01-02-2020

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος στη Σύρο με 3-2 στο ντεμπούτο Τσάτσιτς (vid, pics)

Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος στη Σύρο και με την «επιστράτευση» του Βόγιν Τσάτσιτς στην υποδοχή κατάφερε να πάρει τη νίκη από τον Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ με 3-2 σετ ύστερα από χορταστικό αγώνα 2,5 ωρών στο γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Τετάρτη στο ίδιο γήπεδο όπου θα γίνει ο νοκ άουτ προημιτελικός του κυπέλλου.

Με όπλο το μπλοκ και για άλλη μία φορά πρωταγωνιστή τον Λούκας Ρανγκέλ που πήρε 9 πόντους από μπλοκ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του και να πάρει δύο βαθμούς που τον κρατούν στην 2η θέση της βαθμολογίας και στο -3 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.

Ο αγώνας είχε εναλλαγές στο σκορ, υπήρχε ισορροπία δυνάμεων στην επίθεση αλλά ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έκανε περισσότερα λάθη στην τελική προσπάθεια, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 2-0 σετ ώστε να αποκτήσει προβάδισμα νίκης. Ο Γκονζάλες ήταν ο πρώτος σκόρερ του Φοίνικα ΟΝΕΧ κόντρα στην παλιά του ομάδα, ο Μπουτσούγιεβιτς και ο Στερν έκαναν τη διαφορά σε πάσα και υποδοχή ενώ και ο Κανέλλος έκανε το ντεμπούτο του ως αλλαγή.

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος προσπάθησε να συνδυάσει με τον καλύτερο τρόπο τους τρεις ακραίους του και στο 3ο και στο 4ο σετ ξεκίνησε τον Τσάτσιτις που επιθετικά έδειξε ανέτοιμος αλλά βοήθησε στην υποδοχή.

Στο 1ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά με προβάδισμα 6-2 και 13-10 με τον Ράπτη αλλά ο Φοίνικας έφερε τα πάνω κάτω. Με το σερβίς του Γκονζάλες ο Φοίνικας έκανε σερί 5-0 και προσπέρασε 15-13. Κράτησε το προβάδισμα και με τον Μπουτσούγιεβιτς έκλεισε το σετ 25-19.

Το καθοριστικό 2ο σετ

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός άλλαξε την περιστροφή χωρίς να γίνουν αλλαγές. Ο αγώνας ισορροπούσε μέχρι το 10-10 αλλά οι δύο δύσκολες επιθέσεις του Ράοτη έδωσαν στους πρασίνους προβάδισμα 12-10. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και με +5 (19-14) με τον Στάροβιτς αλλά ο Φοίνικας ροκάνισε τη διαφορά και με το χαμένο σερβίς του Τσάτσιτς, την επίθεση του Στερν και τον άσσο του Μπουτσούγιεβιτς έφτασε στο 24-23. Ο Πελεκούδας έσβησε το προβάδισμα του Φοίνικα ο οποίος στη συνέχεια προηγήθηκε και με 25-24, 26-25 και 27-26. Ολες τις φορές ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε στο ματς. Με το λάθος του Στοΐλοβιτς ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 28-27 και με την επίθεση του Τσάτσιτς έγινε το 29-28. Ο Ανδρεόπουλος έκανε το 30-29, ο Γκονζάλες ισοφάρισε 30-30 και ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με το μπλοκ του Στάροβιτς και το λάθος του Λινάρδου για το 32-30 και το 1-1 σετ.

Μετά την ισοφάριση ο Παναθηναϊκός ανέβηκε ψυχολογικά. Μεγάλες μάχες έγιναν και στο 3ο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Το λάθος του Στερν, το μπλοκ του Πανταλέοντα και ο άσσος του Τσάτσιτς έδωσαν στον Παναθηναϊκό σερί 3-0 και ξέφυγε 21-18. Ο Φοίνικας δεν απάντησε και ο Στοΐλοβιτς έκλεισε το σετ 25-21 για το 1-2.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ έδωσε τα ρέστα του στο 4ο σετ με σερβίς ρίσκου από Στοΐλοβιτς, Γκονζάλες δίνοντας καθοριστικό σερί 3-0 για το 12-9. Με νύχια και με δόντια οι συριανοί κράτητσαν τη μικρή διαφορά και με δύο άσσους του Μήλη το σκορ έγινε 22-18 και με το μπλοκ του Λινάρδου έκλεισε το σετ 25-20.

Πράσινο προβάδισμα στο τάι μπρέικ

Στο 5ο σετ ο Παναθηναϊκός με τους Ράπτη, Στάροβιτς στην επίθεση και τον Ανδρεόπουλο να επιστρέφει στη θέση του Τσάτσιτς ξέφυγε με 8-4. Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ δεν είχε λύσει και τα ατού του δεν είχαν ενέργεια. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 14-9 αλλά ο Φοίνικας με φοβερές άμυνες κατάφερε να μειώσει 14-12. Την λύτρωση για τον Παναθηναϊκό έφερε ο Ράπτης που τελείωσε τον αγώνα 15-12 και 3-2 σετ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Πρέντζας. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Συρίγος, Βαρατάσης. Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 4-8, 16-14, 21-18, 25-19
2ο σετ: 8-6, 13-16, 15-21, 30-32
3ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 21-25
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-18, 25-20
5ο σετ: 3-5, 6-10, 7-12, 12-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν: 10 άσσοι, 61 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν: 7 άσσοι, 63 επιθέσεις, 16 μπλοκ, 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-19, 30-32, 21-25, 25-20, 12-15) σε 141΄.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Γκονζάλες 34π. (30/58επ., 4 άσσοι), Στοΐλοβιτς 11 (10/29επ., 1 άσσος, 54%υπ., 11%αρ.), Χριστόφας 10 (5/14επ., 5 μπλοκ), Λινάρδος 5 (3/5επ., 2 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 15 (13/26επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 47%υπ., 20%αρ.), Μπουτσούγιεβιτς 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ. - 62%υπ., 32%αρ.), Κωστόπουλος 1 (1 άσσος), Κανέλλος 1 (0/1επ., 1 μπλοκ), Βελούδης (λ), Μήλης 2 (2 άσσοι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 5π. (4/4επ., 1 μπλοκ), Στάροβιτς 21 (16/42επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ρανγκέλ 18 (9/14επ., 9 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/15επ., 26%υπ., 4%αρ.), Ράπτης 13 (10/20, 2 μπλοκ, 25%υπ.), Πελεκούδας 9 (7/12επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 33%υπ., 8%αρ.), Τσάτσιτς 9 (8/25επ., 46%υπ., 12%αρ.), Ρουσσόπουλος (λ), Πανταλέων 4 (2/2επ., 2 μπλοκ).

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Φοίνικας Σύρου Ο Παναθηναϊκός στάθηκε όρθιος στη Σύρο με 3-2 στο ντεμπούτο Τσάτσιτς (vid, pics)