26-01-2016

«Αντίο» του ΠΑΟΚ από το Τσάμπιονς Λιγκ με ήττα 3-1 από την Τουρ

Ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε με ήττα τον C όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ. Στο PAOK Sports Arena ο δικέφαλος ηττήθηκε από τη γαλλική Τουρ 3-1 σετ σε αγώνα που είχε τυπικό χαρακτήρα καθώς δεν υπήρχαν ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη λίγες ημέρες πριν το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ στη Σύρο έδειξε καλό αγωνιστικό πρόσωπο, ενώ αύριο Τετάρτη αναμένει και την άφιξη των Αμερικανών Γιαμπλόνσκι, Λι. Για τελευταία φορά αγωνίστηκε απόψε με τον ΠΑΟΚ ο Βούλγαρος Γκεοργκίεφ.

Η Τουρ ξεκίνησε δυνατά και  με τον Κονέτσνι να πυροβολεί από τη γραμμή τους σερβίς και να χαλάει την υποδοχή του ΠΑΟΚ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-7. Ο Σεπέδα έσπασε το σερί των Γάλλων για το 3-7 αλλά ο Σμιθ  με νέο άσσο έκανε το 4-10. Ο Χιμένες μείωσε για τον Δικέφαλο σε 10-15. Η διαφορά έπεσε στους τρεις πόντους με λάθος του Κονέντσνι για το 15-18, αλλά στην επόμενη φάση ο Πέτρογλου έχασε το σερβίς για το15-19. Με τους Γάλλους να έχουν εξαιρετικά ποσοστά στην υποδοχή 79% έναντι 43% του ΠΑΟΚ και 5 άσους από το πρώτο κιόλας σετ το 18-25 διαμορφώθηκε φυσιολογικά . Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με τους δύο προπονητές να πραγματοποιούν αρκετές αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής και στους αναπληρωματικούς. Οι παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο (Τερζής αντί Κουρνέτας, Εφραιμίδης αντί Χιμένες) έδωσαν μια φρεσκάδα στην ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη που μέχρι και το 17-17 διεκδικούσε το σετ. Με πίεση από τη γραμμή του σερβίς  (5 άσοι) και καλύτερα ποσοστά στην επίθεση   οι παίκτες της Τουρ ξέφυγαν 20-23 για να τελειώσουν τελικά το σετ 21-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο τρίτο σετ με τους Γάλλους να ξεκινάνε δυνατά 8-13 και τον Σεπέδα με δύο σερί επιθέσεις να μειώνει σε 11-13 αναγκάζοντας τον Βιτάλ Χέινεν να παίρνει τάιμ άουτ.  Ο Εφραιμίδης μείωσε σε 13-14 και 14-15. Με άσο του Γκεοργκίεφ και άουτ επίθεση του Γκαρντιέν έγινε το 18-17. Ο Χιμένες έκανε το 19-18 και το 21-20. Γκεοργκίεφ ισοφάρισε σε 22-22, αλλά ο Σμιθ απάντησε για το 23-23. Ο Σεπέδα έκανε το 24-23 και με άουτ επίθεση του Σμιθ έγινε το 25-23.

Με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερα στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι στην επίθεση ξέφυγαν με 14-17 και 13-21. Ο Γουάιτ διαμόρφωσε το 14-24,   και ο Γκαστάρντ το 16-25 για το τελικό 1-3.

Διαιτητές: Ακίντσι, Πάσκεβιτς

1ο σετ: 3-8, 10-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 8-7, 12-16, 18-21, 21-25
3ο σετ: 3-8, 14-16, 21-20, 25-23
4ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Τουρ προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (18-25, 21-25, 25-23, 16-25)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένεζ 12 (9/27 επ, 3 μπλοκ, 29% υπ - 14% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 18 (16/40 επ, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (4/4 επ), Γκεοργκίεφ 13 (9/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 4 (4/11 επ, 14% υπ - 7% άριστες) / Γκαράς (λ, 94% υπ - 59% άριστες), Ντίνας 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τερζής, Σαμπανάι, Εφραιμίδης 3 (3/15 επ, 29% υπ - 14% άριστες), Καρασαββίδης (57% υπ - 43% άριστες).

ΤΟΥΡ (Χέινεν): Κονεσνί 7 (4/10 επ, 3 άσσοι), Γουάιτ 13 (12/20 επ, 1 άσσος, 54% υπ - 39% άριστες), Ζαουμέλ 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Μπαρτός 17 (15/35 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ - 40% άριστες), Σμιθ 11 (8/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκαρντιέν 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ενό (λ, 56% υπ - 44% άριστες), Στρουγκάρ 1 (μπλοκ), Ζούντμπεργκ, Καστάρ 10 (9/20 επ, 1 άσσος).

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης δηλωσε: «Ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς για εμάς. Η Τουρ έδειξε ότι διαθέτει την ποιότητα και την εμπειρία από τέτοιες διοργανώσεις. Κατά διαστήματα βγάλαμε και εμείς κάποια ποιότητα. Για τον ΠΑΟΚ η συμμετοχή του στο Τσάμπιονς Λιγκ μόνο κέρδος είχε. Και αγωνιστικά και οργανωτικά κερδίσαμε πολλά και ελπίζουμε να μας δοθεί η δυνατότητα να συμμετάσχουμε και στο μέλλον».

Ο προπονητής της Τουρ Βιτάλ Χέινεν είπε: «Σε αυτό το ματς χρησιμοποιήσαμε πολλούς παίκτες και δώσαμε την ευκαιρία στους αναπληρωματικούς μας να πάρουν χρόνο συμμετοχής και να κάνουν ένα καλό παιχνίδι. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που κερδίσαμε και κλείσαμε με νίκη τις υποχρεώσεις μας. Η επιτυχία είναι να φθάσουμε στο φάιναλ φορ του Τσάμπιονς Λιγκ».

C ΟΜΙΛΟΣ

26/1, 19.00: ΠΑΟΚ - Τουρ (Γαλλία) 1-3 (18-25, 21-25, 25-23, 16-25)

26/1, 21.30: Νόλικο Μαασέικ (Βέλγιο) - Τρεντίνο (Ιταλία) 0-3 (21-25, 10-25, 21-25)

Θ. ΟΜΑΔΑ ΑΓ. Β. ΣΕΤ
1. Τρεντίνο 6 16 (17-4)
2. Tουρ 6 14 (15-8)
3. Νόλικο Μαασέικ 6 3 (5-15)
4. ΠΑΟΚ 6 3 (6-16)

Βρίσκεστε εδώ: News Champions League Π.Α.Ο.Κ. «Αντίο» του ΠΑΟΚ από το Τσάμπιονς Λιγκ με ήττα 3-1 από την Τουρ