23-03-2019

Ο Φοίνικας νίκησε 3-1 στην Κομοτηνή και έχει πλεονέκτημα για την 4η θέση

Με πρωταγωνιστή τον Νίκο Μήλη που αγωνίστηκε βασικός διαγώνιος και τον Φινλανδό Καϊσλασάλο να γυρίζει από διαγώνιος σε ακραίος ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Κομοτηνή την τοπική ομάδα με 3-1 σετ σε αγώνα για την 21η αγωνιστική της Volley League.

O Φοίνικας πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς που τον ανέβασαν στους 29 βαθμούς και έστω και προσωρινά στην 4η θέση καθώς εκκρεμεί ο αγώνας του Παμβοχαϊκού με τον Ηρακλή. Πάντως ο Φοίνικας κρατάει την κατάσταση στα χέρια του καθώς την τελευταία αγωνιστική έχει αγώνα με τον Ηρακλή στην Σύρο, ενώ ο Παμβοχαϊκός έχει ρεπό.

Η Κομοτηνή προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια δεν άντεξε την πίεση και υστέρησε επιθετικά. Στο 4ο σετ βασικός διαγώνιος αγωνίστηκε ο Δαλδαβερένης. Η ομάδα της Ροδόπης έμεινε στους 5 βαθμούς και στην τελευταία θέση και περιμένει τα πλέι άουτ για να διεκδικήσει την παραμονή της.

Η Κομοτηνή μπήκε δυνατά στον αγώνα με τους Φερέλ και Δαλακούρα να κυριαρχούν και με σερί 3-0 να δίνουν προβάδισμα 16-11. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και με το χαμένο σερβίς του Φίλιο έκλεισε το σετ 25-20 για την Κομοτηνή.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε την αντεπίθεση του από το 9-9 του 2ου σετ όταν ο Βουλκίδης και ο Φίλιο έφεραν σερί 3-0 για το 12-9. Με δύο άσσους του Μήλη το σκορ ανέβηκε στο 16-10 και το σετ έκλεισε 25-17 με τον πόντο του Μήλη.

Ιδια εικόνα και στο 3ο σετ όπου Φοίνικας έκανε πάλι σερί 3-0 και ξέφυγε 13-10. Η Κομοτηνή ισοφάρισε με τον Δλαακούρα 16-16 αλλά το σερβίς του Καϊσλασάλο έφερε άσσο και τρία «πέναλτι» από Μήλη, Φίλιο που με συνολικό σερί 4-0 έκαναν το 20-16. Ο Φερέλ μείωσε σε 20-17 αλλά ο Φοίνικας με νέο σερί 5-0 από το σερβίς του Φίλιο έκλεισε το σετ 25-17.

Αμφρίρροπο μέχρι το 13-13 ήταν το 4ο σετ με την Κομοτηνή να δίνει μάχη για την ισοφάριση όμως ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του ακραίου Καϊσλασάλο και άσσο του Παπαδόπουλου ξέφυγε 16-13. Ο Μπουφίδης με άσσο μείωσε για την Κομοτηνή 20-16 και ο Φοίνικας με νέο σερί 5-0 έκλεισε το σετ 25-16 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Ιωαννίδης.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-17, 25-20
2ο σετ: 7-8, 10-16, 14-21, 17-25
3ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 17-25
4ο σετ: 7-8, 13-16, 16-21, 16-25

*Οι πόντοι της ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 5 άσσοι, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 45 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-20, 17-25, 17-25, 16-25) σε 90΄.

ΜΓΣΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 7 (7/17επ., 57%υπ., 50%αρ.), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Φερέλ 7 (6/16, 1 μπλοκ), Μπουφίδης 4 (2/5, 2 άσσοι), Σεβτσόβ 17 (15/33, 2 άσσοι, 67%υπ.), Αν.Δαλακούρας 9 (7/24, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 68%υπ., 48%αρ.), Ανδρεάδης, Καβαρατζής, Δαλδαβερέμης, Μπανιώτης.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8π. (4/5, 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Λέσκοφ 2 (1/4επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 9 (3/6, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Καϊσλασάλο 11 (10/18, 1 άσσος, 45%υπ., 18%αρ.), Παπαδόπουλος 10 (5/14, 4 μπλοκ, 1 άσσος, 65%υπ., 41%αρ.), Μήλης 23 (21/26, 2 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 60%υπ., 45%αρ.), Φωτιάδης, Κιόσης.

Ο προπονητής της Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης είπε: «Ξέρουμε ότι κοιτάμε τα πλέι άουτ και δοκιμάζουμε πράγματα. Ελπίζω ο τραυματισμός του Θάνου Μαρούλη να μην είναι σοβαρός. Κάναμε λάθη γιατί αλλάζουμε κάποια πράματα και είναι δική μου ευθύνη. Ψάχνουμε να βρούμε τα κατάλληλα σχήματα για να είμαστε έτοιμοι».

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς δήλωσε: «Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για την προσπάθεια. Αξίζουν συγχαρητήρια και στο νεαρό διαγώνιο μας για την εμφάνιση του. Η αντίπαλη ομάδα έπαιξε διαφορετικά αλλά εμείς παρουσιάστηκαμε πολύ καλοί και πήραμε το τρίποντο. Είναι δύσκολο καθώς οι ομάδες εχουν κάποια κενά και οι αθλητές χάνουν το κίνητρο τους. Οι στόχοι μας σαν Φοίνικας είναι να φτάσουμε όσο το δυνατόν πιο ψηλά».

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής Ο Φοίνικας νίκησε 3-1 στην Κομοτηνή και έχει πλεονέκτημα για την 4η θέση