08-02-2020

Ο Παμβοχαϊκός με ανατροπή πήρε το ντέρμπι με τον ΟΦΗ 3-2 σετ (vid)

Με μεγάλη ανατροπή από 1-2 σετ ο Παμβοχαϊκός νίκησε με 3-2 σετ τον Ο.Φ.Η. στο μεγάλο ντέρμπι για την επιβίωση στην Volley League.

Η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 2-1 σετ και στο 4ο σετ είχε προβάδισμα 18-15 και 23-22 αλλά δεν το αξιοποίησε για να πάρει την πρώτη της νίκη μέσα στο 2020. Κράτησε μόνο το πλεονέκτημα στη μεταξύ τους ισοβαθμία καθώς στον Α΄γύρο είχε νικήσει με 3-0 σετ. Ο Παμβοχαϊκός ανέβηκε στους 13 βαθμούς και είναι στην 7η θέση και ο ΟΦΗ είνα πλέον στους 11 βαθμούς στην 8η θέση.

Ο Παμβοχαϊκός παρότι δεν είχε στη σύνθεση του τους δύο από τους τέσσερις ξένους που απέκτησε τη χειμερινή σεζόν - τον Γκελ και τον Ντε Σόουζα - κατάφερε να εκμεταλευτεί τα λάθη των φιλοξενουμένων και με απόλυτο έλεγχο και στο τάι μπρέικ να πάρει τη νίκη. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι Παπαδόπουλος, Κωτσάκης αλλά και ο Αμερικανός Πέιν.

Εναλλαγές στο σκορ είχε το 1ο σετ με τον Παμβοχαϊκό να προηγείται με 14-12 χάρις τον Παπαδόπουλο αλλά ο ΟΦΗ με Τσούλαφιτς και Λουκούμι και το σερβίς του Καρατζά έκανε σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα 18-14. Με τον Σαρικεΐσογλου να βομβαρδίζει την υποδοχή της παλιάς του ομάδας και τον Τσούλαφιτς με τον Λουκούμι να κυριαρχούν ο ΟΦΗ ξέφυγε 23-16 και με το χαμένο σερβίς του Ηρακλή Παπαδόπουλου έκλειεσ το σετ 25-19.

Ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε τον αγώνα, προηγήθηκε πάλι 13-11 στο 2ο σετ αλλά με τον άσσο του Δρογκάρη προηγήθηκε 16-13 και κράτησε την πίεση του ΟΦΗ. Η μικρή διαφορά συντηρήθηκε μέχρι το τέλος όταν ο Κωτσάκης έκανε το 25-23.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με τον ΟΦΗ να βρίσκεται στο -3 (15-12) αλλά με τους Τσούλαφιτς, Καρατζά κατάφεραν να κάνουν σερί 5-0 και να προηγηθεί 17-15. Η ομάδα της Κρήτης πίεσε πάλι με το σερβίς, αύξησε τη διαφορά και με τα δύο λάθη των γηπεδούχων έκλεισε το σετ 25-18 για το 1-2 σετ.

Ολα κρίθηκαν στο 4ο σετ με τον ΟΦΗ να ξεφεύγει 15-12 και 18-15 αλλά με το σερβί του Λάππα και τα «πέναλτι» των Λάππα, Μεχία ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 20-19. Ο Τσούλαφιτς με δύο προσωπικούς πόντους έδωσε προβάδισμα 23-22 για τον ΟΦΗ αλλά ο Παμβοχαϊκός με τον  Κωτσάκη ισοφάρισε 23-23 και με τον Λάππα έκανε το 24-23. Ο Τσούλαφιτς ισοφάρισε 24-24 και το λάθος του Σόουζα έφερε τον ΟΦΗ σε ματς μπολ. Ο Λάππας ισοφάρισε 25-25 και με το μπλοκ του Μεχία και την άστοχη επίθεση του Καραμπαλί τελείωσε το σετ 27-25 για το 2-2.

Ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά στο 5ο σετ με προβάδισμα 5-1 χάρις τους Παπαδόπουλο, Κωτσάκη. Κράτησε και αύξησε τη διαφορά με τον Παπαδόπουλο και έφτασε στη νίκη. Τους τρεις τελευταίους πόντους πήρε ο Πέιν.

Διαιτητής: Κουτσούλας, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργόπουλος. Επόπτες: Σπίνας, Γεωργιάδης. Γραμματεία: Καρατζογλίδου.