09-02-2020

Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε 3-1 τον Ηρακλή και επέστρεψε για την 4αδα (vid, pics)

Η Κηφισιά νίκησε τον Ηρακλή με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίνικα έφτασε σε απόσταση βολής για την πρώτη 4αδα. Ο Φοίνικας έχει 23 βαθμούς και η Κηφισιά 22 βαθμούς.

Η Κηφισιά παρότι έχασε το 1ο σετ κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να πάρει τη νίκη. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά ήταν αποτελεσματική μετά τα μισά όλων των σετ και πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον μαχητικό Ηρακλή. Πολύ δουλειά έκαναν οι κεντρικοί της Κηφισιάς Μπάιες, Μπάσης σε σερβίς και μπλοκ, ενώ Μπατατζίμ, Κάιο και Σπυριούνης τελείωσαν όλες τις κρίσιμες επιθέσεις.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά, προηγήθηκε 1-0 σετ αλλά δεν είχε εναλλακτικές λύσεις στην επίθεση παρά τις προσπάθειες από Σακόγλου, Στουντζίσκι και Μαυροβουνιώτη. Οι παίκτες του Γιάννη Ορφανού έκαναν πολλά λάθη σε καθοριστικές φάσεις στα τελειώματα των σετ.

Προβάδισμα του Ηρακλή

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά και με τον Ροντρίγκεζ προηγήθηκε 8-6. Η Κηφισιά με τον Ντε Πρα ισοφάρισε 9-9, όμως με τρεις σερί πόντους ο «γηραιός» πέρασε μπροστά με 12-9 Η αθηναϊκή ομάδα «έσπασε» μπάλες στο φιλέ και με κόντρα επιθέσεις αρχικά πλησίασε 13-12, ενώ στην εξέλιξη ισοφάρισε 14-14. Διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων έφεραν ξανά τον Ηρακλή σε θέση «οδηγού» 18-15. Οι γηπεδούχοι με επίθεση του Ντε Πρα έφτασαν ξανά σε απόσταση «αναπνοής» 18-17 με τον Γιάννη Ορφανό να καλεί τάιμ άουτ.  Ο Μαυροβουνιώτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έβγαλε τον Ηρακλή από τη δύσκολη θέση κάνοντας το 19-17. Στην εξέλιξη του σετ ο Χήρας κέρδισε στο φιλέ τον Μπάϊερς διαμορφώνοντας το 22-19. Ο Ηρακλής συνέχισε με «πατημένο» γκάζι και κατέκτησε το σετ με 25-19.

Η ισοφάριση της Κηφισιάς

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε με διάθεση να πιέσει στο σερβίς. Ο Σπυριούνης «χάλασε» την υποδοχή των φιλοξενούμενων και η Κηφισιά με σερί 5-0 ξέφυγε 8-3 και αργότερα 11-6 με τον Μπατατζίμ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη μείωσε 11-8 και με λάθος των γηπεδούχων μείωσε 12-10. Η Κηφισιά με δύο μπλοκ από τους Μπάϊερς και Ντε Πρα πήγε πάλι στο +4 (15-11) αλλά ο Ηρακλής με τον Μαυροβουνιώτη και δύο λάθη των γηπεδούχων ισοφάρισε 17-17. Εκεί ήταν από τα κρίσιμα σημεία του ματς. Το σερβίς του Μπάση έδωσε άσσο και τρεις κόντρα επιθέσεις από Κάιο, Μπατατζίμ και η Κηφισιά με σερί 4-0 ξέφυγε 21-17.Ο Μπάιερς έκανε το 23-20, ο Ηρακλής μείωσε στον πόντο με τον Στουντζίνσκι και τον Μαυροβουνιώτη (23-22) αλλά το χαμένο σερβίς του τελευταίου και το μπλοκ του Σπυριούνη έδωσαν το σετ στην Κηφισιά για το 25-22 και το 1-1 σετ.

Πάτησε γκάζι μετά το 18-18

Στο τρίτο σετ Κηφισιά και Ηρακλής πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8. Εκεί μπλοκ του Χήρα και λάθος του Μπατατζίμ έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους με 10-8 με τον Νίκο Ζαλμά να παίρνει τάιμ άουτ. Ο Μαυροβουνιώτης «πλήγωσε» την υποδοχή των γηπεδούχων και με δύο συνεχόμενους άσους διαμόρφωσε το 12-8.  Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και με άσο του Ρούσση μείωσε 13-12. Μετά από φάση διαρκείας ο Ντε Πρα με πλασέ έφερε το σετ στα ίσα 13-13. Στην εξέλιξη του σετ άουτ επίθεση του Σπυριούνη έφερε το Ηρακλή ξανά στο +2 (16-14).
Η Κηφισιά με αντεπίθεση διαρκείας και στηριζόμενη στον Έρικ Μπατατζίμ αρχικά ισοφάρισε 18-18, ενώ με άσο ο Σπυριούνης την έφερε στο +2 (20-18). Μετά από άουτ επίθεση του Ροντρίγκεζ η Κηφισιά πήρε «αέρα» τριών πόντων 22-19 σε καθοριστικό σημείο του σετ. Η ομάδα των βορείων προαστίων με «πέναλτι» του Μπατατζίμ έφτασε σε τετραπλό σετ μπολ 24-20, ενώ με «τυχερό» άσο ο Ρούσης ολοκλήρωσε το σετ με 25-20.

Η Κηφισιά ήταν αποτελεσματική

Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και να φτάνουν «χέρι-χέρι» μέχρι το 8-8. Εκεί, οι γηπεδούχοι με διαδοχικούς πόντους πήραν για πρώτη φορά «αέρα» δύο πόντων 10-8. Στην εξέλιξη του σετ μπλοκ του Ρούση έφερε την Κηφισιά στο +4 (14-10).  Ο Ηρακλής αντέδρασε, ανέβασε την απόδοση του σε επίθεση και άμυνα και με επίθεση του Σακόγλου έφερε τους φιλοξενούμενους στο -1 (16-15). Μπαταζτίμ και Σπυριούνης «ξεκόλλησαν» τους γηπεδούχους με τον Έλληνα ακραίο να κάνει το 19-17. Ο «γηραιός» δεν το έβαλε κάτω και με κόντρα επίθεση του Ροντρίγκεζ ισοφάρισε 19-19. Ο Μπατατζίμ με επίθεση έβαλε ξανά μπροστά την Κηφισιά 20-19, ενώ στη συνέχεια ο Μπάσης χάλασε την υποδοχή των φιλοξενούμενων και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +3 (22-19). Ο Μπάϊερς με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε τριπλό ματς μπολ στην Κηφισιά 24-21. Ο Πεντίδης με επίθεση «έσβησε» το πρώτο, όμως ο Σπυριούνης τελείωσε το σετ με 25-22.

1ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 19-25
2ο σετ: 8-3, 16-13, 21-17, 25-22
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-19, 25-20
4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-22

*Οι πόντοι του Α.Ο.Π.Κηφισιάς προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετοσφαίρισης προήλθαν: 3 άσσοι, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-22, 25-20, 25-22) σε 1-6΄.

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Κάιο 16 (12/35επ., 4 μπλοκ), Μπάσης 9 (6/9επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Σπυριούνης 14 (10/23επ. 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 51%υπ., 18%αρ.), Μπατατζίμ 21 (20/43επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 40%αρ.), Μπάιερς 7 (6/6επ., 1 μπλοκ) / Κάπελλας (λ.  62%υπ., 23%αρ.), Παλέντζας, Συναδινός (λ), Κολτσιάκης, Ρούσσης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Γιάννης Ορφανός): Χήρας 12π. (7/10επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μαυροβουνιώτης 14 (10/31επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 61%υπ., 11%αρ.), Προύσαλης, Στουντζίνσκι 12 (11/27επ., 1 μπλοκ, 52%υπ., 17%αρ.), Πεντίδης 6 (5/6επ., 1 μπλοκ), Σακόγλου 12 (11/34επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ. - 76%υπ., 28%αρ.), Καλατζίδης, Βερβετσιώτης.

Συνέντευξη Τύπου Προύσαλης, Ορφανός, Ρούσσης, Ζαλμάς (vid)

Βρίσκεστε εδώ: News Ειδήσεις - News Α.Ο.Π.Κηφισιάς Ο ΑΟΠ Κηφισιάς νίκησε 3-1 τον Ηρακλή και επέστρεψε για την 4αδα (vid, pics)