20-04-2018

Ο Ηρακλής έκανε φοβερή ανατροπή στον Β΄ημιτελικό του κυπέλλου Ελλάδας στο φάιναλ-4 που βρίσκεται σε εξέλιξη στο Φαληράκι της Ρόδου και μετά από μαραθώνιο θρίλερ τριών ωρών πήρε τη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ. Ο «γηραιός» αν και έχανε 2-0 σετ είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Προύσαλη, Σμαραγδή, Αρμενάκη και αποκάλυψη τον νεαρό Βασίλη Μούχλια που μαζί με τον Εφραιμίδη και Μπαμπαλιούτα σήκωσαν την υποδοχή και έφεραν την ομάδα τους στον τελικό του Σαββάτου (21/4, 17.00, ΕΡΤ).

Είναι η πρώτη φορά που θα βρεθούν σε τελικό Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών ο ΠΑΟΚ και ο Ηρακλής. Ο Ηρακλής προκρίνεται σε τελικό για 9η φορά και θα διεκδικήσει τον 7ο τίτλο κυπέλλου και τον πρώτο από το 2012 στη Σύρο. Είναι η τρίτη φορά στην ιστορία του θεσμού που θα βρεθούν αντίπαλοι σε τελικό δύο ομάδες από τη Θεσσαλονίκη. Η πρώτη ήταν το 1987 όταν ο Δημόκριτος νίκησε το ΧΑΝΘ 3-0 και το 2002 όταν ο Ηρακλής νίκησε τον Άρη 3-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 σετ και συνολικά 12 ευκαιρίες ματς μπολ για να πάρει τη νίκη. Οι έξι στο 3ο σετ και οι έξι στο 4ο σετ, όμως, ήταν φανερό πως οι πράσινοι μετά το 2-0 σετ παρουσίασαν και πάλι σημάδια κόπωσης και δε μπόρεσαν να αντέξουν την πίεση που του άσκησε ο Ηρακλής. Μετά από τρεις ώρες ο «γηραιός» έδειξε φρεσκάδα αλλά και πάθος ενώ οι παίκτες του Παναθηναϊκού έμειναν από δυνάμεις και ενέργεια. Επι πλέον δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Αμερικανός διαγώνιος Τζόνσον.

O Παναθηναϊκός με βασικό διαγώνιο τον Μπέλο αντί του τραυματία Τζόνσον, με πίεση στο μπλοκ και ξεκούραστους τους Καρντόσο, Μπατατζίμ κατάφερε να πάρει έστω και με δυσκολία το πρώτο σετ που όπως αποδείχτηκε ήταν καθοριστικό.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με προβάδισμα 10-6 αλλά με το σερβίς του Καρντόσο – που απέφερε δύο άσσους – έκανε σερβίς 5-0 και προσπέρασε 11-10. Ο «γηραιός» με τον Σμαραγδή και τον Εφραιμίδη πήρε πάλι προβάδισμα 16-14 αλλά ο Παναθηναϊκός με το σερβίς του Πανταλέων άνοιξε διαδρόμους για σερί 4-0 . Οι πράσινοι προηγήθηκαν 18-16 και με το μπλοκ του Σιλμπερνάγκελ έκαναν το 21-18. Ο Πανταλέων με πρώτο χρόνο έκανε το 24-21 αλλά ο Ηρακλής με σερί 3-0 κατάφερε να ισοφαρίσει. Οι «πράσινοι» είχαν συνέχεια το προβάδισμα και ο Ηρακλής πέρασε μπροστά μόνο με 32-30 με μπλοκ του Φέργκιουσον στον Καρντόσο. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τον Σιλμπερνάγκελ (32-32), προηγήθηκε με τον Καρντόσο (33-32) και πήρε το σετ με την άουτ επίθεση του Εφραιμίδη 34-32.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος σε σερβίς και άμυνα και έκανε την διαφορά στην κόντρα επίθεση. Προηγήθηκε 8-4 και με Καρντόσο, Μπατατζίμ σε μεγάλα κέφια πήρε προβάδισμα ακόμα και με 13-6. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα και ο Παναθηναϊκός με 25-17 έκανε το 2-0 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου ο Ηρακλής καλύτερος στην επίθεση και με τους νεαρούς Μούχλια, Τζιουμάκα προηγήθηκε 9-4. Ο γηραιός καλύτερος και με πιο σταθερή υποδοχή κράτησε το προβάδισμα, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 17-16 αλλά οι δύο επιθέσεις από Εφραιμίδη, Αρμενάκη έκαναν το 19-16. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 3-0 από τις επιθέσεις του Μπατατζίμ και ισοφάρισε 19-19. Από εκεί και πέρα ξεκίνησε μία τεράστια μάχη πόντο πόντο. Ο Ηρακλής προηγήθηκε έξι φορές (24-23, 25-24, 26-25, 28-27, 29-28, 35-34), ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα για ματς μπολ επίσης έξι φορές (27-26, 30-29, 31-30, 32-31, 33-32, 34-33) αλλά μετά τον πόντο του Σιλμπερνάγκελ που έκανε το 34-33, ο Εφραιμίδης ισοφάρισε, ο Πανταλέων κάρφωσε άουτ σε μία φάση που διαμαρτυρήθηκαν οι πράσινοι και το σετ τελείωσε 36-34 υπέρ του Ηρακλή με νέο λάθος από τους «πράσινους».

Μετά την κατάκτηση του 3ου σετ η ψυχολογία του Ηρακλή ανέβηκε, ο Παναθηναϊκός έχασε την σπιρτάδα του ενώ στην εξάδα μπήκε και ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος. Οι πράσινοι προηγήθηκαν 8-7 αλλά ο «γηραιός» με εξαιρετικό τον νεαρό Βασίλη Μούχλια στη θέση του διαγωνίου κατάφερε να πιέσει την υποδοχή του τριφυλλιού. Με σερί 6-0 από το σερβίς του Μούχλια ο Ηρακλής πέρασε μπροστά 13-8. O γηραιός κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 23-18. Ηταν η στιγμή που ο Παναθηναϊκός έκανε μία ακόμα αντεπίθεση για τη νίκη. Με σερί 6-0 που προήλθε από επιθέσεις Ανδρεόπουλου, Μπατατζίμ, διαδοχικά μπλοκ και διπλή μπαλιά του Προύσαλη ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 24-23. Ο Παναθηναϊκός κράτησε συνέχεια το προβάδισμα μέχρι και το 29-28 που έγινε με την επίθεση του Μπατατζίμ. Ο Αρμενάκης με δύο πόντους έκανε το 30-29, ο Πανταλέων ισοφάρισε αλλά ο Ηρακλής επτάψυχος με μπλοκ άουτ του Εφραιμίδη και άσσο του Σμαραγδή έκανε το 32-30 και το 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής καλύτερος με εντυπωσιακό Κώστα Προύσαλη, καθοριστικά μπλοκ του Νίκου Σμαραγδή και τον Απόστολο Αρμενάκη χωρίς αντίπαλο πήρε από την αρχή προβάδισμα με 1-2 πόντους. Οι πράσινοι έδειχναν κουρασμένοι και απογοητευμένοι, ο Μπατατζίμ ξεκίνησε το 5ο σετ αλλά ο νεαρός Ανδρεόπουλος ήταν αυτός που μπήκε μετά το τεχνικό τάιμ άουτ και προσπαθούσε να εμψυχώσει τους συμπαίκτες του. Ο Παναθηναϊκός μείωσε 10-9 αλλά η επίθεση Αρμενάκη και ο άσσος του ίδιου παίκτη έκανε το 12-9. Ο Μούχλιας και ο Φέργκιουσον με μπλοκ στον Καρντόσο έκαναν το τελικό 15-10 μέσα σε αποθέωση από τους οπαδούς του Ηρακλή.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Θεμελής.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 18-21, 32-34
2ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 17-25
3o σετ: 8-4, 16-13, 21-19, 36-34
4ο σετ: 7-8, 16-11, 21-16, 32-30
5ο σετ: 5-4, 8-5, 12-9,

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 5 άσσους, 75 επιθέσεις, 21 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν 5 άσσους, 70 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 45 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (32-34, 17-25, 36-34, 32-30, 15-10)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Αρμενάκης 39 (33/68 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Εφραιμίδης 25 (20/39 επ., 5 μπλοκ, 51% υπ.), Προύσαλης 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (3/5 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Τζιουμάκας 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 36% υπ.), Φέργκιουσον 8 (4/10 επ., 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ.), Μούχλιας 12 (9/19 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.), Μπουράκης (33% υπ.), Σκαρλατίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Δρογκάρης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 23 (22/37 επ., 1 άσσος, 70% υπ.), Μπατατζίμ 16 (13/45 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 69% υπ.), Μπέλος 12 (10/33 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 13 (7/14 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Σιλμπερνάγκελ 15 (10/14 επ., 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 50% υπ.), Ανδρεόπουλος 5 (5/6 επ., 67% υπ.), Ρουσόπουλος.

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Το πίστευα και όταν χάναμε 2-0 γιατί το έβλεπα ότι μπορούσαμε. Ήμασταν σε καλή ημέρα, είχαμε θέληση και οι λεπτομέρειες ήταν που έκριναν το παιχνίδι. Μπήκαμε συγκεντρωμένοι στο τρίτο σετ και μόλις το πήραμε το πιστέψαμε ότι θα γυρίσει. Πολλά χαμένα ματς μπολ από τον Παναθηναϊκό και αφού το παιχνίδι πήγε στο τάι μπρέικ είχαμε περισσότερες ανάσες. Ο Αρμενάκης παίζει με οστικό οίδημα και ο γιατρός του είπε να μείνει έξω για 2-3 μήνες. Τι να πω για τον Τόλη; Νιώθει σε κάθε χτύπημα πόνο. Παρασύρει και τους υπόλοιπους και αυτό το έχουν καταλάβει οι παίκτες. Ο τελικός είναι άλλο παιχνίδι. Σβήνεις τα πάντα και πας για το τρόπαιο. Μετά από 5 χρόνια επιστρέφουμε σε τελικό και αυτό είναι πολύ σημαντικό. Ειδικά από την στιγμή που δεν έχει το μπάτζετ του ΠΑΟΚ ή του Ολυμπιακού.

Ο διαγώνιος του Ηρακλή Τόλης Αρμενάκης είπε: «Συγχαρητήρια αρχικά στον Παναθηναϊκό γιατί ήταν πολύ καλός. Στο δεύτερο σετ πιστεύω ότι μας ισοπέδωσε, ενώ το πρώτο του το δώσαμε. Πρώτο, τρίτο, τέταρτο κρίθηκε σε παράταση πολλών πόντων και ήταν σαν να παίξαμε τρία παιχνίδια. Πολλά συγχαρητήρια στην ομάδα μου και ειδικά στον Μούχλια που πήρε φανέλα βασικού μετά από κάποιο σημείο και αντεπεξήλθε πολύ καλά. Θα ξεκουραστούμε, αύριο είναι μία καινούργια ημέρα και θα τα δώσουμε όλα στον τελικό. Αυτή τη στιγμή δεν τον σκέφτομαι τον τελικό αλλά να βάλω πάγο στον αγκώνα μου. Πάντα θες να κερδίζεις όμως σε έναν τελικό. Ο ΠΑΟΚ είναι το φαβορί, έπαιξε πολύ καλά σήμερα και απέκλεισε δίκαια τον Ολυμπιακό. Μακάρι να μην κριθεί στις δυνάμεις, γιατί μπορεί να παίξαμε και οι δύο πέντε σετ αλλά ο ΠΑΟΚ τελείωσε ώρες πριν από εμάς».

Ο ακραίος του Ηρακλή Δημήτρης Εφραιμίδης δήλωσε:  «Είναι πολύ σημαντικό που ο Ηρακλής επιστρέφει σε τελικό. Θέλω να σταθώ στον τρόπο η πρόκριση από το 0-2. Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι δεν αξίζει να είναι στα πλέι άουτ. Ο τρόπος που ήρθε η πρόκριση ήταν πολύ σημαντικός και μας δίνει αυτοπεποίθηση για την συνέχεια που θα είναι ακόμα πιο δύσκολη. Δείξαμε το πνεύμα της ομάδας και δεν τα παρατήσαμε, ειδικά από την στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε πολλές ευκαιρίες να τελειώσει το ματς. Θέλουμε να συνεχίσουμε αναλόγως και τον τελικό. Η διοργάνωση είναι γιορτή και θέλουμε όλοι να χαρούμε το βόλεϊ. Ο ΠΑΟΚ είναι πολύ καλή ομάδα και είναι πολύ σημαντικό που δύο ομάδες από την Θεσσαλονίκη είναι στον τελικό. θα δώσουμε έναν άξιο αγώνα».

Ο κεντρικός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Δεν τα καταφέραμε. Αν θες να πάρεις τη νίκη πρέπει να τελειώσεις τα ματς μπολ που σου δίνονται. Ο Ηρακλής είχε περισσότερες δυνάμεις από εμάς και νίκησε δίκαια. Μας έχει συμβεί και άλλες φορές αυτό. Δεν μπορούμε μάλλον να τελειώνουμε τα παιχνίδια. Πρέπει να κάνεις και εσύ κάτι, δεν πρέπει να περιμένεις από τον αντίπαλο να χάσει το παιχνίδι από μόνος του. Δεν έρχεσαι σε μία διοργάνωση για να χάσεις, όμως όπως έχω ξαναπεί δεν είχαμε βλέψεις για το Κύπελλο. Έχουμε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι την Πέμπτη και πρέπει να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι».

Tελικός 21 Aπριλίου 2018 - Φαληράκι Ρόδος

17.00: ΠΑΟΚ - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2018

Ημιτελικοί 20 Aπριλίου 2018 - Φαληράκι Ρόδος
17.00: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-3 (25-19, 22-25, 25-19, 22-25, 08-15)
20.00: Ηρακλής Πετ. - Παναθηναϊκός 3-2 (32-34, 17-25, 36-34, 32-30, 15-10)

Προημιτελικοί  - 21 Φεβρουαρίου
Ολυμπιακός - AΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας 3-0 (25-21, 25-13, 25-16)
Εθνικός Πειραιώς - Παναθηναϊκός 0-3 (20-25, 24-26, 23-25)
ΠΑΟΚ - ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 23-25, 25-18, 25-19)
ΑΕΚ - Ηρακλής Πετ. 2015 0-3 (22-25, 20-25, 21-25)

Φάση των «16» - 7 Φεβρουαρίου 2018
6/2: Εθνικός Αλεξανδρούπολης- ΠΑΟΚ 1-3 (18-25, 29-31, 25-20, 24-26)
6/2: Ολυμπιακός - Παναχαϊκή Πετ. 2013 3-0 (25-11, 25-11, 25-21)
ΑΜΣ Νέστωρ - ΜΑΣ Νίκη Αιγινίου 0-3 (24-26, 22-25, 18-25)
ΧΑΝΘ - Ηρακλής Πετ. 2015 0-3 (10-25, 20-25, 20-25)
Παμβοχαϊκός - Εθνικός Πειραιώς 1-3 (27-25, 23-25, 16-25, 17-25)
Ολυμπιάδα Πατρών - Ηρακλής Χαλκίδας 1-3 (25-23, 14-25, 23-25, 23-25)
Παναθηναϊκός - ΑΟΠ Κηφισιάς 3-2 (21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20)
8/2: ΑΕΚ - Φοίνικας Σύρου 3-0 (25-20, 25-21, 26-24)

Α΄φάση - 3η αγωνιστική - 17 Ιανουαρίου 2018
14/1: ΑΜΣ Νέστωρ - ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας 3-1 (25-19, 23-25, 26-24, 25-13)
ΓΣ Πανιώνιος - ΑΕΠ Ολυμπιάς 2-3 (26-24, 15-25, 26-24, 24-26, 14-16)
ΧΑΝΘ - ΜΓΣ Απόλλων 3-0 (25-20, 25-13, 25-20)
24/1: ΑΕΚ - Ροδίων Άθλησις 3-1 (25-15, 22-25, 25-14, 25-14)

Α΄φάση - 2η αγωνιστική - 13 Δεκεμβρίου 2017
ΑΕΚ - ΟΦΗ 3-1 (25-23, 25-23, 18-25, 25-13)
Φοίβος Μελισσίων - ΓΣ Πανιώνιος 1-3 (25-23, 11-25, 22-25, 23-25)
ΑΟ Αιγιαλέων - ΑΕΠ Ολυμπιάς 0-3 (19-25, 22-25, 20-25)
ΓΑΣ Αρχέλαος - ΑΜΣ Νέστωρ 0-3 (21-25, 20-25, 15-25)
ΑΣ Άρης - ΜΓΣ Απόλλων    1-3 (23-25, 25-21, 19-25, 15-25)
ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας - ΑΕ Κομοτηνής 3-2 (23-25, 25-18, 11-25, 25-21, 15-9)
14/12: ΧΑΝΘ - Πήγασος Πολίχνης 3-2 (21-25, 19-25, 25-22, 25-19, 15-13)
20/12: Ροδίων Άθλησις - ΓΣ Απόλλων 3-2 (23-25, 25-18, 25-20, 16-25, 15-13)

Α΄φάση - 1η αγωνιστική - 29 Νοεμβρίου 2017
Αναγέννηση Άρτας - ΓΑΣ Αρχέλαος 1-3 (13-25, 25-16, 18-25, 13-25)
ΕΑ Πατρών - ΑΕΠ Ολυμπιάς 2-3 (22-25, 25-23, 25-18, 13-25, 17-19)

Βρίσκεστε εδώ: News Hellenic Cup Άθλος του Ηρακλή νίκησε με ανατροπή 3-2 τον Παναθηναϊκό και παίζει τελικό με ΠΑΟΚ!