26-03-2016

Με νέα ανατροπή από 0-2 σετ ο Ολυμπιακός 3-2 τον ΠΑΟΚ και πέρασε τελικό

Επανάληψη του τελικού του Λιγκ Καπ που έγινε πριν 40 ημέρες στη Σύρο ζήσαμε και στη Γλυφάδα με τον Ολυμπιακό να χάνει από τον ΠΑΟΚ με 2-0 σετ και 24-21 στο 3ο σετ και τελικά να κάνει τη μεγάλη ανατροπή που του έδωσε και την πρόκριση για τον τελικό.

Οπως και στον τελικό του Λιγκ Καπ έτσι και χθες ο παίκτης που γύρισε τον αγώνα με τα σερβίς του ήταν ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος ενώ με δικό του άσσο τελείωσε και ο αγώνας. Καθοριστικό ρόλο έπαιξε η είσοδος του Στιβαχτή από το 3ο σετ. Στον τελικό την Κυριακή 27/3 στις 18.00 στο «Μάκης Λιούγκας» της Γλυφάδας ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει τον ΑΟΠ Κηφισιάς και θα παλέψει για τον 15ο τίτλο του στον θεσμό.

Ο ΠΑΟΚ με υπεροχή σε όλους τους τομείς και με φοβερή δύναμη σε σερβίς και επίθεση πήρε σχετικά εύκολα τα δύο πρώτα σετ. Στο 1ο σετ και στο 4-4 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 9-4 διατηρώντας τη διαφορά. Στο 2ο σετ ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 7-0 ξέφυγε 13-8 και με μπλοκ του Χιμένες στον Σακόγλου και επίθεση του Τσεπέδα έκανε το 25-23 για το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ έγινε μάχη μέχρι το 20-20. Ο ΠΑΟΚ με δύο δύο επιθέσεις Τσεποέδα και τριπλό μπλοκ στον Όγκουρτσακ ξέφυγε 23-20 και 24-21. Ο ΠΑΟΚ χρειάζονταν ένα πόντο για την πρόκριση αλλά ο Έγκλεσκαλνς με επίθεση μείωσε 24-22. Ο Σουλτανόπουλος πήγε στο σερβίς, ο Τσεπέδα κάρφωσε πάνω στο φιλέ και με μπλοκ του Τσουκ στον Τσεπέδα έγινε το 24-24. Ο Εγκλεσκαλνς με επίθεση έκανε το 25-24 και στην επόμενη φάση ο Λι ακούμπησε το φιλέ για το 26-24.

Από εκεί και πέρα ο Ολυμπιακός πίστεψε στην ανατροπή, πήρε εύκολα το 4ο σετ. Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με προβάδισμα 2-0 που το διατήρησε μέχρι το 9-6. Με ένα μπλοκ του Όγκουρτσακ στον Χιμένες, με ένα ακόμα λάθος του τελευταίου και μία δύσκολη κόντρα επίθεση του Έγκλεσκαλνς η διαφορά έφτασε στο 11-6 και εκεί κρίθηκε ο αγώνας

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 4-8, 12-16, 17-21, 21-25
2ο σετ: 8-6, 14-16, 20-21, 23-25
3ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 26-24
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-13, 25-18
5ο σετ: 5-3, 10-6, 12-7, 15-8

Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 26-24, 25-18, 15-8)

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 58 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 5 (2/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ, Έγκλεσκαλνς 27 (23/42 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 3 (2/10 επ, 1 μπλοκ, 88% υπ - 88% άριστες), Όγκουρτσακ 18 (14/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 29% υπ - 24% άριστες), Σπίνου 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 61% υπ - 46% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Τσουκ 13 (11/23 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ - 29% άριστες), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/22 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 31% υπ - 15% άριστες), Κουρνέτας 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σεπέδα 29 (25/56 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Τακουρίδης 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Λι 10 (6/14 επ, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (7/27 επ, 41% υπ - 27% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ - 46% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σαμπανάϊ, Σμαραγδής 1 (1/1 επ), Εφραιμίδης 1 (1/4 επ), Καρασαββίδης.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Ρομπέρτο Πιάτσα είπε: «Ήταν παρόμοιο με την Σύρο αλλά όχι με τον ίδιο τρόπο. Στη Σύρο ήμασταν πίσω 2-0 αλλά μέχρι να φτάσουμε στο τάι μπρέικ ήμασταν πολύ μπροστά από τον ΠΑΟΚ. Σήμερα ήμασταν πίσω 3 πόντους στο τρίτο σετ, ενώ σε αντίθεση με την Σύρο που ήμασταν πίσω και στο 5ο σετ, σήμερα ήταν διαφορετικά. Η ομάδα μας ξεκινάει και αλλάζει. Κάθε παίκτης που κλήθηκε να παίξει ήταν έτοιμος και αυτός με ικανοποιεί πάρα πολύ. Παλεύουν για κάθε μπαλιά, κάθε πόντο. Αυτό με γεμίζει με ικανοποίηση και ταυτόχρονα νιώθω τυχερός που έχω τέτοιους παίκτες».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης τόνισε: «Νομίζαμε για άλλο ένα παιχνίδι ότι είχαμε τελειώσει. Χάσαμε την αυτοπεποίθηση μας, όλα έγιναν δύσκολα και δεν μπορέσαμε από το τρίτο σετ και μετά να επιστρέψουμε. Εμείς ήρθαμε να σηκώσουμε το κύπελλο αλλά μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής τον τελευταίο πόντο δεν πρέπει να σταματάς. Ήμασταν πολύ χαμηλά μετά το τρίτο σετ στην επίθεση, η έλλειψη σταθερότητας οφείλεται κιόλας στο γεγονός ότι δεν έχουμε δουλέψει όλοι μαζί όπως ο Ολυμπιακός. Η ελλειψη αυτοπεποίθησης μπορεί να μεταφραστεί και σε έλλειψη ψυχολογίας αλλά δεν είναι τόσο χειροπιαστός αυτός ο όρος στον αθλητισμό. Παλεύουμε πιο πολύ με τον εαυτό μας παρά με τον αντίπαλο και αυτό είναι ένα θέμα που πρέπει να λύσουμε».

Βρίσκεστε εδώ: News Hellenic Cup Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. Με νέα ανατροπή από 0-2 σετ ο Ολυμπιακός 3-2 τον ΠΑΟΚ και πέρασε τελικό