22-12-2018

Ο Φοίνικας με σούπερ Ντόκιτς, Εβάντρο νίκησε 3-0 τον Ηρακλή στη Μίκρα

Με επίθεση που έβγαζε... φωτιές αγγίζοντας σε αποτελεσματικότητα το 60% και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Εβάντρο ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στη Μίκρα τον Ηρακλή με 3-0 και εκτοξεύτηκε στους 16 βαθμούς με το τέλος του Α΄γύρου.

Ο Φοίνικας διατηρήθηκε στην 5η θέση αλλά αποσπάστηκε 6 βαθμούς από ΑΕΚ και Ηρακλή που βρίσκονται στην 6η θέση και επι πλέον βρίσκεται σε απόσταση βολής από Παμβοχαϊκό και Παναθηναϊκό.

Ο Ηρακλής υστέρησε στην υποδοχή, η επίθεση του μόλις που έφτασε το 37% ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε 24-22, 25-24 και 26-25 αλλά δεν κατάφερε να πάρει το σετ που θα τον κράταγε στον αγώνα. Ο γηραιός σε 9 αγώνες έχει σημειώσει 2 νίκες και έμεινε στους 10 βαθμούς και στην 6η θέση.

O Φοίνικας από την αρχή του αγώνα έδειξε τις διαθέσεις του αλλά και την υπεροχή του. Μάλιστα το 1ο σετ ήταν μονόλογος του Ντόκιτς. Ο Φοίνικας ξέφυγε 8-4 με τον ορεξάτο Σέρβο διαγώνιο, η διαφορά συντηρήθηκε αλλά και αυξήθηκε σε 19-13 όταν και πάλι ο Ντόκιτς με δύο κόντρα επιθέσεις έδωσε στην ομάδα του απόσταση ασφαλείας. Ο Ηρακλής δεν είχε απαντήσεις και το σετ έκλεισε πάλι με επίθεση του Ντόκιτς 25-17.

Στο 2ο σετ το 4-6 για τον Φοίνικα έγινε 8-6 για τον Ηρακλή με τον Αρμενάκη να πιέζει από τα 9μ. και τον Σωτηρίου να βγάζει τελειωμένα μπλοκ. Ο Φοίνικας ισοφάρισε αλλά ο Ηρακλής με το σερβίς του Φέργκιουσον στην καλύτερη στιγμή στον αγώνα έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 13-9 και 15-10. Από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Ο Εβάντρο με επίθεση και ο Ντόκιτς με άσσο ροκάνισε την διαφορά ενώ με συνολικό σερί 5-0 ο Φοίνικας ισοφάρισε 15-15 και με δύο λάθη από Αρμενάκη, Σωτηρίου προσπέρασε 19-17. Τους πιο καθοριστικούς πόντους του σετ και ίσως του αγώνα πήρε ο Παπαδόπουλος με κόντρα επίθεση και ο Βουλκίδης με άσσο εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 24-21. Ο Βουλκίδης έχασε το σερβίς και ο Εβάντρο έκλεισε το σετ για το 25-22 και το 2-0.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 3ο σετ όπου έγινε μεγάλη μάχη. Με το δίδυμο των βραζιλιάνων Εβάντρο και Φίλιο να σηκώνουν επίθεση και μπλοκ ο Φοίνικας ξέφυγε 11-7 στο 3ο σετ. Ο Φοίνικας κρατούσε το προβάδισμα αλλά ο Ηρακλής μείωσε τη διαφορά με το φλοτ σερβίς του Σωτηρίου και με το μολοκ του Ντίνα έγινε το 17-17. Το ματς έγινε ντέρμπι και στο 19-19 με το σερβίς του Δημήτρη Μούχλια ο Ηρακλής πήρε άσσο και πόντο με μπλοκ του Προύσαλη κάνοντας το 21-19. Ο Κλίντι έκανε το 23-20 και ο Φέργκιουσον το 24-22 με μπλοκ. Ο Εβάντρο μείωσε 24-23 και μετά από συναρπαστική φάση διαρκείας και λάθος άμυνα των γηπεδούχων ο Φοίνικας ισοφάρισε. Ο Ηρακλής προηγήθηκε και 25-24 αλλά και 26-25 με τον Σωτηρίου αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε και τις δύο φορές με τον Ντόικιτς και προσπέρασε με τον Εβάντρο 27-26. Ο Παπαδόπουλος έχασε το σερβίς (27-27) και ο αγώνας τελείωσε με δύο σούπερ επιθέσεις από Εβάντρο και Ντόκιτς.

Διαιτητές: Βουδούρης, Δεληκωστίδης.

1ο σετ: 4-8, 12-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 22-25
3ο σετ: 5-8, 14-16, 21-19, 27-29

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 31 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 46 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 22-25, 27-29) σε 86'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 9 (8/20 επ., 1 άσσος), Ρίου Ντα Ρόσα 8 (8/15 επ., 39% υπ. - 11% άριστες), Σωτηρίου 10 (6/24 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 31% υπ. - 15% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 43% υπ. - 14% άριστες), Μούχλιας Β. 2 (2/6 επ., 55% υπ. - 36% άριστες), Τερζόγλου, Τζιουμάκας, Μούχλιας Δ., Φωτιάδης.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Φίλιο 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Εβάντρο 16 (13/22 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. - 20% άριστες), Λέσκοφ 2 (2 μπλοκ), Ντόκιτς 20 (18/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 8 (8/13 επ., 75% υπ. - 62% άριστες) / Βελούδης (λ, 43% υπ. - 17% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 2 (1/2 επ., 1 άσσος).

*Ο προπονητής και οι παίκτες του Ηρακλή δεν έκαναν δηλώσεις.

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Κάναμε πολύ καλή εμφάνιση και αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα. Θέλαμε αυτή τη νίκη για να κοιτάξουμε την βαθμολογία στις υψηλές θέσεις. Νομίζω πως εκεί αξίζουμε να βρισκόμαστε. Κλείσαμε καλά τον Α΄γύρο και θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας για ένα καλό φινάλε».

O διαγώνιος παικτης του Φοίνικα Σύρου Νίκος Μήλης δήλωσε: «Ήταν ένα ματς αρκετά δύσκολο, διότι ο Ηρακλής έχει πολύ ζεστή έδρα. Παλέψαμε από την αρχή και μας βγήκε το παιχνίδι. Υπήρχαν κάποιες διαφορές στο σκορ αλλά προσπαθήσαμε να τις καλύψουμε ειδικά στο τελευταίο σετ. Μας ευνόησε το ματς και κερδίσαμε».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 Ο Φοίνικας με σούπερ Ντόκιτς, Εβάντρο νίκησε 3-0 τον Ηρακλή στη Μίκρα