28-01-2014

Στους «8» του Κυπέλλου ο Παμβοχαϊκός, 3-0 την Λαμία

Ο Παμβοχαϊκός έγινε η δεύτερη ομάδα που εξαφάλισε τη συμμετοχή της στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, καθώς κέρδισε με 3-0 την Λαμία στο Βραχάτι.
Η ομάδα του Στέλιου Καζάζη είχε σε εξαιρετική ημέρα τον Τόμισλαβ Ντόκιτς (22 πόντους με 60% στην επίθεση) κράτησε καλά στην υποδοχή και σε όλα τα σετ είχε τον έλεγχο του αγώνα παίρνοντας διαφορές από νωρίς.

Στο πρώτο σετ η Λαμία αντέδρασε αργά όταν μετέτρεψε το 20-16 σε 24-22, ενώ στο δεύτερο και το τρίτο αν και είχε ευκαιρίες δεν τις εκμεταλλεύτηκε.
Στο β’ σετ με το σκορ να είναι 20-19, ο Ντόκιτς αρχικά με άσο που είχε τη βοήθεια του φιλέ και κατόπιν με άσο – φωτοβολίδα έκοψε τα πόδια των φιλοξενούμενων, ενώ στο γ’ σετ και στο 22-21 η Λαμία είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όμως ο Δρογκάρης έβγαλε την άμυνα ο Ντόκιτς τελείωσε την επίθεση και ουσιαστικά χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

«Πιστεύω ότι είχαμε σωστό αγωνιστικό προσανατολισμό. Ήμασταν αρκετά πιεστικοί στο σερβίς, όπου χωρίς να έχουμε πολλούς άσους τους χαλάσαμε την υποδοχή, ήμασταν καλοί στην άμυνα ενώ στο μπλοκ βελτιωθήκαμε στο 3ο σετ. Σίγουρα όμως είχαμε το πιο καλό μας στοιχείο ήταν η αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Πετύχαμε το στόχο μας, αλλά συνεχίζουμε τη δουλειά με το μυαλό μας να είναι στο επόμενο ματς πρωταθλήματος πάλι με την Λαμία», δήλωσε ο Στέλιος Καζάζης.

Από την πλευρά του ο Κώστας Δεληκώστας παραδέχθηκε: «Ο Παμβοχαϊκός πήρε δίκαια την πρόκριση. Εμείς δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι, ήμασταν κακοί σε πολλά στοιχεία. Αφήνουμε πίσω αυτό το παιχνίδι και το σίγουρο είναι ότι θα επιστρέψουμε εδώ σε δέκα ημέρες για να διεκδικήσουμε τη νίκη»

Διαιτητές: Βουδούρης, Κυριοπούλου

1ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 25-22
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-19, 25-20
3ο σετ: 8-2, 16-10, 21-19, 25-22

*Oι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-20, 25-22)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Ποτότσνικ 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 72% υπ - 24% άριστες), Δρόγκαρης 2 (2/2 επ), Κουζούνης 11 (11/20 επ, 67% υπ - 50% άριστες), Ντόκιτς 22 (17/29, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 7 (6/10 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος Χρήστος 6 (4/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ - 38% άριστες), Κράουσε, Παπαδόπουλος Παναγιώτης (67% υπ - 67% άριστες, Μάρκου

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Βανς 11 (9/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 30% άριστες), Ολίεμαν 15 (9/24 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Δημητριάδης, Καββαδάς, Παπαδόπουλος 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 11/22 επ, 40% υπ - 30% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 56% υπ - 30% άριστες), Καραγάτσος, Παπακυριακού 1 (1/1 επ), Καρβούνης, Μητρόπουλος

Πηγή: volleyball.gr
Βρίσκεστε εδώ: News Hellenic Cup Στους «8» του Κυπέλλου ο Παμβοχαϊκός, 3-0 την Λαμία