28-02-2021

Κηφισιά για... 4αδα νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 στο ντεμπούτο του Ματιάσεβιτς

(3 votes)
Η Κηφισιά σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του εφετινού πρωταθλήματος νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και σημείωσε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά παρότι βρέιθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ με αντεπίθεση διαρκείας και με αλάνθαστη επίθεση στο 4ο και 5ο σετ πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Από την Κηφισιά δεν υστέρησε κανείς αλλά οι Κασαμπαλής, Κωτσιάκης, Μελλές έκαναν την υπέρβαση τους.

Στον ΠΑΟΚ το ντεμπούτο του γαλλοσέρβου προπονητή Νίκολα Ματιάσεβιτς δε συνοδεύτηκε με επιτυχία. Κορυφαίος ήταν ο Εβάντρο, αλλά μετά το 3ο σετ η ομάδα έμεινε από δυνάμεις και υστέρησε επιθετικά.

Προβάδισμα του ΠΑΟΚ

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στο 1ο σετ. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 13-11 με τ άουτ του Παπαδόπουλου. Στην εξέλιξη του σετ ο Τσάμπερλεϊν αν και σηκώθηκε χωρίς μπλοκ κάρφωσε άουτ και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 17-14.
Η Κηφισιά έβγαλε «πείσμα» και μετά από εξαιρετική επίθεση του Ζουπάνη και μπλοκ από τον ίδιο ισοφάρισε 18-18. Μάλιστα με άσσο του Κασαμπαλή η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε ξανά σε «θέση οδηγού» 19-18. Η αμφίρροπη αναμέτρηση συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 23-23. Όμως δύο λάθη στην Κηφισιώτικη επίθεση από τους Τσάμπερλεϊν και Ζουπάνη καθόρισαν τον νικητή του σετ, με τον ΠΑΟΚ να το κατακτά 25-23.

Απάντηση με σερβίς Κασαμπαλή

Παρά την απώλεια του πρώτου σετ η Κηφισιά μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο και έχοντας τον Κασαμπαλή στη θέση του σέρβις προηγήθηκαν 5-1. Μάλιστα μετά από λάθος στο φιλέ του Τακουρίδη και άσου του Τσάμπερλεν οι γηπεδούχοι πήραν σημαντικό προβάδισμα 13-8. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε με τον Κουμεντάκη 13-10, όμως Παπαδόπουλος και Ζουπάνης με κόντρα επιθέσεις διαμόρφωσαν το 16-10. Η διαφορά έφτασε μέχρι το +7 (17-10) με την Κηφισιά να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να το κατακτά με 25-19 με μπλοκ του Μελλέ.

Το δεύτερο προβάδισμα του ΠΑΟΚ

Με καλή ψυχολογία και σέρβις η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στο τρίτο σετ μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 7-4 μετά από επίθεση του Ζουπάνη. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές χάλασε την υποδοχή των γηπεδούχων και μετά από έξυπνο πλασέ του Βαν Ντε Ντρις ισοφάρισε 9-9. Μάλιστα στην εξέλιξη του σετ μετά από φάση διαρκείας ο Κουμεντάκης έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ 12-11. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν με πατημένο γκάζι και με αιχμή του δόρατος τον Κουμεντάκη προηγήθηκαν 16-12. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση και με επίθεση του Κωτσάκη και μπλοκ του Κασαμπαλή μείωσε 18-17. Ο ΠΑΟΚ άλλαξε πασαδόρο (Κουμιτούδης στη θέση του Πρίτζεντ) και με διαδοχικούς πόντους πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων 21-17. Ο ΠΑΟΚ έφτασε σε εξαπλό σετ μπολ 24-19, η Κηφισιά κάνοντας υπερπροσπάθεια έμεινε «ζωντανή» σε πέντε περιπτώσεις φτάνοντας μία «ανάσα» από την ισοφάριση 24-23, όμως ο Βαν Ντε Ντρις τελείωσε την «καυτή μπάλα» έχοντας μονό μπλοκ απέναντι του κάνοντας το 25-23.

Η αντεπίθεση της Κηφισιάς

Η συναρπαστική αναμέτρηση συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ του αγώνα με την ομάδα του Ζηρινείου να μπαίνει σε θέση «οδηγού» 8-4 με μπλοκ του Κωτσάκη και άουτ επίθεση του Κουμεντάκη. Στην εξέλιξη του σετ ο Κωτσάκης με επίθεση και μπλοκ έδωσε σαφές προβάδισμα στην Κηφισιά 11-5. Την «σκυτάλη» πήρε ο Κασαμπαλής ο οποίος με επίθεση και άσσο έκανε το 13-6. Εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το σετ καθώς η Αθηναϊκή ομάδα δεν «κοίταξε πίσω» έφτασε στο +9 (16-7) και τελικά το κατέκτησε με 25-19 με επίθεση από πάιπ του Κωτσάκη.

Η Κηφισιά με την ψυχολογία στα ύψη μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και προηγήθηκε  6-3 μετά από άσο του Ζουπάνη. Οι δύο ομάδες άλλαξαν πλευρές με τους γηπεδούχους μπροστά με το «πολύτιμο» +3(8-5) μετά από έξυπνη επίθεση του Κασαμπαλή. Η υπεροχή των γηπεδούχων συνεχίστηκε καθώς με άσο του Κασαμπαλή και πέναλτι του Κωτσάκη η Κηφισιά πήρε προβάδισμα νίκης 12-6. Μία νίκη που τελικά ήρθε με 15-8 με άσο του Μπάση.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Ονόπας, Παρατηρητής: Μαυρικίδης, Επόπτες: Γεωργιάδης Στ., Βαρατάσης, Γραμματεία: Μπίτσικα.

1ο σετ: 8-6, 14-16, 21-20, 23-25

2ο σετ: 8-6, 16-10, 21-16, 25-19

3ο σετ: 8-5, 12-16, 17-21, 23-25

4ο σετ: 8-4, 16-7, 21-16, 25-19

5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-6, 15-8

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (23-25, 25-19, 23-25, 25-19, 15-08) σε 133'

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Ζουπάνι 27 (25/51 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωτσιάκης 14 (12/23 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. - 3% άριστες), Τσαμπερλέιν 9 (7/13 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 11 (4/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Π. 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ, 30% υπ. - 10% άριστες), Μελλές 8 (4/5 επ., 4 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 75% υπ. - 25% άριστες), Σωνάκης (λ), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Πριγέν, Άγκανιτς 11 (7/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (9/24 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ. - 19% άριστες), Τακουρίδης 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εβάντρο 18 (17/30 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 25% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 19 (17/41 επ., 2 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 44% υπ. - 19% άριστες), Παπαλεξίου, Κομητούδης, Τερζής, Καπετανίδης, Μπούτος 1 (1/3 επ.).

Ο προπονητής του Α.Ο.Π. Κηφισιάς Νίκος Ζαλμάς δήλωσε: «Σε ένα πρωτάθλημα εκλεκτών και κομπάρσων προσπαθούμε να αποδείξουμε και εμείς είμαστε πρωταγωνιστές.Δεν έχουμε πάρει μία κατάταξη που μπορεί κάποιοι να έχουν προαποφασίσει από τον Οκτώβριο. Προσπαθώ να πείσω τους παίκτες μου σε κάθε παιχνίδι να είναι μαχητές για να αποδείξουμε ότι η βαθμολογική μας θέση είναι πλασματική. Η θέση μας οφείλεται καθαρά στα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε το προηγούμενο διάστημα. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση των παικτών μου. Πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε και τρίποντο. Και στα 5 σετ ήμασταν καλύτεροι απο τον ΠΑΟΚ. Ειδικά στο πρώτο σετ είχαμε τάσεις "αυτοκτονίας". Ξεκινήσαμε με λάθος σερβίς. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αλλάξει στο παιχνίδι του πολλά πράγματα για να μας μπερδεψει και έπρεπε να προσαρμοστούμε σε πολλά σχήματα και πρόσωπα. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί έδειξαν υπομονή μέσα στο παιχνίδι. Λίγο πιο ψύχραιμοι να ήμασταν στα τελειώματα του 1ου και του 3ου σετ μπορει να ειχαμε τελειώσει και με τρίποντο».

Ο πασαδόρος του Α.Ο.Π.Κηφισιάς Σταύρος Κασαμπαλής είπε: «Είμαστε χαρούμενοι για τη νίκη μας. Αυτό φαίνεται απο το χαμόγελο στα πρόσωπα μας. Ειναι μία σημαντική νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ που σίγουρα μας ανεβάζει την ψυχολογία. Αξίζουν συγχαρητήρια και στους παίκτες του ΠΑΟΚ οι οποίοι ταλαιπωρούνται απο τα δικά τους προβλήματα τη φετινή περίοδο. Σε σημεία που χρειαζόμασταν είχαμε καλό σερβίς, ενώ είχαμε και αποτελεσματικό side out. Συνεχίζουμε την προσπάθεια μας στο φετινό πρωτάθλημα για το καλύτερο δυνατό».

O προπονητής του ΠΑΟΚ Νίκολα Ματιάσεβιτς: «Η Κηφισιά έπαιξε καλύτερα στο σερβίς και στην υποδοχή. Αυτό της έδωσε τη δυνατότητα στο να πάρει τη νίκη. Πρέπει να δουλέψουμε. Να δουλέψουμε, να δουλέψουμε, να δουλέψουμε. Να γίνουμε καλύτεροι στο μπλοκ. Δεν ξέρω πώς θα ολοκληρωθεί η σεζόν, δεν είμαι μάντης, είμαι προπονητής. Είμαι σίγουρος ότι θα παίξουμε καλύτερα από ότι παίξαμε σήμερα. Είναι υποχρέωσή μας να παίξουμε καλύτερα. Εάν το κάνουμε αυτό θα έρθουν και τα αποτελέσματα. Η ομάδα δεν έχει αυτοπεποίθηση. Είναι η πρώτη φορά στην καριέρα μου που έβαλα χρησιμοποίησα τρεις πασαδόρους. Μπορεί κάποιοι να το σχολιάσουν αυτό, αλλά είναι νέα η ομάδα για εμένα».

Ο κεντρικός του ΠΑΟΚ Γιάννης Τακουρίδης δήλωσε: «Η Κηφισιά μας πίεσε από το σερβίς, είχε καλή υποδοχή. Ήταν μία κακή ήττα για εμάς. Δεν έχουμε να πούμε πολλά πράγματα. Ήταν ήδη δύσκολα τα πράγματα, τώρα γίνονται ακόμη πιο δύσκολα όσον αφορά τον στόχο του πρωταθλήματος. Θα περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει με τις εξελίξεις με τον κορονοϊό και αν θα διεξαχθούν το Λιγκ Καπ και το κύπελλο. Καλούμαστε να δουλέψουμε με το νέο προπονητή, να βελτιωθούμε σαν ομάδα. Ζητάμε συγγνώμη για την απόδοση και την εικόνα της ομάδας από τους φιλάθλους μας. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία λόγω των συνθηκών που έχουν διαμορφωθεί φέτος με τον κορονοϊό, ούτε είμαι ο κατάλληλος για να πω τι έχει πάει λάθος. Σε μία ομάδα η ευθύνη ποτέ δεν βαραίνει μόνο έναν. Εμείς πρέπει να αναλάβουμε το μερίδιο ευθύνης μας ως παίκτες και γι' αυτό το λόγο ζητάμε συγνώμη».

Βρίσκεστε εδώ: News Ε.Σ.Α.Π. Α.Ο.Π.Κηφισιάς Κηφισιά για... 4αδα νίκησε τον ΠΑΟΚ 3-2 στο ντεμπούτο του Ματιάσεβιτς