01-02-2020

Ο Ηρακλής γλίτωσε από την Ελπίδα και με επιστράτευση Σακόγλου νίκησε 3-1 (vid, pics)

Η Ελπίδα Αμπελοκήπων έβαλε δύσκολα στον Ηρακλή Πετοσφαίριση απόψε στη Μίκρα και χρειάστηκε να επιστρατευτεί ο τραυματίας Χάρης Σακόγλου για να οδηγήσει τον «γηραιό» στην... απόδραση με το τρίποντο ανά χείρας.

Η Ελπίδα παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη με το ντεμπούτο του Φίλιππου Μάντζιου που αποκτήθηκε από τον Άρη, κατάφερε να ισοφαρίσει 1-1 σετ και να προηγηθεί 21-17 στο 3ο σετ όμως η εμπειρία των παικτών του Ηρακλή, η είσοδος του Σακόγλου και η αποτελεσματικότητα των Προύσαλη, Μαυροβουνιώτη, Στουτζίνσκι έφερε τα πάνω κάτω και έδωσαν το τρίποντο - βάλσαμο. Στο 4ο σετ αποβλήθηκε ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός.

Ο Ηρακλής έπαιξε από την αρχή αγχωμένα και όταν η Ελπίδα ισορρόπησε την υποδοχή της και πίστεψε στις δυνάμεις της ήρθαν τα δύσκολα. Πάντως η ομάδα των Αμπελοκήπων με την παρουσία του Μάντζιου είναι «άλλη» ομάδα και εφόσον αποκτηθεί και ο ένας ακόμα ξένος κεντρικός θα δημιουργήσει νέα δεδομένα στην κατηγορία.

O Hρακλής μπήκε στον αγώνα με την τακτική του να στηρίζεται στους κεντρικούς του, τον Χατζηπαραδείση και τον Χήρα που για λόγους ανάγκης - λόγω της απουσίας του Σακόγλου - ξεκίνησε διαγώνιος. Από την αρχή είχε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα 1-2 πόντων που με την επίθεση του Στουτζίνσκι έφτασε και στο +3 (12-9). Η διαφορά συντηρήθηκε και μειώθηκε στο -1 (24-23) όταν ο Ιλουόνι πήρε δύο συνεχόμενους πόντους και ο Χαριδήμου με επίθεση έκαναν σερί 3-0. Την λύση για τον Ηρακλή έδωσε ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση για το 25-23.

Στο 2ο σετ η Ελπίδα μπήκε αποφασισμένη να παίξει πρωταγωνιστικό ρόλο. Με τον Καπετανίδη και τον Ιλουόνι να ανοίγουν δρόμους η Ελπίδα προηγήθηκε 9-5. Οι πράσινοι κράτησαν την διαφορά μέχρι και το 23-19. Ο Ηρακλής με το μπλοκ του Μαυροβουνιώτη μείωσε 22-23 αλλά το μπλοκ και ο άσσος του Καπετανίδη τελείωσαν το σετ 25-22 και 1-1 σετ.

Το καθοριστικό 3ο σετ

Το πιο κρίσιμο ήταν το 3ο σετ. Παρότι ο Ηρακλής προηγήθηκε 7-3 με διαδοχικά λάθη των φιλοξενουμένων, ο Μανωλάκης και ο Χαριδήμου έκαναν σερί 5-0 για το 7-8. Ηταν η στιγμή που ο Μάντζιος έκανε τη διαφορά σε σερβίς και επίθεση και έδωσε προβάδισμα 16-11 για την Ελπίδα που είχε πάρει για τα καλά τον έλεγχο. Ο Γιάννης Ορφανός από το 10-12 έριξε στον αγώνα τον Σακόγλου ο οποίος αν και ανέτοιμος τα έδωσε όλα για την ομάδα του. Η Ελπίδα προηγήθηκε +4 μέχρι και το 21-17. Με τους Σακόγλου, Μαυροβουνιώτη να κάνουν τη διαφορά ο Ηρακλής έκανε σερί 3-0 και μείωσε 20-21. Ο Ιλουόνι έδωσε μεγάλο πλοενέκτημα στην Ελπίδα με προβάδισμα 23-21 αλλά το χαμένο σερβίς του (22-23) και η επίθεση του Στουτζίνσκι έφεραν το ματς στα ίσια (23-23). Ο άσσος του Σακόγλου και η κόντρα επίθεση του Μαυροβουνιώτη τελείωσαν το σετ 25-23 για το 2-1.

Μεγάλη κόντρα έγινε και στο 4ο σετ τουλάχιστον μέχρι το 13-13. Ο πόντος του Προύσαλη και το λάθος του Καπετανίδη έκαναν το 15-13 για τον Ηρακλή. Ο Στουντζίσκι άνοιξε τη διαφορά στο 22-17 και ο αγώνας τελείωσε 25-20 με την επίθεση Μαυροβουνιώτη.

Διαιτητές: Αβραμίδης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Βασδέκης, Σταυρίδης. Γραμματεία: Κουμπλή.

1ο σετ: 8-6, 16-13, 21-19, 25-23
2ο σετ: 4-8, 10-16, 17-21, 22-25
3ο σετ: 7-8, 11-16, 17-21, 25-23
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-17, 25-20

* Οι πόντοι του Ηρακλή Πετοσφαίρισης προήλθαν: 3 άσσοι, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 31 λάθη αντιπάλων και του Α.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 5 άσσοι, 55πιθέσεις, 15 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-23, 22-25, 25-23, 25-20) σε 107΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ 2015 (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 9. (9/18επ.), Μαυροβουνιώτης 19 (15/29επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 79%υπ., 43%αρ.), Προύσαλης 3 (2/2επ., 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 7 (4/8επ., 3 μπλοκ), Στουτζίνσκι 16 (16/36επ., 64%υ., 39%αρ.), Πεντίδης 6 (4/8επ., 2 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 67%υπ., 44%αρ.), Στεφανίδης, Καλαϊτζίδης, Σακόγλου 6 (4/10επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μάντζιος 15π. (12/23επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 41%υπ., 18%αρ.), Μανωλάκης 10 (6/8επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Χαριδήμου 18 (17/36επ., 1 άσσος), Μακόφσκι 14 (11/34επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Καπετανίδης 14 (11/34επ., 2 μπλοκ, 43%υπ., 24%αρ.), Ιλουόνι 17 (9/15π., 8 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. - 48%υπ., 19%αρ.), Ποχάνης, Σταυρίδης.

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 Ο Ηρακλής γλίτωσε από την Ελπίδα και με επιστράτευση Σακόγλου νίκησε 3-1 (vid, pics)