31-01-2014

Ο Φοίνικας Σύρου στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» (φωτό)

O Φοίνικας Σύρου έγινε η πρώτη ομάδα που πήρε την πρόκριση για τον τελικό του 3ου League Cup «Νίκος Σαμαράς». Οι συριανοί νίκησαν 3-0 τον Γ.Σ.Λαμία στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ-4 που διεξάγεται στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης και θα αγωνιστεί σε τελικό για δεύτερη φορά στην ιστορία του θεσμού. Η πρώτη ήταν το 2012 όταν και στον τελικό που έγινε στην Ερμούπολη νίκησε τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 3-0 σετ. O τελικός θα γίνει το Σάββατο 1 Φεβρουαρίου (18.30 - Novasports-4).
O Φοίνικας ήταν ανώτερος σε όλους τους τομείς και ειδικά σε μπλοκ - άμυνα, ενώ στην επίθεση είχε αποτελεσματικότητα 51%. Οι Πελεκούδας και Λάππας (ήταν βασικός ακραίος και στα τρία σετ) έδωσαν χαρακτήρα στο παιχνίδι του Φοίνικα, ενώ η Λαμία με δεδομένα τα αγωνιστικά προβλήματα (απουσίασε ο Λαβάγια και ο Όλιεμαν έπαιξε τραυματίας) πάλεψε όσο μπορούσε αλλά υστέρησε σε επίθεση και υποδοχή.

Το 1ο σετ ήταν μονόλογος των συριανών που ξεκίνησαν με σερί 7-0 χάρις το σερβίς του Ντιάτσκοφ. Οι «ρουμελιώτες» αν και ξεκίνησαν με τον Βανς στη βασική 6αδα ήταν εκτός... γηπέδου με κακή υποδοχή και χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Επίσης φάνηκε το κενό στο μπλοκ που άφησε ο Λαβάγια. Ο Φοίνικας με συνολικά 7 πόντους του Τσας ξέφυγε 14-4 και 22-10 κατακτώντας εύκολα το σετ με 25-12.

Το εντυπωσιακό είναι πως ο κανονισμός του διαιτητικού βίντεο έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα και ειδικά στο 2ο σετ όταν η Λαμία προηγήθηκε 19-15 ύστερα από πίεση στο σερβίς και γρήγορη ανάπτυξη από τον Δημητριάδη.

Καθοριστικό το διαιτητικό βίντεο

Ο Φοίνικας μείωσε με τον Λάππα και τον Ντιάτσκοφ και όταν ο Τσας έκανε σερβίς ο επόπτης και ο Δεληκωστίδης έδωσε άουτ. Ο Ανδρεόπουλος έκανε χρήση του δικαιώματος του διαιτητικού βίντεο, ο αγώνας διακόπηκε, ο κομισάριος Βασίλης Αντωνούλης μαζί με τους προπονητές των δύο ομάδων είδαν το video της NOVA και ο πόντος δόθηκε στον Φοίνικα καθώς ήταν «άσσος». Έτσι αντί να γίνει το 20-17 για τη Λαμία, έγινε 19-18 και ο Φοίνικας κερδίζοντας κι άλλους πόντους με Τσας και Ντιάτσκοφ έκανε συνολικό σερί 6-0, πέρασε μπροστά 21-19 και έλεγξε το σετ. Ο τελευταίος πόντος στο σετ ήρθε για τη Λαμία όταν μείωσε σε 22-21 με τον Ριζόπουλο αλλά οι «πειρατές» με νέο σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις του Λάππα έκαναν το 25-21 και το 2-0 σετ.

Οικονομία δυνάμεων

Στο 3ο σετ ο Φοίνικας χωρίς να ανεβάσει... στροφές είχε απλά τον έλεγχο του σκορ χάρις την υπεροχή του σε μπλοκ – άμυνα και ήταν φανερό πως έκανε οικονομία δυνάμεων για τον τελικό. Οι συριανοί από το 6-6 έκαναν σερί 3-0 με μπλοκ Ντιάτσκοφ, Πελεκούδα. Το +3 κρατήθηκε μέχρι το 16-13 αλλά με μπροστάρη τον Ριζόπουλο η Λαμία ισοφάρισε 18-18 ύστερα και από δύο λάθη του Τσας. Οι δύο ομάδες έφτασαν στο 21-21 αλλά ο Φοίνικας με σερί 4-0 χάρις το μπλοκ και την κακή υποδοχή της Λαμίας τελείωσε τον αγώνα 25-21.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Μπατιανίδης

1ο σετ: 8-1, 16-5, 21-7, 25-12
2ο σετ: 3-8, 12-16, 21-20, 25-21
3ο σετ: 8-6, 16-13, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας 3 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-12, 25-21, 25-23)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τσας 14 (9/24 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 16 (11/21 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 67% υπ - 44% άριστες), Τακουρίδης 7 (6/8 επ, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (11/17 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 11 (8/18 επ, 3 μπλοκ, 57% υπ - 29% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ - 44% άριστες), Σφενδυλάκης

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Κώστας Δεληκώστας): Βανς 5 (4/16 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ - 33% άριστες), Ολίεμαν 13 (11/29 επ, 2 άσσος), Δημητριάδης, Καββαδάς 2 (2/3 επ), Παπαδόπουλος 5 (2/4 επ, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 6 (6/18 επ, 58% υπ - 37% άριστες) / Εφραιμίδης (λ, 58% υπ - 38% άριστες), Παπακυριακού 3 (3/5 επ), Καρβούνης.

01-02-2014 - Α.Ο.Φοίνικας - ΑΕΚ για τον τίτλο του 3ου League Cup «Νίκος Σαμαράς» (1/2, 18.30, Novasports-4)
01-02-2014 - Μπατιανίδης, Δεληκωστίδης διαιτητές του τελικού

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Ο Φοίνικας Σύρου στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» (φωτό)