19-02-2019

Οι προημιτελικοί του κυπέλλου Ελλάδας ανδρών βγάζουν εισιτήρια για Ιεράπετρα

Οι τέσσερις ομάδες που θα συμμετάσχουν στο final-4 του Κυπέλλου Ανδρών στην Ιεράπετρα θα γίνουν γνωστές το βράδυ της Τετάρτης (20/2) και της Πέμπτης (21/2), με τις αναμετρήσεις των προημιτελικών.

17.00: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ

Η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό στη Θεσσαλονίκη ξεχωρίζει από τους αγώνες της προημιτελικής φάσης του θεσμού. Είναι η τρίτη φετινή συνάντηση των δύο ομάδων, με τον Δικέφαλο του Βορρά να προηγείται με 2-0 νίκες με 3-0 σετ για το πρωτάθλημα της Volley League Ανδρών.

Στη φάση των «16», το «τριφύλλι» ξεπέρασε το εμπόδιο της ΑΕΚ και ο ΠΑΟΚ της Κομοτηνής. Ο Παναθηναϊκός προέρχεται από την εκτός έδρας νίκη με 3-1 σετ επί της Κομοτηνής, ενώ οι Κυπελλούχοι Ελλάδας ηττήθηκαν στην έδρα του Παμβοχαϊκού με 3-1 σετ.

17.00: ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός ΣΦΠ

Μετά από απουσία δύο χρόνων, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης βρίσκεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας και στον δρόμο για το final-4 θα υποδεχθεί στο «Μ. Παρασκευόπουλος». Οι «ερυθρόλευκοι» μετά την μεγάλη τους πρόκριση στα ημιτελικά του CEV Cup, στρέφουν το ενδιαφέρον τους στο Κύπελλο με στόχο την κατάκτηση του τίτλου, τον μοναδικό που δεν πανηγύρισαν πέρυσι στις εγχώριες διοργανώσεις. Ο Ολυμπιακός και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος είχαν ρεπό.

19.30: Ροδίων Άθλησις - Ηρακλής Πετ. 2015

Ο Ηρακλής Πετοσφαίρισης 2015 δοκιμάζεται στη Ρόδο κόντρα στη Ροδίων Άθλησις με στόχο την δεύτερη συνεχόμενη πρόκρισή του στο final-4 του Κυπέλλου Ελλάδας. Η Ροδίων Άθλησις, ομάδα της Α2 θα δοκιμάσει τις δυνάμεις κόντρα στο φαβορί της αναμέτρησης με στόχο την καλή εμφάνιση, πριν την έναρξη και των πλέι οφ του Α' ομίλου της Α2 Ανδρών.

Ο περσινός φιναλίστ του θεσμού Ηρακλής βρίσκεται στο νησί των Δωδεκανήσεων από την Τρίτη 19/2, με τον Γιάννη Ορφανό να υπολογίζει σε όλους τους αθλητές της ομάδας. Η ομάδα των Δωδεκανήσων για την 14η και τελευταία αγωνιστική του Α1 υποομίλου της Α2 νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίβο Μελισσίων και ο Ηρακλής νίκησε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ με 3-0 σετ.

21/2, 21.00: Πήγασος Πολίχνης - ΑΟ Φοίνικας Σύρου

Ο Πήγασος Πολίχνης, η δεύτερη ομάδα της Α2 μετά τη Ροδίων που βρίσκεται στα προημιτελικά του Κυπέλλου, υποδέχεται στη Θεσσαλονίκη την Πέμπτη 21/2 τον Φοίνικα Σύρου. Οι συριανοί, μετά την ήττα για το πρωτάθλημα από τη Κηφισιά στοχεύουν στην επιστροφή τοςυ σε final-4 Κυπέλλου μετά το 2015. Η αναμέτρηση θα μεταδοθεί μέσω live streaming από το κανάλι Event Thess στο youtube (link ΕΔΩ).

Οι δύο ομάδες προέρχονται από ήττα στα πρωταθλήματά τους. Ο Πήγασος Πολίχνης ηττήθηκε στους Αμπελόκηπους με 3-1 σετ από την Ελπίδα και ο Φοίνικας στη Σύρο από την Κηφισιά με 3-2 σετ.

Κύπελλο Ανδρών - Προημιτελικά

Τετάρτη 20 Φεβρουαρίου

PAOK Sports Arena 17.00: ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός ΑΟ

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης, Παρατηρητής: Αντωνούλης Β., Επόπτες: Τοσουνίδης, Δρανίτσας, Γραμματεία: Παπαδοπούλου Σ.

Μ. Παρασκευόπουλος 17.00: ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Ολυμπιακός ΣΦΠ

Διαιτητές: Ιωαννίδης, Μαρκάτσας, Παρατηρητής: Σαρδάνης, Επόπτες: Βαγγέλογλου, Γραμματεία: Σαρδάνη Χρ.

Ροδίων Παιδεία 19.30: Ροδίων Άθλησις - Ηρακλής Πετ. 2015

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Σταματίου.