03-12-2015

Ο Εθνικός 3-1 την VK Πριέβιτζα με τους Χαραλαμπίδη, Τσέλιο

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ την VK Πριέβιτζα στον πρώτο αγώνα της φάσης των «32» του Τσάλεντζ Καπ ανδρών και έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16».
Το κέρδος ήταν διπλό για την ακριτική ομάδα καθώς η νίκη συνδυάστηκε και με την καλή παρουσία των νερών Χαραλαμπίδη, Τσέλιου. Ειδικά ο Σωκράτης Χαραλαμπίδης σχεδόν από την αρχή του αγώνα πήρε τη θέση του Ανέστη Δαλακούρα και ανταποκρίθηκε θετικά στην απαιτητική θέση του ακραίου. Ο Σάκης Μουστακίδης θέλησε να ξεκουράσει τον Ανέστη Δαλακούρα που λόγω της επιβάρυνσης των τελευταίων ημερών.

Το 3-1 ανοίγει διάπλατα το δρόμο για την πρόκριση αρκεί ο Εθνικός στη ρεβάνς να πάρει ακόμα και δύο σετ. Το έργο του ωστόσο δεν θα είναι εύκολο καθώς χθες η VK Πριέβιντζα αγωνίστηκε χωρίς τον βασικό της πασαδόρο Πολωνό Ντανιέλ Γκόρσκι και χωρίς τον Ιταλό ακραίο Βαλέριο Σάβιο.

Πάντως, ο Εθνικός θα μπορούσε να είχε νικήσει και με 3-0 σετ εάν ήταν πιο προσεκτικός στο φινάλε του 2ου σετ όπου προηγήθηκε 22-20, αλλά η Πριέβιντζα έκανε σερί 4-0 και προσπέρασε 24-22 κατακτώντας τελικά και το σετ με 25-23.

Μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός ήταν συνέχεια μπροστά με έναν - δύο πόντους, αλλά οι σλοβάκοι ισοφάρισαν 24-24, είχαν και σετ μπολ για το 2-2 σετ στο 26-25 και 27-26 αλλά τελικά το πήρε ο Εθνικός κάνοντας το 2-1. Στο 4ο σετ η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη και με αποτελεσματικό μπλοκ οδήγησε τους αντιπάλους της σε πολλά λάθη.

Διαιτητές: Μπατικάι Κατόνα, Τάντι

Η διακύμανση...
1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-13, 25-15
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 23-25
3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 31-29
4ο σετ: 8-4, 16-9, 21-13, 25-16

* Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν: 6 άσσοι, 60 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της VK Πριέβιντζα προήλθαν: 4 άσσοι, 51 επιθέσεις, 0 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-15, 23-25, 31-29, 25-16) σε 102΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Κ.Δαλακούρας 17π. (13/27, 3 μπλοκ, 1 άσσος, 67% υπ., 44$ άριστες), Σούλιαγκιτς 25 (22/38, 3 άσσοι), Τουράνιανιν 12 (8/13, 3 μπλοκ), Κασαμπαλής 9 (6/18, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Κιόσης 9 (7/11, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αν.Δαλακούρας / Δαρίδης (λ. - 71% υπ., 59% άριστες), Χαραλαμπίδης 4 (3/9, 1 άσσος, 58% υπ., 33% άριστες), Τσέλιος.

VK ΠΡΙΕΒΙΝΤΖΑ (Γιάροσλαβ Βλικ): Ροντρίγκεζ Γκονζάλες 5π. (4/8, 1 άσσος), Κάσσα 1 (1/1), Σίμκο 7 (6/10, 1 άσσος), Χούκελ 23 (22/43, 29% υπ., 29% άριστες), Παβέλκα 5 (5/21, 54% υπ., 29% άρ.), Σλουβόφσκι 14 (13/23, 1 άσσος, 55% υπ., 50% αρ.) / Χράνο (71% υπ., 53% άριστες), Μίχαλετς, Κούντρα, Μακούχα.

Τιμή στον Βλικ

Πριν την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο προπονητής της σλοβακικής ομάδας Γιάροσλαβ Κλικ από τον Ανέστη Γιαννακόπουλο, καθώς πριν από δύο δεκαετίες είχε βρεθεί ως παίκτης στην Αλεξανδρούπολη και είχε αγωνιστεί με την φανέλα του Εθνικού για μερικούς μήνες, κάνοντας πολλούς φίλους, οι οποίοι δεν τον ξέχασαν με την αφορμή της παρουσίας του στον Έβρο, έστω και τόσα χρόνια μετά, έστω και σαν αντίπαλος του Εθνικού.

Βρίσκεστε εδώ: News Challenge Cup Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης Ο Εθνικός 3-1 την VK Πριέβιτζα με τους Χαραλαμπίδη, Τσέλιο