28-01-2014

Ο Ολυμπιακός την πρόκριση, 3-1 τον Φοίνικα (φωτό)

Σε ένα ματς διαφήμιση του βόλεϊ που διήρκησε 2 ώρες και 3 λεπτά ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του Φοίνικα στην Σύρο και πήρε πανάξια την πρόκριση για τους ‘8’ του Κυπέλλου.
Κι αν το τρίτο φετινό ραντεβού δύο εκ των κορυφαίων ομάδων της Volleyleague δεν κρίθηκε στα τάι μπρέικ όπως τα προηγούμενα, η αλήθεια είναι ότι το συγκλονιστικό 4ο σετ (διήρκησε 40 λεπτά) έμοιαζε να μην τελειώνει ποτέ, αλλά ο Μίλαν Γιούρισιτς με τρεις πόντους έβαλε τη σφραγίδα του διαμορφώνοντας το τελικό 30-32.

Στο κατάμεστο (όπως πάντα) ‘Δ. Βικέλας’ οι οπαδοί του Φοίνικα και του Ολυμπιακού απόλαυσαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου και στο τέλος αποθέωσαν νικητές και ηττημένους.

Στην εκκίνηση του αγώνα ο Ολυμπιακός έφερε το παιχνίδι στα μέτρα του, καθώς χάλασε την υποδοχή του Φοίνικα, έσπασε πολλές μπάλες στο μπλοκ κι έχοντας σωστές επιλογές στην κόντρα ξέφυγε με 4-8 και έφτασε στο 5-10 με άουτ επίθεση του Τσας.

Οι Συριανοί με επίθεση του Ντιάτσκοφ μείωσαν σε 10-13 αλλά ο Ουκρανός στην επόμενη φάση δέχθηκε το μπλοκ από τον Κουρνέτα ενώ μια δική του κακή υποδοχή υποχρέωσε τον Παπαδημητρίου σε λάθος για να φτάσει το σκορ στο 10-15.

Ο Ολυμπιακός έφτασε στο +6 (11-17) με μπλοκ στον Τσας, ο Φοίνικας πλησίασε 15-18 με την άουτ επίθεση του Γιορντάνοφ, αλλά νέο άουτ από τον Τακουρίδη έφερε και πάλι τη διαφορά στο +5 (15-20) και το σετ πήγε εύκολα στον Ολυμπιακό.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν εξίσου εντυπωσιακά και στο β’ σετ, έχοντας εγκλωβίσει το Φοίνικα για να προηγηθεί με 2-6 (άουτ επίθεση χωρίς μπλοκ του Ντιάτσκοφ).

Ο Ουκρανός όμως με δύο σερί άσους σήμανε την αντεπίθεση του Φοίνικα που μείωσε σε 5-6 και μετέτρεψε το 7-8 σε 11-8 υπέρ του για να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός 11-11 και το ματς να γίνει ντέρμπι.
Μέχρι το 18-18 οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο, για να ξεφύγει ο Ολυμπιακός 18-20 από κακή υποδοχή του Γιάνουσεκ και τον Ανδρεόπουλο να ρίχνει στη μάχη τον Λάππα, ο οποίος πήρε την αλλαγή (19-20) και με δύο ερυθρόλευκα λάθη στην επίθεση το σκορ έγινε 21-20. Ο Χριστοφιδέλης ισοφάρισε (21-21), για να διαμορφώσει το 23-21 με μπλοκ στον Καλντέιρα ο Τσας κι ο Ντιάτσκοφ να φέρει τον Φοίνικα σε σετ μπολ (24-22) και να κλείσει το σετ με άσο του Τακουρίδη.

Ο Φοίνικας μπήκε με άλλον αέρα στο τρίτο προηγήθηκε με 5-2, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Καζάζη ο Ολυμπιακός επέστρεψε ισοφαρίζοντας σε 6-6 για να φτάσουμε στο 14-14.
Ο Κουρνέτας πήγε στο σερβίς και έφυγε αφότου το σκορ έγινε 14-19, καθώς οι Συριανοί χωρίς ποιοτική υποδοχή είχαν πρόβλημα πάνω στο φιλέ. Το ερυθρόλευκο σερί έφτασε στο 3-10 (17-24) καθώς ο Γιορντάνοφ τελείωσε ορισμένες απίθανες κόντρα επιθέσεις κι ο Ολυμπιακός έκανε εύκολα το 1-2, για να ακολουθήσει ένα απίστευτο θρίλερ.

Οι γηπεδούχοι με το καλημέρα στο δ’ σετ προηγήθηκαν με 3-0, αλλά ο Ολυμπιακός έβρισκε τρόπο να ισοφαρίζει (5-5, 7-5, 9-9) ενώ το 13-10 έγινε 13-13 με δύο άουτ επιθέσεις των γηπεδούχων και 13-15 με δύο απίθανους πόντους (κεφαλιά του Καλντέιρα σε μπλοκ που δέχθηκε και άσος Γιορντάνοφ με τη βοήθεια του φιλέ).

Ο Φοίνικας απάντησε με δικό του σερί 4-0 χάρις στον Ντιάτσκοφ για το 17-15 που έγινε 17-17 με μπλοκ του Σμαραγδή στον Ντιάτσκοφ, 17-18 με κόντρα επίθεση του ίδιου από κακή υποδοχή του Λάππα και 17-19 με νέα κόντρα από τον Γιορντάνοφ.

Ο Ντιάτσκοφ ξεκόλλησε τον Φοίνικα (18-19) και στο 20-21 ο Καλντέιρα με επίθεση στο φιλέ έφερε ξανά τις ομάδες στα ίσια, για να κάνει ο Βραζιλιάνος υπέρβαση στην επόμενη φάση και το προσπέρασμα του Φοίνικα (22-21)΄.

Ο Καζάζης πήρε τάιμ άουτ, αλλά ακολούθησε παράβαση στο φιλέ από τον Χριστοφιδέλη (23-21) για να τελειώσει το σερί του Φοίνικα με το χαμένο σερβίς του Τερζή (23-22) και να έχουμε νέα ισοπαλία (23-23) από το μπλοκ του Γιούρισιτς στον Τακουρίδη.

Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν σε ματς μπολ με επίθεση του Γιορντάνοφ, όμως ο Ντιάτσκοφ κράτησε ζωντανό τον Φοίνικα (24-24), για να φτάσει ο Φοίνικας σε σετ μπολ με μπλοκ του Τσας στον Καλντέιρα και ο Γιορντάνοφ να δώσει παράταση στο θρίλερ (25-25), κάτι που επανέλαβε και στο δεύτερο σετ μπολ των γηπεδούχων ισοφαρίζοντας σε 26-26 .

Ο Καζάζης πέρασε τον Σωτηρίου στο ματς κι ο τελευταίος τον δικαίωσε με μπλοκ στον Ντιάτσκοφ που έφερε τον Ολυμπιακό στο δεύτερο ματς μπολ, αλλά ο Ουκρανός έκανε το 27-27 (μάλιστα στην προσπάθεια του να τον μπλοκάρει ο Νίκος Σμαραγδής έσπασε ένα δόντι).

Ο Τσας ‘έσπασε’ και το τρίτο ερυθρόλευκο ματς μπολ, αλλά ο Λάππας στο 28-28 έστειλε άουτ την κόντρα επίθεση (28-29) για να δώσει και πάλι τη λύση ο Ντίατσκοφ (29-29) κι ο Τακουρίδης με μπλοκ στον Χριστοφιδέλη διαμόρφωσε το 30-29.

Το 30-30 έγινε με επίθεση του Γιούριστς, ο οποίος με μπλοκ στον Λάππα έκανε το 30-31 και με νέο μπλοκ στον Ντιάτσκοφ διαμόρφωσε το τελικό 1-3 χαρίζοντας την πρόκριση στον Ολυμπιακό.

«Ήταν ένα δυνατό και σκληρό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Εμείς ξεκινήσαμε πολύ νωθρά, πολύ αργά, σιγά, σιγά βρήκαμε το ρυθμό μας φέραμε το ματς εκεί που θέλαμε, αλλά και στο τρίτο και στο τέταρτο κάποια μπλοκαρίμαστα της επίθεσης που ίσως ξεκινούσε από μια αστάθεια στην υποδοχή έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Σε τέτοια παιχνίδια κάθε λάθος κοστίζει και δεν έχεις δικαίωμα να χαλαρώσεις σε καμία στιγμή», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Από την πλευρά του ο Δημήτρης Καζάζης σημείωσε: «Η κλήρωση ήταν άδικη αλλά αυτή είναι η ομορφιά του Κυπέλλου. Κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ο τελικός της διοργάνωσης. Ήταν μια νίκη χαρακτήρα, απέναντι σε μια εξαιρετική ομάδα, αλλά ήμασταν ανώτεροι και πήραμε δίκαια τη νίκη. Αποκλειστήκαμε από το League Cup αφού εκείνη την περίοδο είχαμε πολλά προβλήματα. Τώρα είμαστε πιο ισορροπημένοι αφού μας λείπει μόνο ο Κοκκινάκης, στον οποίο αφιερώνουμε την πρόκριση και δείχνουμε ότι βρίσκουμε το δρόμο μας».

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

1ο σετ: 4-8, 11-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-20, 25-22
3ο σετ: 8-7, 14-16, 15-21, 19-25
4ο σετ: 8-6, 16-15, 19-21, 30-32

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 60 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (19-25, 25-22, 19-25, 30-32)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Τσας 13 (11/27 επ, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (3/12 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 38% άριστες), Ντιάτσκοφ 27 (24/42 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Τακουρίδης 8 (7/12 επ, 1 άσσος), Πελεκούδας 1 (1/7 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Τσεργας, Λάππας 9 (7/11 επ, 2 άσσοι, 38% υπ - 6% άριστες), Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11 (10/18 επ, 1 άσσος, 83% υπ - 56% άριστες), Γιούρισιτς 11 (5/8 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (14/33 επ, 3 μπλοκ, 38% υπ - 17% άριστες), Γιορντάνοφ 28 (24/46 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (7/7 επ, 3 μπλοκ), Κουρνέτας 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 73% υπ - 59% άριστες), Μαρούλης, Σωτηρίου.