23-02-2016

Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Παμβοχαϊκό και πήρε θέση στο φάιναλ-4 του κυπέλλου

Την έκτη πρόκριση του σε φάιναλ-4 κυπέλλου Ελλάδας πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ και θα έχει την ευκαιρία να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε το 2015 στη Σύρο. Τρεις ημέρες μετά τον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ο δικέφαλος βρήκε τις δυνάμεις να νικήσει με 3-1 σετ το μαχητικό Παμβοχαϊκό στον προημιτελικό που έγινε στο Βραχάτι. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε θέση στο φάιναλ-4 της διοργάνωσης που θα γίνει 11-12 Μαρτίου.

Ο Παμβοχαϊκός πάλεψε για να επαναλάβει τη νίκη του πρωταθλήματος έχοντας μάλιστα για πρώτη φορά στον πάγκο του τον Κώστα Δεληκώστα αλλά δεν τα κατάφερε απέναντι στην επιθετική υπεροπλία του ΠΑΟΚ που μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ είχε σαφές προβάδισμα σε σερβίς, μπλοκ και επίθεση και πήρε τη νίκη.

Ξέφυγε μετά το 15-15

Αναγνωριστικές ήταν οι πρώτες φάσεις αλλά από το 10-10 του 1ου σετ ο ΠΑΟΚ με επίθεση του Σεπέδα και μπλοκ του Λι ξέφυγε 12-10, ενώ ο Παμβοχαϊκός απάντησε με άσσο του Ροντρίγκο για το 15-15. Ο Βαν Ντορν έχασε τον πρώτο χρόνο με καλές προϋποθέσεις, ο Κουρνέτας πήγε στο σερβίς, χάλασε την υποδοχή των κορίνθιων με αποτέλεσμα να καρφώσουν άουτ ο Ροντρίγκο και Κάιο. Ο ΠΑΟΚ και οικοδόμησε συνολικό σερί 5-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 20-15 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ (25-18) για το 1-0.

Η ισοφάριση του Παμβοχαϊκού

Η απάντηση του Παμβοχαϊκού ήρθε στο 2ο σετ όπου το 3-2 έγινε 7-2 με σερί 5-0 από διαδοχικά λάθη των παικτών του δικεφάλου. Ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε την υποδοχή του και κατάφερε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το προβάδισμα ασφαλείας. Η διαφορά μειώθηκε στο -2 (21-19) όταν ο Κάιο έχασε το σερβίς και ο Γιαμπλόνσκι με επίθεση πήρε τον πόντο. Η απάντηση ήρθε από τον Πελεκούδα που με δύο προσωπικούς του πόντους κράτησε τον Παμβοχαϊκό μπροστά στο σκορ και το σετ τελείωσε με τον πρώτο χρόνο του Βαν Ντορν.

Χιμένες, Σεπέδα έκαναν τη διαφορά

Μπροστά στο ενδεχόμενο να μπει σε περιπέτειες με την πρόκριση του στο φάιναλ-4 του κυπέλλου ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές στο 3ο σετ κυρίως στην επίθεση με τους Χιμένες, Σεπέδα. Το 3-3 έγινε 7-3 με σερί 4-0 από δύο λάθη του Κάιο, ένα μπλοκ του Σεπέδα και διπλή μπαλιά του Δημητριάδη. Στο 12-10 ο ΠΑΟΚ με άσσο του Χιμένες και συνολικό σερί 4-0 ανέβασε τη διαφορά στο 16-10. Τα φλοτ σερβίς του Δημητριάδη χάλασαν την υποδοχή των Χιμένες, Εφραιμίδη και με σερί 3-0 ο Παμβοχαϊκός μείωσε 20-18, ενώ με δύο κόντρα επιθέσεις από Βαν Ντορν και Κάιο ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 22-22. Σεπέδα και Κάιο έκαναν το 23-23 αλλά επίθεση του Σεπέδα και μπλοκ των Λι, Γιαμπλόνσκι πάνω στον Κάιο έφερε το 25-23 για τον δικέφαλο και το 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν ακόμα καλύτερος, ενώ η σπιρτάδα του Παμβοχαϊκού χάθηκε και έτσι οι νταμπλούχοι πήραν από την αρχή διαφορά ασφαλείας που τους οδήγησε στη νίκη.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 8-7, 15-16, 15-21, 18-25
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-17, 25-22
3ο σετ: 4-8, 10-16, 18-21, 23-25
4ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 52 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 51 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-22, 23-25, 19-25) σε 115΄.

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας):
Δημητριάδης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρόενβελντ 8 (7/23 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 42% άριστες), Βαν Ντόρν 14 (12/16 επ, 2 μπλοκ), Ροντρίγκο 10 (9/27 επ, 1 άσσος, 56% υπ - 31% άριστες), Πελεκούδας 11 (8/14 επ, 3 μπλοκ), Κάιο 17 (15/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Γεωργίου, Ωρολογάς.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης):
Χιμένες 15 (11/27 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ - 14% άριστες), Κουρνέτας, Σεπέδα 30 (26/46 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (2/3 επ, 3 μπλοκ), Λι 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (7/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 35% άριστες) / Γκαράς (λ, 63% υπ - 44% άριστες), Σμαραγδής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

Βρίσκεστε εδώ: News Hellenic Cup Ο ΠΑΟΚ 3-1 τον Παμβοχαϊκό και πήρε θέση στο φάιναλ-4 του κυπέλλου