30-11-2019

Με Βαν Ντικ και Τακουρίδη ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-1 τον Φοίνικα (vid-pics)

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει πολύτιμο τρίποντο στο ντέρμπι με τον Φοίνικα στη Σύρο και με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γιάννη Τακουρίδη αλλά και τον Ολλανδό διαγώνιο Κάι Βαν Ντικ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στο κατάμεστο γυμναστήριο Δημήτρης Βικέλας.

Ο Φοίνικας που αγωνίστηκε με βασικό πασαδόρο τον Οδυσσέα Αδάμ αντί του τραυματία Μπουτσούγιεβιτς κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 σετ αλλά η υποδοχή του πιέστηκε, το μπλοκ - άμυνα δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και έτσι δεν κατάφερε να πάρει κάτι περισσότερο από ένα σετ. Κερδισμένο ήταν το βόλεϊ με τις δύο ομάδες να χαρίζουν ωραίο θέαμα και να υπόσχονται ακόμα μεγαλύτερη βελτίωση στο μέλλον. Ο δικέφαλος πέτυχε την τέταρτη νίκη του και έφτασε στους 12 βαθμούς ενώ ο Φοίνικας έμεινε στο 9.

Ο ΠΑΟΚ με λύσεις στην επίθεση, χωρίς να πιέζεται στην υποδοχή και τον Φιλίποβ σε καλή μέρα οργάνωσε το παιχνίδι του και προηγήθηκε 10-7 στο 1ο σετ. Με σερί πόντους του Σβετιτσιάνιν ο Φοίνικας ισοφάρισε 11-11 αλλά ο ΠΑΟΚ με φοβερό δίδυμο Τακουρίδη, Βαν Ντικ ξέφυγε πάλι με +3 (14-11). Με το σερβίς του Λινάρδου που πήρε άσσο ο Φοίνικας μείωσε 19-20 αλλά με το χαμένο σερβίς του Λινάρδου και το λάθος του Μήλη έδωσαν προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 22-19 και αργότερα 24-21 με τον Ιλίνκχ. Με Στοΐλοβιτς και Λινάρδο ο Φοίνικας μείωσε 23-24 αλλά με χαμένο σερβίς του Σβετιτσιάνιν ο ΠΑΟΚ πήρε τον πόντο δώρο για το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ ο Φοίνικας βελτιώθηκε και πάλι με το σερβίς του Λινάρδου έγινε απειλητικός. Με το μπλοκ του Αδάμ και την επίθεση του Μήλ το σκορ έγινε 10-5. Ο Στερν πήρε πρωτοβουλίες ανοίγοντας το σκορ στο 17-10. Ο ΠΑΟΚ δεν απάντησε και με τον Στερν ο Φοίνικας ισοφάρισε 25-18 για το 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ άρχισε να παίρνει τον έλεγχο στο φιλέ. Προηγήθηκε 9-7 με τον Τακουρίδη, αλλά ο Λινάρδος πάλι με το σερβίς του έφερε ανατροπή και ο Φοίνικας προσπέρασε 12-10. Ο δικέφαλος με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 15-12 και με το σερβίς του Βαν Ντικ εκτόξευσε τη διαφορά στο 22-14. Ο Φοίνικας δεν απάντησε και με το χαμένο σερβίς του Χριστόφα ο ΠΑΟΚ έκανε το 25-18 και το 2-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 4ο σετ όπου ο Φοίνικας πάλεψε για την ισοφάριση. Οι Γάτσης, Τακουρίδης έδωσαν πραγματικό ρεσιτάλ στο μπλοκ δίνοντας προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 12-9. Το σερβίς του Στοΐλοβιτς έφερε την ισοφάριση με 16-16 αλλά και πάλι ο Τακουρίδης έδωσε τις λύσεις. Οι συριανοί έκαναν πολλά λάθη και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 21-19. Με το μπλοκ του Αδάμ ισοφάρισε αλλά ο Μάρσαλ την κατάλληλη στιγμή φώναξε παρών και με δύο προσωπικούς πόντους αλλά και έναν πόντου του Βαν Ντικ ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Συρίγος, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 19-21, 23-25
2ο σετ: 8-3, 16-09, 21-13, 25-18
3ο σετ: 7-8, 13-16, 14-21, 18-25
4ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (23-25, 25-18, 18-25, 22-25) σε 112΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Τσβετιτσιάνιν 7π. (3/12επ., 4 μπλοκ), Αδάμ 4 (1/2επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 9 (6/20επ., 3 άσσοι, 73%υπ., 40%αρ.), Λινάρδος 9 (4/8επ., 2 μπλοκ, 3 άσσοι), Στερν 26 (22/42επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 64%υπ., 27%αρ.), Μήλης 14 (13/33επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ. - 59%υπ., 41%αρ.), Κωστόπουλος, Χριστόφας, Καρασαββίδης (λ), 59%υπ.), (41%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Μάρσαλ 11π. (11/21επ., 78%υπ., 41%αρ.), Χαραλαμπίδης 5 (5/6επ.), Φιλίποβ 1 (1 μπλοκ), Βαν Ντάικ 19 (16/35επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τακουρίδης 12 (5/9επ., 5 μπλοκ, 2 άσσοι), Ιλίνκχ 3 (3/8επ., 33%υπ., 22%αρ.) / Στεφάνου (λ. - 62%υπ., 38%αρ.), Κωνσταντινίδης, Τερζής 1 (1/1επ.), Γάτσης 7 (4/5επ., 3 μπλοκ), Σωτηρίου 2 (1/13επ., 1 μπλοκ, 48%υπ., 35%αρ.).

Συνέντευξη Τύπου: Παβλίσεβιτς, Αδάμ, Δεληκώστας, Τακουρίδης (vid)