09-04-2019

Θρίαμβος της Κηφισιάς στην Κυψέλη νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και πέρασε στα ημιτελικά

(5 votes)
Ο ΑΟΠ Κηφισιάς έκανε τη μεγάλη έκπληξη στο πρωτάθλημα της Volley League και με νίκη 3-1 σετ στη Κυψέλη επί του Παναθηναϊκού στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της προημιτελικής φάσης των πλέι οφ (θέσεις 1-8) προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου με μειονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.

Η Κηφισιά στις 3 νίκες πλέον θα διεκδικήσει το θαύμα της πρόκρισης και στον τελικό.

Κάνοντας ακόμα μία εκπληκτική εμφάνιση και με κορυφαίους τους Νικολάκη, Χαντ και Λάανε η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι έχασε το 1ο σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει δίκαια τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό που έδειξε να μένει από από δυνάμεις και να κάνει συνολικά 34 λάθη σε τέσσερα σετ.

Η Κηφισιά προκρίθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά και για τέταρτη φορά από το 2014. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ήταν φανερό πως αγωνίστηκε χωρίς κανένα άγχος και παρότι απώλεσε το 1ο σετ κατάφερε να κρατήσει την τακτική της στο σερβίς αλλά και στην υποδοχή δίνονταν την ευκαιρία στον πασαδόρο της Δημήτρη Νικολάκη να αξιοποιήσει στο μέγιστο όλες τις διαθέσιμες επιθετικές επιλογές.

Ο Παναθηναϊκος ολοκλήρωσε σήμερα την σεζόν με την 5η θέση στη γενική κατάταξη έναντι της 10ης θέσης τη σεζόν 2017-18.

Στο 1ο σετ μετά το 17-17 ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 με Πελεκούδα και Ράπτη και προηγήθηκε 20-17. Οι πράσινοι κράτησαν το προβάδισμα και έστω και με δυσκολία έφτασαν στο 25-23 με πίεση του Γιορντάνοφ.

Από το 2ο σετ η Κηφισιά πήρε τον έλεγχο και από το 4-4 ξέφυγε στο σκορ ανοίγοντας την διαφορά στο 12-7. Η διαφορά έφτασε και στο +7 (19-12) με τον Λόπαρ και το σετ έκλεσε 25-17 με το χαμένο σερβίς του Ράπτη.

Ιδια εικόνα και στο ξεκίνημα του 3ου σετ με την Κηφισιά να ξεφεύγει 13-8 και 18-13 αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 μείωσε σε 18-17. Η Κηφισιά κράτησε το σκοράρισμα της με τον Λόπαρ και ο Λάανε έκλεισε το σετ 25-22.

Στο 4ο σετ ο δραστήριος Λόπα με εντυπωσιακό σερβίς έκανε σερί 4-0 για το 7-3. Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε για τελευταία φορά ισοφαρίζοντας 11-11 με Γιορντάνοφ, Πανταλέων, αλλά η Κηφισιά βρήκε τους διαδρόμους, είχε πολλές λύσεις και καλό μπλοκ – άμυνα και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μυλωνάκης

1ο σετ: 5-8, 16-13, 21-18, 25-23
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 17-25
3ο σετ: 5-8, 11-16, 18-21, 22-25
4o σετ: 5-8, 13-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και οι πόντοι του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 4 άσσοι, 52 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 17-25, 22-25, 19-25) σε 105΄.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 2π. (2/2επ.), Γιορντάνοφ 15 (12/28επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ανδρεόπουλος Χαρ. 3 (2/16, 1 μπλοκ, 55%υπ., 25%αρ.), Πανταλέων 6 (5/9επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 23 (19/34επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 19%υπ., 10%αρ.), Πελεκούδας 6 (5/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Πεντίδης, Γαλλιώτος.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 13 (12/34, 1 άσσος, 80%υπ., 47%αρ.), Ρεκ 7 (4/5επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χαντ 18 (17/31επ., 1 άσσος), Λάανε 10 (9/16, 64%υ., 32%αρ., 1 μπλοκ), Λόπαρ 12 (8/9επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Κάπελας (λ. - 62%υπ., 27%αρ.), Παπαδόπουλος, Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος 1 (1/1), Σπυριούνης.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε: «Σήμερα δεν ήμασταν καλοί και δεν πιάσαμε υψηλά στάνταρ απόδοσης και δεν αξίζαμε να νικήσουμε. Για εμάς ήταν μία χρονιά που δείξαμε δυναμική κατά την διάρκεια της κανονικής περιόδου και αυτό το απέδειξε η τρίτη θέση που τερματίσαμε στην κανονική περίοδο. Από εκεί και πέρα δεν καταφέραμε σε αυτό το χρονικό σημείο να έχουμε την ίδια απόδοση για να πάρουμε ώθηση και να μπούμε στα ημιτελικά. Το θέλαμε πολύ αλλά δεν τα καταφέραμε».

Ο προπονητής της Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Από την στιγμή που μπήκαμε στα πλέι οφ αρχές Μαρτίου, μας έφυγε ένα άγχος και ξεκινήσαμε να παίζουμε ελεύθερα. Ξέραμε ότι το παιχνίδι της πρεμιέρας θα ήταν πολύ δύσκολο και γι'αυτό υπήρχε στο μυαλό μας στο δεύτερο στο Ζηρίνειο και το τρίτο σήμερα στην Κυψέλη. Η ομάδα σταδιακά έπαιζε όλο και καλύτερα. Ήμασταν πολύ καλοί στο κομμάτι σερβίς και μπλοκ και αντέξαμε στην υποδοχή την πίεση του Παναθηναϊκού. Δεν ήμουν βέβαιος ότι όλα αυτά μπορούσαν να γίνουν μέσα σε λίγους μήνες και οφείλω να συγχαρώ όλη την ομάδα γιατί στην αρχή παίζαμε για να σωθούμε και τώρα είμαστε στα ημιτελικά».

Play Off 1-8 (2 νίκες – αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος αγώνας : Τετάρτη 3 Απριλίου

2ος αγώνας: Σάββατο 6 Απριλίου

3ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 9 Απριλίου

Ζευγάρια:

(1-8): Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-0 (3-0, 3-0)

(4-5): Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 2-0 (3-0, 3-1)

(2-7): Π.Α.Ο.Κ. – Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 2-1 (3-0, 1-3, 3-0)

(3-6): Παναθηναϊκός Α.Ο. - Α.Ο.Π.Κηφισιάς 2-0 (3-0, 2-3, 1-3)

Play Off 1-4 (3 νίκες- αγώνες 2 σε έδρα του βαθμολογικά υψηλότερου- 2 σε έδρα βαθμολογικά χαμηλότερου)

1ος αγώνας: Σάββατο 13 Απριλίου

18.00: ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

20.30: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

2ος αγώνας: Δευτέρα 15 Απριλίου

17.00: ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

20.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

ΔΙΑΚΟΠΗ FINAL 4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

3ος αγώνας:  Μεγάλη Τρίτη 23 Απριλίου

Α.Ο.Π.Κηφισιάς - Π.Α.Ο.Κ. (ΕΡΤ Sports)

Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (ΕΡΤ Sports)

4ος αγώνας (αν χρειαστεί): Μεγάλη Πέμπτη 25 Απριλίου

ΔΙΑΚΟΠΗ ΠΑΣΧΑ

5ος αγώνας (αν χρειαστεί): Τρίτη 30 Απριλίου

ΠΑΟΚ - Α.Ο.Π.Κηφισιάς (ΕΡΤ Sports)

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ Sports)

*Οι ώρες των τρίτων αγώνων της σειράς θα ανακοινωθούν άμεσα από την ΕΣΑΠ.

Play Off 1-2 (3 νίκες - αγώνες σε έδρες εναλλάξ ξεκινώντας από του βαθμολογικά υψηλότερου)

1ος τελικός: Παρασκευή 3 Μαΐου

2ος τελικός: Δευτέρα 6 Μαΐου

3ος τελικός: Πέμπτη 9 Μαΐου

4ος τελικός (αν χρειαστεί): Κυριακή 12 Μαΐου

5ος τελικός (αν χρειαστεί): Τετάρτη 15 Μαΐου

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Θρίαμβος της Κηφισιάς στην Κυψέλη νίκησε 3-1 τον Παναθηναϊκό και πέρασε στα ημιτελικά