16-12-2018

Σερβίς και Εβάντρο έριξαν την Κομοτηνή στο... καναβάτσο της Σύρου με 3-1 σετ

Η Κομοτηνή αιφνιδίασε τον Φοίνικα στη Σύρο κερδίζοντας το πρώτο σετ αλλά η ομάδα των Κυκλάδων απάντησε με όπλο το σερβίς και τον εκπληκτικό Εβάντρο και πήρε πολύτιμη νίκη με 3-1 σετ που την ανέβασε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς.

Με την Κομοτηνή έκανε ντεμπούτο ο Θάσνος Μαρούλης και μάλιστα κόντρα στην παλιά του ομάδα. Η καλή εμφάνιση του Μαρούλη δεν απεσόβησε την ήττα για την Κομοτηνή, την 7η σε 8 αγώνες και μοιράζεται την τελευταία θέση με την Κηφισιά.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο Φοίνικας ακόμα και στο πρώτο σετ που έχασε ήταν μπροστά στο σκορ με 7-2 (χάρις το σερβίς του Παπαδόπουλου) αλλά και 21-18 αλλά η ομάδα της Ροδόπης με το σερβίς του Μαρούλη και τις κόντρες του Νουράνγκουα και του Ανέστη Δαλακούρα έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 23-21. Ο Εβάντρο μείωσε 23-22 αλλά το λάθος του Λέτσκοφ και η επίθεση του Νουράνγκουα έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.

Από το 2ο σετ ο Φοίνικας βελτίωσε την υποδοχή του και ανέβασε την πίεση στο σερβίς με αποτέλεσμα να αποσυντονίσει το παιχνίδι της Κομοτηνής. Με προβάδισμα 2-3 πόντων από την αρχή ξέφυγε 7-4, και 12-9, ενώ με δύο επιθέσεις του Εβαντρο έγινε το 17-13. Η διαφορά κρατήθηκε και ο Φίλιο έκλεισε το σετ 25-22.

Με τρεις άσσους του Εβάντρο και 3-0 ξεκίνησε το 3ο σετ και ο Φοίνικας απέκτησε και ψυχολογικό προβάδισμα. Η Κομοτηνή αντέδρασε με ισοφάριση και προβάδισμα 8-7, αλλά ο Χήρας από τα 9μ. χάλασε πάλι την υποδοχή της Κομοτηνής και με συνολικό σερί 5-0 ο Φοίνικας ξεφυγε 12-8. Ο Καβαρατζής αλλά και δύο μπλοκ του Χριστόφα επανέφεραν την Κομοτηνή στον αγώνα ισοφαρίζοντας 13-13. Και πάλι το σερβίς του Εβάντρο και οι επιθέσεις του Ντόκιτς έκαναν σερί 4-0 για το 17-13, ενώ στο 17-14 με το σερβίς του Φίλιο έγινε νέο σερί 4-0 για το 21-14 και εκεί κρίθηκε το σετ. Το 25-18 έκανε ο Ντόκιτς.

Στο 4ο σετ ήταν η σειρά του Ντόκιτς να «πυροβολήσει» από τα 9μ. και να κάνει το 6-1. Η διαφορά διατηρήθηκε μέχρι το 19-14 οπότε ο Φοίνικας και πάλι με το σερβίς του Εβάντρο έδωσε τη χαριστική βολή στους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Ονόπας, Νικολόπουλος.

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 22-25

2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-17, 25-22

3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-14, 25-18

4ο σετ: 8-3, 16-09, 21-14, 25-16

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικας Σύρου προήλθαν: 11 άσσοι, 54 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων και του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής προήλθαν: 3 άσσοι, 41 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-22, 25-18, 25-16) σε 104΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Χήρας 10 (7/11επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Φίλιο 6 (3/9, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Εβάντρο 21 (16/32, 5 άσσοι, 50%υπ., 20%αρ.), Λέσκοφ 3 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ντόκιτς 19 (15/31, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 8 (7/16, 1 άσσος, 64%υπ., 50%αρ.) / Βελούδης (λ. – 78%υπ., 47%αρ.), Αχιλλεόπουλος (λ), Ταυρής, Αδάμ, Βουλκίδης, Μήλης 5 (5/10).

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 9 (9/16, 39%υπ., 22%αρ.), Μαρούλης, Ρενάν 5 (3/9, 2 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 8 (7/21, 1 μπλοκ, 38%υπ., 15%αρ.), Νουράνγκουα 20 (15/31, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Χριστόφας 9 (4/8, 5 μπλοκ) / Αρχοντούδης (λ. – 26%υπ., 19%αρ.), Ανδρεάδης, Χριστάκος, Μπουφίδης, Παπαδάκος, Μπανιώτης (λ. – 20%υπ., 10%αρ.), Kαβαρατζής 3 (3/5).

Ο τεχνικός του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος του αγώνα είπε: «Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς και ταυτόχρονα δύσκολο καθώς ήταν το τρίτο ματς στη σειρά. Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης είδαμε από την αρχή του ματς πως χρειαζόταν περισσότερη υπομονή και ενέργεια για να καταφέρουμε να φτάσουμε στη νίκη. Μετά από ένα αρκετά καλό παιχνίδι καταφέραμε να φτάσουμε στη νίκη και να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, που είναι πάρα πολύ σημαντικοί για εμάς.

Ο πασαδόρος της Κομοτηνής Θάνος Μαρούλης μετά το ματς μίλησε για τον αγώνα κόντρα στην παλιά του ομάδα: «Πάντα είναι ωραία να παίζεις στην Σύρο, τόσο όταν ήμουν μέλος της ομάδας όσο κι αντίπαλος. Η έδρα της Σύρου είναι πάρα πολύ καλή καθώς ο κόσμος βοηθά και εμψυχώνει την ομάδα του και ταυτόχρονα πιέζει πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια τον αντίπαλο. Είδα γνώριμα πρόσωπα και το χάρηκα πάρα πολύ. Για το παιχνίδι τώρα, δεν είχαμε τίποτα να χάσουμε και παίξαμε για το καλύτερο. Η ομάδα ακόμη για να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα θέλει πολύ δουλειά ακόμη καθώς είμαστε μόλις τρεις μέρες μαζί. Παίξαμε για ενάμιση σετ πάρα πολύ καλά και προσπαθήσαμε να στείλουμε το ματς στο τάι μπρέικ, ώστε να πάρουμε στο τέλος βαθμό ή βαθμούς. Δεν το καταφέραμε κρατάω την καλή απόδοση στην αρχή και συνεχίζουμε τη δουλειά ώστε να πετύχουμε τους στόχους μας. Ρεαλιστικός στόχος μας είναι η παραμονή στην κατηγορία και τα επόμενα παιχνίδια με Αλεξανδρούπολη και Κηφισιά είναι πολύ κρίσιμα για εμάς. Θέλουμε να παραμείνουν στην κατηγορία και παλέψουμε να το πετύχουμε».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Σερβίς και Εβάντρο έριξαν την Κομοτηνή στο... καναβάτσο της Σύρου με 3-1 σετ