέα να κυριαρχούν στο φιλέ ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League και εξασφάλισε τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Παράλληλα, ο Ολυμπιακός σημείωσε την 9η σερί νίκη του στο εφετινό πρωτάθλημα και αύξησε το συνολικό σερί του στην κατηγορία στο 39-0.

Είναι η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ μετά και την επικράτηση στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς την περασμένη Τετάρτη στο Μελίνα Μερκούρη.

Ο ΠΑΟΚ είχε κορυφαίους τους Τζούριτς, Φιλίποφ, αλλά χωρίς υποδοχή δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση και να γίνει ανταγωνιστικός.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 2ο σετ όταν ο δικέφαλος προηγήθηκε 22-21 αλλά ο Ζουπάνης που είχε μπει αλλαγή στην θέση του Σμιτ έδωσε προβάδισμα 23-22 και με δύο λάθη από Σαφράνοβιτς και Τζούριτς οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 4-0 και πήραν το σετ. Νωρίτερα και ενώ ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά 21-20 ο Σέρτζιου Στάνκου επιχείρησε διπλή αλλαγή πασαδόρου - διαγωνίου βάζοντας τους Τερζή, Μαρκέζ στη θέση των Τζιούριτς, Φιλίποφ και μετά την απώλεια του ρυθμού της ομάδας του έκλεισε τις αλλαγές στο 22-23. Ο Ολυμπιακός εκμεταλεύτηκε την κατάσταση και πήρε το σετ. Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ εγκατέλειψε κάθε προσπάθεια και οι «ερυθρόλευκοι» πήραν δίκαια τη νίκη.

Στο 1ο σετ με το σερβίς του Τερβαπόρτι ο Ολυμπιακός ξέφυγε 9-4, ενώ ο ΠΑΟΚ με εντυπωσιακό τον Τζούριτς μείωσε σε 12-10. Μετά από μία πλήρη περιστροφή ο Ολυμπιακός πάλι με το σερβίς του Τερβαπόρτι και διαδοχικά μπλοκ του Μπέμε εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-12. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε από τον Γιάννη Τακουρίδη που για άλλη μία φορά με το σερβίς του άνοιξε την υποδοή του Ολυμπιακού και έδωσε την ευκαιρία σε Χιμένες και Τζούριτς να πάρουν κόντρα επιθέσεις και με σερί 6-0 να μειώσουν 19-18. Ο Σμιτ έδωσε καθοριστικές λύσεις κάνοντας με δύο επιθέσεις το 21-18 και με το προβάδισμα αυτό ο Ολυμπιακός έκλεισε το σετ με το μπλοκ άουτ του Πετρέα.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 12-10, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 15-15 και πέρασε μπροστά 17-16 με λάθος του Σμιτ. Ο ΠΑΟΚ κράτησε το +1 μέχρι το 22-21 μέχρι που ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 έκανε το 25-22 και το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα και ξέφυγε 5-1 με μπλοκ και σερβίς. Ο αγώνας κρίθηκε με το σερβίς του Μπέμε που πήρε δύο άσσους και με συνολικό σερί 6-0 εκτίναξε το σκορ στο 11-3. Ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε ποτέ και ο αγώνας έληξε με το χαμένο σερβίς του Τακουρίδη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπαδογούλας.

1ο σετ: 4-8, 11-16, 18-21, 22-25

2ο σετ: 8-7, 15-16, 21-20, 22-25

3ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 15-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 2 άσσοι, 38 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 12 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν: 6 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 22-25, 15-25) σε 83΄.

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Οκολιτς 6π. (3/8, 3 μπλοκ), Φιλίποφ, Γκόρτσανιουκ 8 (7/16, 1 άσσος, 40%υπ., 13%αρ.), Τζούριτς 17 (15/33, 2 μπλοκ), Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς 10 (9/17, 1 μπλοκ, 46%υπ., 25%αρ.) / Ν.Εφραιμίδης (λ. - 38%υπ., 15%αρ.), Μαρκέζ 3 (2/5, 1 άσσος), Κωνσταντινίδης (λ. – 75%υπ., 25%αρ.), Γάτσης, Χιμένες 2 (1/6, 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μπενίτεθ Μουνιόθ): Πετρέας 8π. (8/9), Μπέμε 10 (4/7, 2 μπλοκ, 4 άσσοι), Σμιτ 15 (11/27, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (3/4, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 9 (7/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 24%αρ.), Ράουβερντινκ 2 (2/14, 55%υπ., 40%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 85%υπ., 38%αρ.) Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 4 (4/5), Στιβαχτής, Φράγκος.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Σέρτζιου Στάνκου είπε στην συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε του αγώνα: «Αυτή την περίοδο ο Ολυμπιακός παίζει καλύτερα από εμάς. Κατάφερε να μας κερδίσει δύο φορές σε μικρό διάστημα. Πρέπει να δεχτούμε πως είναι καλύτεροι από εμάς. Υπάρχουν δυο σημεία στο σημερινό ματς. Παίξαμε με πείσμα και κάλο βόλεϊ σε κάποια σημεία. Είμαι απογοητευμένος από το τελευταίο σετ, καθώς δεν μου άρεσε ο τρόπος με τον οποίο χάσαμε. Η διπλή αλλαγή στο 2ο σετ ήταν θέμα τακτικής, όπως ακριβώς παίζει και Ολυμπιακός. Δεν άρεσε στον κόσμο η εμφάνιση μας και αποδοκίμασε. Δεν καταλαβαίνω ελληνικά. Γνωρίζω κάποιες λέξεις που έχουν να κάνουν με έμενα, αλλά μέχρι εκεί. Όλες είναι αποφάσεις δικές μου. Η ζωή του προπονητή είναι αυτή. Όλοι είναι καλοί μέχρι να έρθει το κακό αποτέλεσμα. Όποια είναι η απόφαση της διοίκησης θα τη δεχτώ. Το πρωτάθλημα και το Κύπελλο Ελλάδας είναι εφικτοί στόχοι. Ο καθένας έχει τη δική του γνώμη έξω από το γήπεδο. Σχετικά με το μπάτζετ πρέπει να ρωτήσετε τη διοίκηση. Είναι γεγονός ότι χάσαμε το League Cup και σήμερα από τον Ολυμπιακό, αλλά και οι τελικοί του πρωταθλήματος θα είναι πάλι το ίδιο ζευγάρι. Δεν έχω στο μυαλό μου αλλαγές. Αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που σκέφτομαι. Συγκεντρωνόμαστε τώρα για το ματς με την ΑΕΚ την άλλη εβδομάδα»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ δήλωσε στο olympiacossfp.gr: «Είμαστε χαρούμενοι για την απόδοση μας σήμερα. Παίξαμε καλά και ελέγξαμε το παιχνίδι κάνοντας ένα  ακόμα βήμα και τώρα είμαστε συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι που ακολουθεί στην Κωνσταντινούπολη. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βρει ρυθμό, ήταν φυσιολογικό αυτό αφού έπαιζε στην έδρα του, αλλά αντιμετωπίσαμε τις καταστάσεις και φτάσαμε στη νίκη. Ο ΠΑΟΚ έχει καλή ομάδα και είμαστε χαρούμενοι για την εμφάνιση και το αποτέλεσμα».

Ο Φινλανδός πασαδόρος του Ολυμπιακού Έμι Τερβαπόρτι είπε: «Παίξαμε με αυτοπεποίθηση στο σημερινό αγώνα Ο αντίπαλός μας είχε την πίεση με το μέρος του ενώ το επίπεδό της εμφάνισης μας ήταν καλύτερο και από το προηγούμενο ματς. Φυσικά είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε μέσα σε λίγες ημέρες μια ομάδα που έχει τους ίδιους στόχους με εμάς και ότι παίξαμε πολύ καλά όχι μόνο στην έδρα μας αλλά και στην έδρα του αντιπάλου μας».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Π.Α.Ο.Κ. Ο Ολυμπιακός με σερβίς και Μπέμε πέρασε 3-0 από το «Παλατάκι»