Olympiakos paok foinika-syrou kifissia Ηρακλής G.A.S.Pamvochaikos M.G.S.Ethnikos Alexandroupolis Panathinaikos A.O. A.E.K. OFI Crete logo elpislogo         Ε.Ο.ΠΕ. ΠΑ.Σ.Α.Π. Ο.Δ.Β.Ε.
28-01-2014

Φάιναλ-4 Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2013-14: Η Αλεξανδρούπολη μετράει αντίστροφα...

Rate this item
(0 votes)
 Η Αλεξανδρούπολη για πρώτη φορά θα φιλοξενήσει  την τελική φάση διοργάνωσης σε επίπεδο επαγγελματικού βόλεϊ και το βράδυ του Σαββάτου 1 Φεβρουαρίου 2014 στο γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» θα αναδειχτεί ο κάτοχος του 3ου League Cup «Νίκος Σαμαράς». Το φάιναλ-4 θα γίνει το διήμερο 31/1-1/2/2014 με τη συμμετοχή των ομάδων: Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης, Α.Ο.Φοίνικας Σύρου, της ΑΕΚ και του Γ.Σ.Λαμία.
Το League Cup καθιερώθηκε από την ΕΣΑΠ τη σεζόν 2011-12 ως διοργάνωση εμβόλιμη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ που διακόπηκε λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής Ανδρών στο προολυμπιακό τουρνουά της Γαλλίας. Μάλιστα στην πρώτη διοργάνωση δεν έλαβαν μέρος οι διεθνείς αθλητές.

Το 2013 μετά την τεράστια «απώλεια» του Νίκου Σαμαρά το διοικητικό συμβούλιο της ΕΣΑΠ αφιέρωσε τη διοργάνωση στη μνήμη του κορυφαίου βολεϊμπολίστα που «έφυγε» πρόωρα από τη ζωή στις 4 Ιανουαρίου 2013.

Γνήσιος ακρίτας ο Νίκος Σαμαράς (1 Ιουλίου 1970 - Αθήνα, 4 Ιανουαρίου 2013) ξεκίνησε την καριέρα του από την Ορεστιάδα και μεταξύ των ομάδων που αγωνίστηκε ήταν και ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης και μάλιστα ήταν και ένας από τους λόγους που η διοίκηση του ακριτικού συλλόγου αποφάσισε να αναλάβει το φάιναλ-4 της εφετινής διοργάνωσης.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, ο Γ.Σ.Λαμία και ο Φοίνικας Σύρου αγωνίζονται για δεύτερη φορά σε φάιναλ-4 Λιγκ Καπ, ενώ για την ΑΕΚ είναι η πρώτη φορά. Έκπληξη αποτελεί η απουσία του κατόχου του τίτλου και «τρεμπλούχου» της σεζόν 2012-13 Ολυμπιακού.

Ο Φοίνικας έχει κατακτήσει τον τίτλο τη σεζόν 2011-12 και μάλιστα από εκείνη την ομάδα θα αγωνιστούν και στην Αλεξανδρούπολη οι Ηλίας Λάππας, Σωτήρης Τσέργας και Νίκος Αρβανίτης.

Ο Γ.Σ.Λαμία έχει στη σύνθεση του τον Τζορτζ Παπαδόπουλο ο οποίος τη σεζόν 2012-13 κατέκτησε το League Cup «Νίκος Σαμαράς» με τον Ολυμπιακό.

 

 
 
 
LEAGUE CUP 2013-14
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ FINAL-4
Αλεξανδρούπολη 31 Ιανουαρίου - 1 Φεβρουαρίου 2014
Τελικός 1/2:   18.30:
Ημιτελικός 31/1: 
21.00: Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Α.Ε.Κ.
Ημιτελικός 31/1:
18.30: Γ.Σ.Λαμία - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου
 
 
 
 
  ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Πρόεδρος Αγωνοδίκου Επιτροπής: Βασίλης Αντωνούλης
Μέλη Αγωνοδίκου Επιτροπής: Γρηγόρης Καραπιπέρης (Εθνικός Αλεξ.)
Μάνος Μακρής (ΑΕΚ)
Κώστας Νικολούζος (Φοίνικας Σύρου)
Ηλίας Κεφαλάς (Γ.Σ.Λαμία)
Διαιτητές:  Αλέξανδρος Μυλωνάκης
 Σωτήρης Δεληκωστίδης
Χρήστος Μπατιανίδης
Γιάννης Ιωαννίδης
Επόπτες: Παντελής Κούτκας
Ιωάννης Μουτζούρης
Κωνσταντίνος Σαρμίδης
Συμεών Τονονίδης
Σταύρος Μαργαριτίδης
Δημήτριος Δήμου
Γραμματεία: Μαρία Καδόγλου
Βαρβάρα Παπαχρήστου
 
 
 
 
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
Έτος Πόλη Κάτοχος τίτλου MVP Προπονητής
 2014: Αλεξανδρούπολη
 2013: Βραχάτι Ολυμπιακός Μπόγιαν Γιορντάνοφ Δημήτρης Καζάζης
 2012: Ερμούπολη Φοίνικας Σύρου Στέλιος Νικηφορίδης Νίκος Νεόφυτος
 
 
 
 
 
ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ
2012-13
Βραχάτι Κορινθίας 1-2 Μαρτίου 2013
Τελικός 2/3:
Ολυμπιακός - ΑΟ Κηφισιάς 3-0 (25-21, 25-23, 25-17)
Ημιτελικός 1/3: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 3-0 (25-20, 26-24, 25-17)
Ημιτελικός 1/3: Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Α.Ο.Κηφισιάς 1-3 (23-25, 26-24, 18-25, 23-25)
2011-12
Ερμούπολη Σύρου 27-28 Νοεμβρίου 2011
Τελικός 28/11: Φοίνικας Σύρου - Απόλλων Καλ. 3-0 (25-19, 26-24, 25-19)
Ημιτελικός 27/11: Απόλλων Κ.  - Λαμία 3-2 (16-25, 25-21, 21-25, 25-22, 15-10)
Ημιτελικός 27/11: Φοίνικας Σ. - Κηφισιά 3-0 (28-26, 25-16, 25-20)
 
 
 
 
 
 
Μ.Γ.Σ.ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
Φ. ΑΘΛΗΤΗΣ ΧΩΡΑ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2012-13
1. Κώστας Δαλακούρας Ελλάδα 08/01/1990 1.95 Ακραίος Εθνικός Αλεξ.  
2. Ιβάν Ράιτς Κροατία 03/06/1989 2.02 Διαγώνιος Εθνικός Αλεξ. 
3. Θεολόγος Δαρίδης Ελλάδα 18/07/1991 1.77 Λίμπερο Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
4. Νικολά Μιγιαΐλοβιτς Σερβία 08/08/1989 1.90 Ακραίος Περφάξις (Βέλγιο)
5.
Νίκος Αγγελόπουλος
(από 20/12/2013)
Ελλάδα 06/11/1988 2.02 Πασαδόρος Παναχαϊκή
6. Γιάννης Καβαρατζής Ελλάδα 02/07/1994 1.88 Διαγώνιος Εθνικός Αλεξ.  
7. Γρηγόρης Σιδηρόπουλος Ελλάδα 07/11/1973 1.94 Πασαδόρος Εθνικός Αλεξ.
8. Γιώργος Παπάζογλου Ελλάδα 27/06/1973 1.99 Κεντρικός Εθνικός Αλεξ. 
10. Δημήτρης Γραμματικάκης Ελλάδα 22/04/1976 2.02 Κεντρικός Εθνικός Αλεξ.  
11. Σταύρος Κασαμπαλής Ελλάδα 01/06/1995 1.88 Πασαδόρος Εθνικός Αλεξ.
13. Βασίλης Κυριακίδης Ελλάδα 16/07/1991  1.90 Κεντρικός Εθνικός Αλεξ.
14. Ανέστης Δαλακούρας Ελλάδα 18/06/1993 1.95 Ακραίος Εθνικός Αλεξ.
16. Ανδρέας Ανδρεάδης Eλλάδα 14/01/1982 2.03 Κεντρικός Γ.Σ.Ηρακλής
18. Γρηγόρης Κοντοστάθης Ελλάδα 22/12/1994 1.88 Λίμπερο Εθνικός Αλεξ.
Προπονητής: Σάκης Μουστακίδης
Β΄προπονητής: Ανέστης Γιαννακόπουλος
 
 
 
 
Α.Ε.Κ.
Φ. ΑΘΛΗΤΗΣ ΧΩΡΑ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2012-13
1. Γιάννης Μαντέκας Ελλάδα 03/08/1985 1.95 Ακραίος Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός
2.
Κυριάκος Καλαϊτσίδης
(μέχρι 22/12/2013)
Ελλάδα 02/01/1980 2.00 Κεντρικός Α.Ο.Κηφισιάς
3. Τζούλιαν Γκαρθία Τόρρες Ισπανία 08/11/1980 2.02 Κεντρικός Aλμερία (Ισπανία)
4. Γιάννης Αχιλλεόπουλος Ελλάδα 26/06/1989 1.80 Λίμπερο Παναχαϊκή Γ.Ε.
5. Γιάννης Τοκάνης Ελλάδα 28/09/1992 2.03 Ακραίος Πανελλήνιος Γ.Σ.
6.
Γιόρντι Γκενς Μπαρμπέρα
(μέχρι 22/12/2013)
Ισπανία 21/07/1978 1.90 Πασαδόρος Βεραμίν (Ιράν)
7. Γιάννης Αλεξίου Ελλάδα 19/06/1987 1.94 Ακραίος Α.Ε.Κ.
8. Νίκος Κρέτσης Ελλάδα 26/03/1976 1.82 Πασαδόρος Α.Ε.Κ.
9. Χόρχε Παγιάν Κολομβία 27/07/1987 1.93 Διαγώνιος Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων
10. Κόνραντ Γκούζντα Eλλάδα 25/09/1990 1.85 Λίμπερο Γ.Σ.Λαμία
11. Γιάννης Ρουμελιωτάκης Ελλάδα 25/06/1989 1.88 Ακραίος Α.Ε.Κ.
12.
Αναστάσιος Παπακυριακού
(μέχρι 15/01/2013)
Ελλάδα 30/04/1984 1.96 Κεντρικός Πανερυθραϊκός
13. Δημήτρης Χατζόπουλος Ελλάδα 23/03/1994 1.98 Κεντρικός Εθνικός Αλεξ.
14. Ηρακλής Παπαδόπουλος Ελλάδα 02/09/1991 2.02 Διαγώνιος A.E.K.
16.
Ντούσαν Νοβοσέλατς
(από 24/12/2013)
Σερβία 30/01/1984 1.94 Πασαδόρος BTV Bratislava (7/2013-12/13) - Γ.Σ.Ηρακλής
17. Πέτρος Πέτρογλου Ελλάδα 04/05/1979 2.00 Ακραίος Aλ Τζαζίρα Αμπού Ντάμπι (ΗΑΕ)
Προπονητής: Άκης Φλαούνας (υπηρεσιακός στη θέση του Γιώργου Κλαρούδα που παραιτήθηκε 24/01/2014)
Β΄προπονητής:
 
 
 
 
Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ
Φ. ΑΘΛΗΤΗΣ ΧΩΡΑ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2012-2013
1. Θάνος Τερζής Ελλάδα 17/03/1979 1.93 Πασαδόρος Παμβοχαϊκός
4. Θάνος Παπαδημητρίου Ελλάδα 04/08/1983 1.82 Λίμπερο ΠΑΟΚ
5. Σωτήρης Τσέργας Ελλάδα 03/06/1978 1.91 Πασαδόρος Φοίνικας Σύρου
7. Νίκος Αρβανίτης Ελλάδα 16/03/1983 1.88 Ακραίος Φοίνικας Σύρου
8. Δομένικος Μαραγκός Ελλάδα 11/01/1985 1.87 Διαγώνιος Φοίνικας Σύρου
9. Τόμας Ζατς Αυστρία 27/11/1989 1.93 Διαγώνιος Friedrichshafen (Γερμ)
10. Πίτερ Γιάνουσεκ Σλοβακία 25/04/1983 2.00 Ακραίος Matera (Ιταλία)
11. Αντρί Ντιάτσκοφ Ουκρανία 28/04/1985 2.02 Ακραίος Reggio Emilia (Ιταλία)
13. Γιάννης Τακουρίδης Ελλάδα 24/05/1988 1.98 Κεντρικός Φοίνικας Σύρου
14. Παναγιώτης Πελεκούδας Ελλάδα 08/11/1989 2.04 Κεντρικός CMC Ravenna (Ιταλία)
15. Ηλίας Λάππας Ελλάδα 20/07/1979 1.94 Ακραίος Φοίνικας Σύρου
16. Σπύρος Βελούδης Ελλάδα 16/01/1997 1.72 Λίμπερο ΑΣΕ Νεωρίου Σύρου
18. Γιώργος Σφενδυλάκης Ελλάδα 12/12/1988 2.02 Κεντρικός Γ.Σ.Λαμία
Προπονητής: Δημήτρης Ανδρεόπουλος
Β΄ προπονητής: Γιώργος Αλτουβάς
 
 
 
 
Γ.Σ.ΛΑΜΙΑ 2013-14
Φ. ΑΘΛΗΤΗΣ ΧΩΡΑ ΓΕΝΝΗΣΗ ΥΨΟΣ ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑ 2012-13
1. Κώστας Καραγάτσος Ελλάδα 18/04/1972 1.92 Κεντρικός Λαμία Γ.Σ.
2.
Χάουαρντ Τζέι Πέτι
(μέχρι 27/12/2013)
ΗΠΑ 21/01/1990 2.01 Ακραίος Lewis Univ.(ΗΠΑ)
4. Νικήτας Εφραιμίδης Ελλάδα 11/02/1989 1.92 Λίμπερο Νίκη Αιγινίου
5. Ρουσέλ Λάβαχα ΗΠΑ 07/08/1990 2.01 Κεντρικός Cougars (ΗΠΑ)
7.
Έρικ Βανς
(από 15/01/2014)
ΗΠΑ 18/09/1986 1.95 Aκραίος
9. Χρήστος Αντωνακάκης Ελλάδα 22/07/1993 Κεντρικός Γ.Σ.Λαμία
10. Μίχαελ Όλιεμαν Ολλανδία 17/04/1983 2.02 Διαγώνιος MSC Moers (Γερμ)
11. Μανώλης Δημητριάδης Ελλάδα 10/02/1985 1.87 Πασαδόρος Ηρακλής Γ.Σ.
12. Στράτος Καββαδάς Ελλάδα 27/12/1990 1.95 Ακραίος Αίας Ευόσμου
13. Κώστας Καρβούνης Ελλάδα 01/03/1986 1.80 Ακραίος - Λίμπερο Λαμία Γ.Σ.
14.
Χρήστος Κιόσης
(μέχρι 07/01/2014)
Ελλάδα 23/12/1982 1.98 Κεντρικός Α.Σ.Άρης
14.
Γιώργος Παπαδόπουλος
(από 07/01/2014)
ΗΠΑ 17/01/1986 2.03 Κεντρικός
Ολυμπιακός
(μέχρι 07/01/2014)
16. Μιχάλης Μητρόπουλος Ελλάδα 07/02/1979 1.95 Πασαδόρος Νέστωρας
15. Θάνος Κουκούλης Ελλάδα 05/06/1997  1.76 Λίμπερο Εφηβικό Λαμία
18. Δημήτρης Ριζόπουλος Ελλάδα 26/08/1984 2.01 Ακραίος Α.Σ.Άρης
Προπονητής: Κώστας Δεληκώστας (από 26/12/2013) στη θέση του Γιώργου Γιάτση
Β΄προπονητής: Θανάσης Κατσιγιάννης
 
 
 
 
 
 
 
Α΄ΦΑΣΗ LEAGUE CUP 2013 «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ»
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
1ος όμιλος
Ημερομηνία Γυμναστήριο Αναμέτρηση
Παρασκευή 4/10 Μίκρας Α.Σ.Άρης - Π.Α.Ο.Κ. 1-3 (25-19, 23-25, 18-25, 23-25)
Παρασκευή 4/10 Αιγινίου Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 (22-25, 23-25, 21-25)
Σάββατο 5/10 Μίκρας Α.Σ.Άρης - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 (25-19, 25-20, 19-25, 14-25, 15-12)
Σάββατο 5/10 Αιγινίου Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου - Π.Α.Ο.Κ. 0-3 (24-26, 23-25, 24-26)
Κυριακή 6/10 Mίκρας Π.Α.Ο.Κ. - Μ.Γ.Σ.Εθνικός Αλεξανδρούπολης 0-3 (28-30, 16-25, 21-25)
Κυριακή 6/10 Μίκρας Α.Σ.Άρης - Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου 2-3 (19-25, 20-25, 25-22, 25-22, 11-15)
2ος όμιλος
Ημερομηνία Γυμναστήριο Αναμέτρηση
Τετάρτη 9/10 Ζηρίνειο Α.Ο.Κηφισιάς - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-2 (25-19, 17-25, 20-25, 25-16, 17-15)
Τετάρτη 13/11 Γλυφάδα Α.Ε.Κ. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-16, 25-12, 25-17)
Σάββατο 5/10 Ρέντη Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-19, 25-22, 25-15)
Τετάρτη 20/11 Γλυφάδα Α.Ε.Κ. - Α.Ο.Κηφισιάς 3-0 (25-17, 25-19, 25-23)
Κυριακή 6/10 Ρέντη Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ε.Κ. 2-3 (25-22, 23-25, 21-25, 25-18, 16-18)
Δευτέρα 7/10 Ζηρίνειο Α.Ο.Κηφισιάς - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-0 (25-15, 25-18, 25-18)
3ος όμιλος
Ημερομηνία Γυμναστήριο Αναμέτρηση
Παρασκευή 4/10 Βέλου Βόχας Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Γ.Ε.Παναχαϊκή 3-0 (25-11, 25-18, 25-19)
Παρασκευή 4/10 Βέλου Βόχας Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Γ.Σ.Λαμία 1-3 (25-19, 21-25, 21-25, 23-25)
Σάββατο 5/10 Βέλου Βόχας Γ.Σ.Λαμία - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 2-3 (36-34, 25-22, 15-25, 18-25, 13-15)
Σάββατο 5/10 Βέλου Βόχας Γ.Ε.Παναχαϊκή - Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός 3-1 (19-25, 25-19, 25-21, 26-24)
Κυριακή 6/10 Βέλου Βόχας Γ.Ε.Παναχαϊκή - Γ.Σ.Λαμία 1-3 (19-25, 22-25, 25-19, 18-25)
Κυριακή 6/10 Βέλου Βόχας Γ.Α.Σ.Παμβοχαϊκός - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 0-3 (21-25, 13-25, 24-26)
  
 

Α΄ΦΑΣΗ - Α΄ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ  - ΤΕΛΙΚΗ
Θ. Ομάδα Αγ. Β Σετ
1. Εθνικός Αλεξανδρούπολης
3 7 (8-3)
2. Π.Α.Ο.Κ. 3 6 (6-4)
3. Α.Σ.Άρης 3 3 (6-8)
4. Μ.Α.Σ.Νίκη Αιγινίου 3 2 (3-8)
  
Α΄ΦΑΣΗ - Β΄ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   
Θ. Ομάδα Αγ. Β Σετ
1. A.E.K.
3 8 (9-2)
2. Α.Ο.Κηφισιάς 3 5 (6-5)
3. Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3 5 (7-6)
4. Παναθηναϊκός Α.Ο. 3 0 (0-9)
  
Α΄ΦΑΣΗ - Γ΄ΟΜΙΛΟΣ
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ   - ΤΕΛΙΚΗ
Θ. Ομάδα Αγ. Β Σετ
1. Φοίνικας Σύρου
3 8 (9-2)
2. Γ.Σ.Λαμία
3 7 (8-5)
3. ΓΕ Παναχαϊκή 3 3 (4-7)
4. Παμβοχαϊκός 3 0 (2-9)


* Συνεργασία Εθνικού, ΑΕΚ, Φοίνικα και Λαμίας για να ένα σπουδαίο φάιναλ-4

* Το League Cup «Νίκος Σαμαράς» αρχίζει από τη... NOVA
 

Media

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Φάιναλ-4 Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» 2013-14: Η Αλεξανδρούπολη μετράει αντίστροφα...
  ΧΟΡΗΓΟΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ                    ΧΟΡΗΓΟΣ MVP
  ERT ΒΙΚΟΣ COLA logo    Vikos Logo
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ
euromedica blue star ANEK LINES LOGOTYPO LOW RES RGB geniussports logo cartridgeworld 0
ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ
  ELDICO fplogohorizontal

 

logo iris ii

brand dataproject