06-04-2019

Ο Εθνικός με «δούρειο ίππο» τον Στίγγα νίκησε 3-1 στην Κομοτηνή και έκανε το 2-0

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάσσανδρο Στίγγα ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ την Κομοτηνή στην έδρα της στη μεγάλη μάχη επιβίωσης μεταξύ των δύο ομάδων της Θράκης. Ο Εθνικός έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των πλέι άουτ και χρειάζεται άλλη μία για να κλειδώσει την παραμονή του στην κατηγορία. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα είναι την προσεχή Τετάρτη στον Εβρο.

Ο Στίγγας σημείωσε 18 πόντους από το κέντρο χωρίς να έχει αντίπαλο καθώς ο Χριστόφας λόγω τροχαίου ατυχήματος απουσίασε. Ο Στίγγας είχε 12/18 τελειωμένες επιθέσεις και 6 μπλοκ και με 18 πόντους συνολικά ήταν ο πρώτος σκόρερ.

Η Κομοτηνή το πάλεψε όσο μπορούσε για να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ με πιο καθοριστικό το 3ο σετ όπου δε μπόρεσε να κάνει το 2-1 σετ.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του με τον Σβετσόβ να δίνει προβάδισμα με 16-13. Οι απαντήσεις ήρθαν από τον Γκμίτροβιτς και τον Ριζόπουλο κάνοντας το 16-16 για τον Εθνικό. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο, ο Εθνικός προηγήθηκε 22-21 αλλά η Κομοτηνή με την επίθεση του Δαλακούρα και το λάθος του Γκμίτροβιτς προσπέρασε 23-22. Η Κομοτηνή έκανε... δώρο το σετ καθώς με τρία λάθη (δύο από τον Δαλακούρα και ένα από τον Σβετσόβ) έδωσε στον Εθνικό το σετ 25-23.

Παρά το σοκ της απώλειας του 1ου σετ η Κομοτηνή μπήκε καλά στο 2ο σετ όπου με το σερβίς του Δαλακούρα και το Σβετσόβ άνοιξαν διαδρόμους έκαναν σερί 5-0 και ξέφυγαν 20-8. Ο Εθνικός πέταξε λευκή πετσέτα στο σετ το οποίο πήραν εύκολα οι γηπεδούχοι.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ξέφυγε 10-7 βελτιώνοντας την υποδοχή του ενώ ο Στίγγας πήρε πάνω του όλο το παιχνίδι. Παρόλα αυτά η Κομοτηνή με τον δραστήριο Σβετσόβ προσπέρασε 16-15 αλλά ο Εθνικός απάντησε με τον Στίγγα. Εγιναν τεράστιες μάχες στο φιλέ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο αλλά ο Εθνικός είχε προβάδισμα με έναν πόντο και στο 24-23. Τελικά με άουτ επίθεση του Σβετσόβ τελείωσε το σετ για τον Εθνικό 25-23.

Στο 4ο σετ κρίθηκαν τα πάντα όπου και πάλι η Κομοτηνή δεν παράτησε τον αγώνα. Πάλεψε μέχρι το τέλος και ειδικά μέχρι το 15-15 διεκδικώντας την ανατροπή και την πρώτη νίκη. Ο πρώτος χρόνος του Στίγγα αλλά και τα τρία διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων στην επίθεση έδωσαν στον Εθνικό προβάδισμα 19-15 και εκεί κρίθηκα και ο αγώνας. Με την επίθεση του Τουράνιανιν έγινε το 25-21 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θεμελής

1ο σετ: 8-7, 16-13, 20-21, 23-25
2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-09, 25-13
3ο σετ: 6-8, 16-15, 20-21, 23-25
4ο σετ: 8-6, 15-16, 17-21, 21-25

*Οι πόντοι του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής προήλθαν: 8 άσσοι, 43 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων και του Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 2 άσσο1, 55 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-13, 23-25, 21-25) σε 95΄.

Μ.Γ.Σ.Α.Ε.ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Ηλίας Κρεούζης): Κ.Δαλακούρας 9π. (5/13επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι, 75%υπ., 33%αρ.), Μαρούλης 3 (2/3, 1 άσσος), Φερέλ 9 (5/10, 4 μπλοκ), Μπουφίδης 2 (1/2, 1 μπλοκ), Σβετσόβ 25 (18/46, 3 μπλοκ, 4 άσσοι), Αν.Δαλακούρας 15 (12/30, 68%υπ., 32%αρ.) / Τσαδήμας (λ. - 44%υπ., 22%αρ.), Ανδρεάδης, Γκόνας, Καραβατζής, Μπανιώτης.

Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Σάκης Μουστακίδης): Στρούγκαρ 4π., (3/4επ., 1 άσσος), Μπενγκολέα 4 (4/8, 50%υπ., 12%αρ.), Γκμίτροβιτς 15 (14/39, 1 μπλοκ), Τουράνιανιν 5 (4/6επ., 1 άσσος), Στίγγας 18 (12/18, 6 μπλοκ), Ριζόπουλος 7 (7/13υπ., 47%υπ., 21%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 79%π., 34%αρ.), Νικολακάκης 11 (11/21, 55%υπ., 32%αρ.), Χρηστουηλίας, Βλαχόπουλος.

O προπονητής του Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής Ηλίας Κρεούζης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον Εθνικό για την νίκη. Πρέπει να πω πολλά μπράβο στους αθλητές μου για την κατάθεση ψυχής που κάνουν. Από την στιγμή που τράκαρε ο Χριστόφας μας πήρε όλους από κάτω. Τα παιδιά επηρεάστηκαν αλλά παρά τις δυσκολίες προσπάθησαν να παίξουν το ματς στα ίσα. Το πρώτο σετ κρίθηκε για μένα από ένα διαιτητικό λάθος χωρίς φυσικά να υπάρχει πρόθεση. Ο Εθνικός είχε υπεροχή στο κέντρο λόγω του προβλήματος του Φερέλ και της απουσίας του Χριστόφα. Εμείς δεν ήμασταν έτοιμοι λόγω τραυματισμών. Θα πάμε την Τετάρτη για να κερδίσουμε και να φέρουμε ξανά τη σειρά εδώ. Ο Εθνικός έχει καλούς παίκτες που μπορούν να καλύψουν το κενό του Μπενγκολέα».

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης δήλωσε: «Ξέραμε πως θα είχαμε ένα δύσκολο ματς. Πρέπει να περιορίσουμε τα λάθη για να έχουμε πιο εύκολο έργο. Πήραμε δίκαια τη νίκη. Συγχαρητήρια στην Κομοτηνή για την προσπάθεια που κάνει. Ο Νικολακάκης δουλεύει πολύ. Του λείπει μόνο η εμπειρία. Πιστεύω πως είναι ένας από τους πιο πολύτιμους αθλητές της ομάδας μας μέσα στη χρόνια. Πρέπει να είμαστε σοβαροί στον τρίτο αγώνα για να τελειώσουμε τη σειρά την Τετάρτη στην έδρα μας. Δεν εφησυχάζουμε. Έχουμε προβάδισμα αλλά ακόμα δεν τελείωσε τίποτα γιατί όπως βλέπετε μία αρνητική συγκυρία μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω».

Η ιστορία των αναμετρήσεων Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής - Μ.Γ.Σ.Εθνικός
2018-19
17/04/2019: Volleyleague Πλέι άουτ 9-10 Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής (αν χρειαστεί)
13/04/2019: Volleyleague Πλέι άουτ 9-10 Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής - Μ.Γ.Σ.Εθνικός (αν χρειαστεί)
10/04/2019: Volleyleague Πλέι άουτ 9-10 Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής
06/04/2019: Volleyleague Πλέι άουτ 9-10 Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής - Μ.Γ.Σ.Εθνικός 1-3 (23-25, 25-13, 23-25, 21-25)
03/04/2019: Volleyleague Πλέι άουτ 9-10 Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)
30/03/2019: Volleyleague  22η Μ.Γ.Σ.Εθνικός - Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής 3-0 (25-15, 25-17, 25-17)
22/12/2018: Volleyleague  11η Μ.Γ.Σ.Α.Ε.Κομοτηνής - Μ.Γ.Σ.Εθνικός 0-3 (18-25, 23-25, 21-25)