21-02-2018

Ο Παναθηναϊκός 3-0 τον Εθνικό Πειραιώς και επιστρέφει στην Γλυφάδα

(1 Vote)
Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Εθνικό Πειραιώς με 3-0 σετ στο γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας και μετά από δύο χρόνια επιστρέφει σε φάιναλ-4 κυπέλλου Ελλάδας. Μάλιστα η τελευταία φορά που αγωνίστηκε ήταν το 2016 και πάλι στην Γλυφάδα όπου στον ημιτελικό είχε ηττηθεί 3-2 από την Κηφισιά. Εχουν προκριθεί ακόμα ο Ηρακλής και ο Ολυμπιακός. Ο Εθνικός και ο Παναθηναϊκός ανανέωσαν το ραντεβού τους για το ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος στο ίδιο γήπεδο την προσεχή Δευτέρα.

To φάιναλ-4 θα γίνει στην Γλυφάδα στις 17-18 Μαρτίου αλλά ενδέχεται να αναβληθεί εφόσον ο Ολυμπιακός προκριθεί στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Προκρίθηκαν στο φάιναλ-4 οι Ηρακλής, Ολυμπιακός, Παναθηναϊκός, ΠΑΟΚ.

O Παναθηναϊκός νίκησε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ ενώ στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε με 24-23. Οι πράσινοι ήταν σαφώς καλύτεροι στο 1ο σετ  και στο 13-13 η επίθεση του Καρντόσο, το λάθος του Σέιφερτ και ο άσσος του Τζόνσον έφεραν σερί 3-0 για το 16-13. Η διαφορά διατηρήθηκε και στο 20-17 ο Παναθηναϊκός ξεφυγε με άσσο του Μπατατζίμ, το μπλοκ του Πανταλέοντα και την επίθεση του Καρντόσο και έκλεισε το σετ 25-20 με μπλοκ Σιλμπερνάγκελ στον Νάιτ.

Από το 2ο σετ ο Εθνικός βελτίωσε την υποδοχή του και ανέβηκε επιθετικά ο Σπυριούνης. Το 7-5 για τον Εθνικό έγινε 12-10 για τον Παναθηναϊκό αλλά ο Εθνικός με σερί 5-0 προσπέρασε 15-12. Ο Καρντόσο και ο Τζόνσον πίεσαν την υποδοχή του Εθνικού και η διαφορά όχι μόνο μαζεύτηκε αλλά και ο άσσος του Αμερικανού έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό 18-17.  Ωραίες άμυνες και λάθη των πρασίνων έδωσαν την ευκαιρία στον Εθνικό να κάνει σερί 3-0 και να προσπεράσει 22-20 Μετά από φοβερές άμυνες του Γκούζντα ο Παναθηναϊκός βγήκε στην κόντρα και ισοφάρισε 23-23. Ο Μακ Γουίλιαμ έκανε το 24-23 αλλά ο Σέιφερτ έκανε φιλέ στην επόμενη φάση (24-24) και με δύο άουτ επιθέσεις από Σπυριούνη και Νάιτ το σκορ έγινε 26-24 για τον Παναθηναϊκό.

Οι πράσινοι ξέφυγαν 12-8 στο 3ο σετ και όλα έδειχνα ότι θα πάνε εύκολα στη νίκη αλλά διαδοχικά λάθη στην ανάπτυξη κόντρα επιθέσεων έδωσαν την ευκαιρία στον Εθνικό να μπει στον αγώνα. Με το σερβίς του Μακ Γουίλιαμ ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 14-14. Ακολούθησαν μάχες πόντο πόντο και στο 21-21 ο Τζόνσον με επίθεση και το άουτ του Νάιτ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο 23-21. Ο Σέιφερτ με επίθεση και ο Καρντόσο με λάθος επίθεση έφεραν το ματς στα ίσια αλλά ο Παναθηναϊκός με νέα επίθεση του Καρντόσο και άσσο του Τζόνσον πήρε τη νίκη 25-23 και μαζί την πρόκριση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Βουδούρης.

1ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
2ο σετ: 7-8, 16-13, 21-20, 24-26
3ο σετ: 5-8, 16-15, 20-21, 23-25

*Οι πόντοι του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν από από 3 άσσους, 45 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 24-26, 23-25) σε 84'

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μακ Γουίλιαμ 7 (6/13 επ., 1 άσσος, 69% υπ. - 44% άριστες), Νάιτ 12 (12/36 επ.), Σίφερτ 10 (9/19 επ., 1 άσσος), Μπάσης 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Σπυριούνης 16 (14/22 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Αμπανόζ 2 (2/2 επ.) / Καρασαββίδης (λ, 70% υπ. - 40% άριστες), Μαντέκας, Δημητούλης, Ράμος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 11 (7/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Δρογκάρης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρντόσο 11 (9/21 επ., 2 μπλοκ, 59% υπ. - 35% άριστες), Μπατατζίμ 14 (13/21 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 38% άριστες), Πανταλέων 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 71% υπ. - 64% άριστες), Μπέλος.

Ο προπονητής του Εθνικού Πειραιώς Σάκης Ψάρρας είπε: «Ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλύτερα και προκρίθηκε δίκαια. Θέλαμε πολύ να πάμε στο φάιναλ-4 αλλά για άλλη μια φορά όταν έχουμε το "πρέπει" δε μπορούμε να αποδόσουμε και να πάρουμε αποτέλεσμα. Είναι κάτι που προσπαθούμε να βελτιώσουμε και αυτό χρειάζεται και εμπειρία από δύσκολους αγώνες. Την Δευτέρα είναι ένα άλλο ματς και το "πρέπει" θα το έχει ο Παναθηναϊκός».

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού Δημήτρης Ανδρεόπουλος δήλωσε και με δόση χιούμορ: «Για να είμαι ειλικρινής θα αντάλλαζα αυτή τη νίκη με ένα 3-0 επί του Εθνικού στο πρωτάθλημα. Εντάξει, είναι μία καλή νίκη που θα μας βοηθήσει ψυχολογικά και θα μας φέρει στην γιορτή του κυπέλλου αλλά για την ώρα το μυαλό μας μένει σταθερά στο μεγάλο στόχο της παραμονής στην κατηγορία. Η νίκη μας δεν ήρθε τόσο εύκολα όσο δείχνει το τελικό σκορ. Κρίθηκε επειδή στο 2ο και στο 3ο σετ κάναμε σωστές επιλογές στις φάσεις που έκριναν το αποτέλεσμα».