04-04-2014

Η αγωνία για το φινάλε και την «επόμενη ημέρα» των πλέι οφ και πλέι άουτ

Με τους αγώνες της 22ης αγωνιστικής που θα γίνουν όλοι το Σάββατο 5 Απριλίου (κοινή ώρα έναρξης 19.00) και σε απ΄ ευθείας μετάδοση από το Novasports-1 ολοκληρώνεται η Α΄ φάση του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ.

Το συναρπαστικότερο πρωτάθλημα όλων των εποχών αναζητά τον πρώτο της κανονικής περιόδου, αλλά και άλλων 10 θέσεων καθώς εκτός από την ΑΕΚ που θα πάρει σίγουρα την 5η θέση τα πάντα είναι ρευστά για την τελική κατάταξη και όλες οι ομάδες ενδιαφέρονται άμεσα από τα αποτελέσματα όλης της αγωνιστικής.

Επίσης, ορατό είναι το σενάριο της τριπλής ισοβαθμίας στην πρώτη θέση. Σε αυτή την περίπτωση πρώτος θα είναι ο Εθνικός, δεύτερη η Κηφισιά και τρίτος ο Ολυμπιακός. Από τη σεζόν 2001-02 οπότε και καθιερώθηκε το νέο σύστημα βαθμολόγησης με τα τρίποντα (3-0 και 3-1 σετ), τα δίποντα (νίκη 3-2 σετ) και έναν βαθμό (ήττα 3-2 σετ) δεν έχει υπάρξει διπλή ή τριπλή ισοβαθμία στην πρώτη θέση της κανονικής περιόδου.

Τη σεζόν 1996-97 έπεσαν πάνω στο νήμα τέσσερις ομάδες (Ολυμπιακός, Ορεστιάδα, Άρης και Παναθηναϊκός) με τον Ολυμπιακό να κατακτά την πρώτη θέση λόγω καλύτερου συντελεστή σετ αλλά τον Άρη να κατακτά τον τίτλο. Τριπλή ισοβαθμία είχαμε τη σεζόν 1997-98 μεταξύ Ορεστιάδας, Ολυμπιακού και Άρη, ο Ορεστιάδα τερμάτισε στην πρώτη θέση αλλά ο Ολυμπιακός πήρε τον τίτλο.

ΤΑ ΠΛΕΪ ΟΦ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΕΪ ΑΟΥΤ

Θέσεις 1-4

Υπενθυμίζεται πως οι τέσσερις πρώτες ομάδες θα παίξουν στα ημιτελικά των πλέι οφ και από εκεί θα παίξουν για την πρόκριση στους τελικούς όπου ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες.

Θέσεις 5-8

Η 5η και η 8η ομάδα καθώς και η 6η με την 7η ομάδα θα παίξουν από έναν νοκ άουτ αγώνα (στην έδρα της 5ης και 6ης αντίστοιχα) και οι νικήτριες ομάδες θα παίξουν στις δύο νίκες για την 5η θέση που οδηγεί στα Ευρωπαϊκά Κύπελα.

Θέσεις 9-12

Οι τέσσερις τελευταίες ομάδες θα μεταφέρον την βαθμολογία της κανονικής περιόδου στα πλέι άουτ. Θα παίξουν μεταξύ τους σε έξι αγωνιστικές (αγώνες όλοι με όλους εντός κι εκτός έδρας) και οι δύο πρώτες θα μείνουν στην Volleyleague ΟΠΑΠ και οι δύο τελευταίες θα υποβιβαστούν.

Volleyleague ΟΠΑΠ 2013-14
Σάββατο 5 Απριλίου 2014
Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου - Α.Ο. Φοίνικας Σύρου (προαναγγελία)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες:Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Συρομάχου
Γυμναστήριο Ζηρίνειο 19.00: Α.Ο. Κηφισιάς - Γ.Σ. Λαμίας (προαναγγελία)
Διαιτητές: Ονόπας, Χανδρινός. Παρατηρητής: Βασιλειάδης. Επόπτες: Ράντσιου, Χαμπιλού. Γραμματεία: Εμμανοηλίδη
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη 19.00: Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης (προαναγγελία)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Βουδούρης. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Αντωνόπουλος, Χρηστίδης Αλ. Γραμματεία: Λιάκου
Γυμναστήριο Μίκρας 19.00: Α.Σ. Αρης - Παναθηναϊκός Α.Ο. (προαναγγελία)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Δεληκωστίδης. Παρατηρητής: Λαδάς. Επόπτες: Μαυρίδης, Στεργιόπουλος. Γραμματεία: Χρ. Παναγιωτίδου
Γυμναστήριο Παναχαϊκής 19.00: Γ.Ε. Παναχαϊκή - ΑΕΚ (προαναγγελία)
Διαιτητών: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γλωσσίδης, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά
Γυμναστήριο PAOK Sports Arena Πυλαία 19.00: Π.Α.Ο.Κ. - Γ.Α.Σ. Παμβοχαϊκός (προαναγγελία)
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τζεπκινλής. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Μπουκουβάλα, Δρανίτσας. Γραμματεία: Λάμπρου