19-03-2017

Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός, κορυφαίος ο Τσούπκοβιτς, άξια φιναλίστ η Κηφισιά

Τρεις πόντοι του Koνσταντίν Τσούπκοβιτς στο φινάλε του 4ου σετ γύρισαν το προβάδισμα της Κηφισιάς με 27-26 και οδήγησαν τον Ολυμπιακό στη νίκη με 3-1 σετ και στην κατάκτηση του 16ου κυπέλλου στην ιστορία του. Σε έναν από τους καλύτερους τελικούς των τελευταίων ετών ο Ολυμπιακός είχε την ουσία κόντρα στην εμπειρία της Κηφισιάς που άγγιξε την ισοφάριση.

Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» κατέκτησαν και το κύπελλο πανηγυρίζοντας στο Gallis Hall της Θεσσαλονίκης τον 16ο τίτλο τους στη διοργάνωση. Άξια φιναλίστ η Κηφισιά που με κορυφαίο τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ προηγήθηκε 24-22 και 27-26 στο 4ο σετ. Μεγάλη εμφάνιση έκαναν οι δύο πασαδόροι των ομάδων Κώστας Στιβαχτής και Δημήτρης Νικολάκης, ενώ μεγάλος άτυχος ήταν ο Γιώργος Στεφάνου που έπαθε λουμπάγκο στον ημιτελικό και ήταν τραυματίας στον πάγκο. Οι παίκτες του Ολυμπιακού πανηγύρισαν την κατάκτηση της κούπας μαζί με περίπου 40 οπαδούς τους που βρέθηκαν στις εξέδρες του Gallis Hall μεταξύ πολλών φίλων του βόλεϊ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στον αγώνα και με το σερβίς του Κόστα έκανε σερί 4-0 για το 8-4. Ο Ολυμπιακός κράτησε το προβάδισμα στο 14-9 αλλά ο Τσούπκοβιτς με δύο κόντρα επιθέσεις άνοιξε τη διαφορά στο +10 (21-11) και το 1-0 ήρθε εύκολα.

Από εκεί και πέρα η Κηφισιά έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό και με πρωταγωνιστή τον Γιορντάνοφ αλλά και την έξυπνη τακτική του Νικολάκη μπήκε στη θέση του οδηγού. Ξέφυγε 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και με τον Παπαγγελόπουλο να κυριαρχεί στο φιλέ έσπασε μπάλες και βγήκαν άμυνες. Στο 13-11 η Κηφισιά έκανε σερί 3-0 με δύο πόντους του εντυπωσιακού Χριστοφιδέλη και του Γιορντάνοφ και ξέφυγε 16-11. Μέχρι το τέλος του σετ κράτησε τη διαφορά και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε στο 3ο σετ όπου από την αρχή ξέφυγε με +3 (8-5) και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος για το 25-22. Η πίεση που δέχτηκε ο Ολυμπιακός από την Κηφισιά ήταν μεγάλη με μεγάλες σε διάρκεια φάσεις αλλά ο Ολυμπιακός δεν έκανε λάθη και η Κηφισιά έχασε αρκετά σερβίς.

Το 4ο σετ ήταν το πιο καθοριστικό του αγώνα. Η Κηφισιά μπήκε δυνατά με προβάδισμα 5-2, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 7-7 και από εκεί και πέρα έγινε μάχη πόντο πόντο. Έγιναν κορυφαίες μονομαχίες από τους κεντρικούς, βγήκαν άμυνες και υπήρχαν μεγάλες σε διάρκεια φάσεις με αποκορύφωμα το 21-20 που έγινε από τον Αγκάμεζ. Ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε και έβαλε και την Κηφισιά μπροστά με 24-22 ύστερα από δύο προσωπικές του ενέργειες. Μάλιστα ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο ρέφερι για παράβαση του Γιορντάνοφ στη γραμμή των τριών μέτρων αλλά δεν δικαιώθηκε και το σκορ έγινε 24-22. Ο Τσούπκοβιτς μείωσε για τον Ολυμπιακό και στην επόμενη φάση έκανε ατομικό στον Γιορντάνοφ που είχε ευκαιρία να πάει το ματς στο τάι μπρέικ αλλά δεν τα κατάφερε. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 25-24 και 26-25 αλλά με τρεις ενέργειες του Τσούπκοβιτς (επίθεση και δύο άσσοι) τελείωσε ο αγώνας.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης

1ο σετ: 4-8, 9-16, 11-21, 13-25
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19
3o σετ: 5-8, 12-16, 16-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 16-13, 21-19, 27-29

Τα σετ: 1-3 (13-25, 25-19, 22-25, 27-29) σε 111'

AOΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 11 (9/20 επ., 59%υπ.-41%αρ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μουρούτης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 15 (8/11 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ), Πούλκο 15 (14/22 επ., 27%υπ.-13%αρ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 27 (26/58 επ., 1 άσος), Ταμπουρατζής –λ (55%υπ.-34%αρ.)/ Λάππας, Εφραιμίδης, Κάπελας –λ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 11 (3/4 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 2 (2/6 επ., 89%υπ.-56%αρ.), Άθος Κόστα 8 (6/11 επ., 2 άσοι), Λίμπερμαν Αγκάμεζ 26 (22/46 επ., 4 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 23 (18/30 επ., 60%υπ.-20%αρ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Γκούζντα –λ (53%υπ.-33% αρ.)/ Φιλίποφ 1 (1 άσος), Φράγκος 5 (3/14 επ., 69%υπ.-31%αρ., 2 μπλοκ)  Ρουμελιωτάκης.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Σλόμπονταν Μπόσκαν δήλωσε: «Δυσκολευτήκαμε πολύ και χρειάστηκε να επιστρατεύσουμε όλες μας τις δυνάμεις για να νικήσουμε τη σκληρή Κηφισιά. Είμαστε χαρούμενοι για απόψε με την κατάκτηση του κυπέλλου και στρέφουμε το ενδιαφέρον μας στο πρωτάθλημα που θα είναι ο πιο δύσκολος στόχος μας. Συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Ειδικά στα κρίσιμα σημεία του αγώνα διατηρήσαμε τη συγκέντρωση και την ψυχραιμία μας και πήραμε τη νίκη. Τόνισα στους παίκτες μου πριν το παιχνίδι ότι είναι δύσκολο να παίξεις έναν αγώνα τον οποίο όλοι θεωρούν ότι τον έχεις κερδίσει πριν καν αρχίσει. Επόμενος στόχος μας είναι το πρωτάθλημα. Έχουμε μπροστά μας ένα δύσκολο δρόμο γιατί ξεκινάμε από το μηδέν. Πιστεύω ότι θα συνεχίσουμε να παλεύουμε και να νικάμε».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς, Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Παιξαμε καλά. Μας άξιζε να πάμε στο τάι μπρέικ. Κάναμε αυτό που είπαμε πριν το παιχνίδι, δηλαδή να παίξουμε με ψυχή. Στο πρώτο σετ μπήκαμε φοβισμένα. Δυστυχώς στη λεπτομέρεια χάσαμε. Δεν ξέρω τι δηλώσεις να κάνω και πως να νιώσω. Να χαρώ ή να στεναχωρηθώ. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό και συγχαρητήρια στην ομάδα μου».