26-10-2019

Ο Φοίνικας πέρασε το εμπόδιο του ΟΦΗ και παίζει πρωτιά με τον Ολυμπιακό

Ο Φοίνικας Σύρου νίκησε τον ΟΦΗ με 3-0 σετ στην πρώτη επίσημη ναυμαχία των δύο ομάδων για την 2η αγωνιστική του Γ΄ομίλου στο Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς 2019-20.

Ο Φοίνικας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό την Κυριακή στο Μελίνα Μερκούρη του Ρέντη θα παίξουν για την πρώτη θέση του Γ΄ομίλου που οδηγεί απ΄ευθείας στα ημιτελικά ενώ ο δεύτερος θα πρέπει να περιμένει τα αποτελέσματα όλων των ομίλων καθώς θα περάσει και ο δεύτερος καλύτερος.

Με την επίθεση να φτάνει στο 47% (έναντι 41% του ΟΦΗ) και κυρίως μόλις 15 λάθη σε τρία σετ ο Φοίνικας πήρε δίκαια τη νίκη.

Ο ΟΦΗ μπορεί να γνώρισε δύο ήττες με 3-0 σετ ωστόσο στα ευχάριστα συγκαταλέγεται η επιστροφή του Μαυροβούνιου Μίλις Τσούλαφιτς οποίος διαπιστώθηκε πως έχει πάθει κάκωση στον δείκτη αλλά απέφυγε τα χειρότερα και αγωνίστηκε κανονικά. Υπενθυμίζεται πως τραυματίστηκε μόλις στον τρίτο πόντο στον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Με τον Στερν στο σερβίς και τον Στοΐλοβιτς να τελειώνει δύο κόντρα επιθέσεις ο Φοίνικας προηγήθηκε 6-3, αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε 14-14. Οι δύο ομάδες έδωσαν δυνατές μέχρι το 20-20 αλλά το χαμένο σερβίς του Ρουμελιωτάκης και το λάθος του Ουρτάδο έδωσαν ξεκούραστο προβάδισμα στο Φοίνικα με 22-20. Ο Τσούλαφιτς αλλά και ο Στοΐλοβιτς με διαδοχικούς πόντους έκλεισαν το σετ 25-23.

Με το σερβίς του Σβετιτσιάνιν ο Φοίνικας έκανε σερβίς 7-0 και ξέφυγε 10-3 και στη συνέχεια 21-10. Το σερβίς του Στοροζίλοφ έδωσε ώθηση στον ΟΦΗ που με σερί 6-0 μείωσε 21-16. Ο Φοίνικας ξεκόλλησε από την περιστροφή και με τον Στερν έκλεισε το σετ.

Με καλύτερη ψυχολογία και κυρίως μεγαλύτερη όρεξη στον αγώνα ο Φοίνικας σφράγισε τη νίκη του έχοντας υπεροχή στο 3ο σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-4, 16-15, 21-20, 25-23
2ο σετ: 8-3, 16-10, 21-11, 25-22
3ο σετ: 8-2, 16-08, 21-11, 25-17

*Οι πόντοι του A.O.Φοίνικας Σύρου προήλθαν: 5 άσσοι, 37 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. προήλθαν: 4 άσσοι, 33 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 25-17) σε 78΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Πβλίσεβιτς): Σβετιτσιάβιν 7π. (5/8επ., 2 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 8 (8/20επ., 56%υπ., 50%αρ.), Χριστόφας 6 (4/5επ.,  μπλοκ, 1 άσσος), Στερν 10 (8/18επ, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 31%υπ., 31%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (2/3επ., 1 μπλοκ), Μήλης 14 (10/25επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Βελούδης (λ. - 73%υπ., 32%αρ.), Λινάρδος.

Ο.Φ.Η. (Δημήτρης Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 9π. (9/18επ., 52%υπ., 43%αρ.), Στοροζίλοφ 2 (1/2, 1 μπλοκ), Τσέλιος 4 (1/7επ., 3 μπλοκ), Ουρτάδο 2 (2/6επ., 39%υπ., 17%αρ.), Καραμπαλί 4 (2/7επ., 2 μπλοκ), Τσούλαφιτς 18 (13/33επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι) / Γκαράς (λ.  -64%υπ., 50%αρ.) Κομητούδης, Κοσκινάς, Καρατζάς 4 (2/3επ., 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 4 (3/5επ., 1 άσσος, 50%υπ., 50%αρ.).

Ο προπονητής του Φοίνικα Ράτκο Παβλίσεβιτς είπε: «Ηταν μία εμφάνιση με λίγα λάθη και σταθερό ρυθμό που μας αφήνει ικανοποιημένους. Είναι ακόμα αρχή. Ο ΟΦΗ έχει πολύ καλή ομάδα και αυτό θα φανεί στη συνέχεια. Ο αγώνας με τον Ολυμπιακό θα είναι πιο δύσκολος. Δεν έχουμε πίεση και άγχος και θα παίξουμε ελεύθερα για την πρόκριση».

O προπονητής του ΟΦΗ Δημήτρης Ζλατιλίδης: «Δεν ήμασταν καλοί σε αυτά τα δύο ματς αλλά κρατάμε την εμπειρία σε υψηλό επίπεδο αγώνων και συνεχίζουμε. Το θετικό είναι πως γνωρίζουμε πλέον τι έχουμε να αντιμετωπίσουμε. Είναι ευτυχές το γεγονός ότι ο Τσούλαφιτς επέστρεψε και δεν έπαθε κάποιο τραυματισμό. Γυρίζουμε στη βάση μας για να προετοιμαστούμε για την πρεμιέρα με τον Παναθηναϊκό».

Γ΄ΟΜΙΛΟΣ - Γυμναστήριο Μελίνα Μερκούρη Ρέντη
1η αγωνιστική - Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019
17.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.- Ο.Φ.Η. 3-0 (25-18, 25-18, 25-17)
Διαιτητές: Νικολόπουλος, Μενεσλής. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Γραμματεία: Θεοδωρίδου
2η αγωνιστική - Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019
15.30: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ο.Φ.Η. 3-0 (25-23, 25-22, 25-17)
3η αγωνιστική - Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019
16.00: Ολυμπιακός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
Διαιτητές: Μενεσλής, Μουλά Λεμονιά. Παρατηρητής: Βαρθαλίτης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.