29-03-2019

Ο Παναθηναϊκός με Ράπτη, ανατροπή και τάι μπρέικ 27-25 νίκησε 3-2 στην Κηφισιά

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από την Κηφισιά στο Ζηρίνει αλλά μετά από αντεπίθεση διαρκείας και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αλέξανδρο Ράπτη κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ και μάλιστα με τάι μπρέικ που κρίθηκε 27-25.

Είναι το δεύτερο μεγαλύτερο τάι μπρέικ στην ιστορία της Volley League από το 1998 που καθιερώθηκε το νέο σύστημα καταγραφής πόντων και η πρώτη νίκη του Παναθηναϊκού στο Ζηρίνειο μετά από 7 χρόνια και 4 μήνες. Η τελευταία ήταν στις 11 Δεκεμβρίου 2011.

Το Παγκράτι και ο Κάπελας έχουν τα ρεκόρ

Το τάι μπρέικ με τους περισσότερους καταγεγραμμένους πόντους στην ιστορία της Volley League ήταν την 6η αγωνιστική της σεζόν 2003-04 στις 25 Οκτωβρίου 2003. Το Παγκράτι είχε νικήσει με 3-2 σετ στη Θεσσαλονίκη τον Άρη και η αθηναϊκή ομάδα είχε νικήσει στο τάι μπρέικ με 28-26. Μάλιστα ως αλλαγή είχε αγωνιστεί ο Γιώργος Κάπελας που στο σημερινό ματς ήταν λίμπερο στην Κηφισιά. Επίσης στον Άρη ήταν ακραίος ο Στέλιος Παπακοσμάς που σήμερα είναι διαιτητής σε αγώνες της Volley League.

Με 27-25 έχει ολοκληρωθεί τάι μπρέικ και τη σεόν 2006-07. Ηταν για την 12η αγωνιστική στις 27 Ιανουαρίου 2007 όταν η Ορεστιάδα είχε νικήσει στην έδρα της την ΕΑ Πατρών με 3-2 σετ και 27-25 στο 5ο σετ.

Πάλι αντίπαλοι στα πλέι οφ

Ο Παναθηναϊκός ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα τερμάτισε στην 3η θέση. Εφτασε τους 37 βαθμούς και τις 13 νίκες σε 18 αγώνες και στην Α΄φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει πάλι τον Α.Ο.Π.Κηφισιάς με πλεονέκτημα έδρας. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει την Τετάρτη 3 Απριλίο και η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στις 2 νίκες.

5ο σετ: 4-5, 7-10, 10-12, 25-27

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 8 άσσοι, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 51 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού Α.Ο. προήλθαν: 11 άσσοι, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 43 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-20, 25-21, 22-25, 20-25, 25-27) σε 142΄.

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 17π. (12/21 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 39%υπ., 24%αρ.), Χαντ 22 (17/38, 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Λάανε 2 (1/9, 1 άσσος, 44%υπ.), Λόπαρ 8 (5/7, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μελλές 6 (2/3, 4 μπλοκ) / Κάπελας (λ. - 55%υπ., 27%αρ.), Παπαδόπουλος, Ρούσσης 1 (1 μπλοκ), Μπέλος, Σπυριούνης 10 (9/16, 1 μπλοκ, 41%υπ., 24%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4π. (3 μπλοκ, 1 άσσος), Γιορντάνοβ 10 (10/23), Ανδρεόπουλος 11 (9/21, 2 άσσοι, 50%υπ., 12%αρ.), Πανταλέων 7 (5/8, 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Ράπτης 30 (24/39, 2 μπλοκ, 4 άσσοι, 28%υπ.), Πελεκούδας 10 (6/18, 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 64%υπ., 27%αρ.), Γαλλιώτος, Παλαιολόγος 3 (3/6).

Ο Λυκούργος Ρούσης είπε για την Κηφισιά: « Παρά το γεγονός ότι είχαμε πολλά χαμένα σέρβις καταφέραμε και πήραμε τα πρώτα δύο σετ. Στη συνέχεια πληρώσαμε τα λάθη με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να το εκμεταλλευτεί και να φτάσει στη νίκη. Το τάι μπρέικ ήταν συναρπαστικό. Τόσο εμείς όσο και ο Παναθηναϊκός χάσαμε πολλές ευκαιρίες να το κατακτήσουμε και τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ξέρουμε τον αντίπαλό μας και θα παρουσιαστούμε απόλυτα συγκεντρωμένοι για τα πλέι οφ».

Ο λίμπερο του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ζήσης δήλωσε: «Μπήκαμε στο παιχνίδι κάπως νωχελικοί και αργοί. Στη συνέχεια ανεβάσαμε ρυθμό, γίναμε πιο γρήγοροι και εκρηκτικοί και ανατρέψαμε το παιχνίδι. Μετά το δεύτερο σετ είχαμε εύκολο side out, ενώ είμαστε πιο συνεπείς σε μπλοκ και άμυνα. Στη σειρά των πλέι οφ αν παίξουμε σύμφωνα με τις δυνατότητες μας δεν θα έχουμε πρόβλημα να περάσουμε την Κηφισιά».

Οι ημερομηνίες και το σύστημα διεξαγωγής των πλέι οφ:

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Ο Παναθηναϊκός με Ράπτη, ανατροπή και τάι μπρέικ 27-25 νίκησε 3-2 στην Κηφισιά