19-02-2016

Ο ΠΑΟΚ 3-0 τον Φοίνικα και πέρασε πρώτη φορά σε τελικό Λιγκ Καπ

(1 Vote)
Με το «μέταλλο του νταμπλούχου» και με την εμπειρία των παικτών του ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 σετ τον Φοίνικα Σύρου στον Β΄ημιτελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» στο κατάμεστο «Δημήτρης Βικέλας» της Σύρου και για πρώτη φορά προκρίθηκε σε τελικό της διοργάνωσης όπου το Σάββατο 20/2 στις 21.00 θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια του Φοίνικα που πάλεψε αλλά βρέθηκε απέναντι σε έναν εξαιρετικό ΠΑΟΚ που έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της σεζόν και υποχρεώσε το «πειρατικό» στην πρώτη εντός έδρας ήττα την εφετινή σεζόν (είναι αήττητος στο πρωτάθλημα).

Στα δύο πρώτα σετ παίχτηκε βόλεϊ υψηλού επιπέδου, υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ ενώ στο 3ο σετ ο ΠΑΟΚ απώλεσε μεγάλη διαφορά 11 πόντων που εκνεύρισε τον Γιάννη Καλμαζίδη. Οι Σεπέδα, Κουρνέτας και Λι έκαναν τη διαφορά στα δύο πρώτα σετ, ενώ από τον Φοίνικα ξεχώρισαν Ντόκιτς, Πάρις και Παπαδόπουλος, ενώ Φέργκιουσον και Κάλντγουελ πήραν πολλές μονομαχίες.

Στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 5-2 χάρις το σερβίς του Σεπέδα. Ο δικέφαλος κράτησε το προβαδισμα του +3 μέχρι το 11-8 και 12-10. Με μπλοκ του Χαραλαμπίδη, υπέρβαση του Κουρνέτα και ένα λάθος του Σεπέδα ήρθε η ισοφάριση 12-12, ενώ με άσσο του Χαραλαμπιδη και μπλοκ του Φέργκιουσον στο Λι ο Φοίνικας βγήκε μπροστά 14-12 με σερί 4-0.

Ο Φοίνικας αύξησε τη διαφορά με το σερβίς του Ντόκιτς και τον πόντο του Φέργκιουσον για το 19-15. Εκεί άρχισε η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ με το σερβίς του Κουρνέτα που έκανε σερί 3-0 για το 19-18. Με το άουτ του Ντόκιτς ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 20-20 και έγινε μάχη πόντο πόντο. Ο Φέργκιουσουν έκανε το 24-23 και ο Ντόκιτς το 25-24 αλλά και τις δύο φορές ισοφάρισαν Σεπέδα και Χιμένες. Με υπέρβαση του Πάρις και επίθεση του Σεπέδα έγινε το 27-25 και το 1-0 σετ

Οι συριανοί μπήκαν δυνατά στο 2ο σετ με προβάδισμα 3-0. Ο ΠΑΟΚ με τις κερδισμένες μονομαχίες του Τακουρίδη ισοφαρισε 6-6. Ακολούθησαν φοβερές μάχες και ποντο πόντο φτάσαμε στο 15-15. Με τον Παπαδόπουλο να δίνει λύσεις σε μπλοκ και επίθεση ο Φοίνικας ξέφυγε πάλι 18-15 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ είχε απαντήσεις με τον εκπληκτικό Σεπέδα για το 19-19. Στο 22-22 ο Σεπέδα έκανε το 23-22 και ο Χιμένες με δύο προσωπικούς πόντους τελείωσε το σετ με 25-22.

Το 3ο σετ ήταν - τουλάχιστον έτσι φάνηκε - μονόλογος του ΠΑΟΚ που με καλύτερη ψυχολογία ξέφυγε 4-0 και σταδιακά άνοιγε τη διαφορά ανέναντι στους απογοηευμένους παίκτες του Φοίνικα. Η διαφορά άνοιξε στο 23-10 με σερί 6-0 από τα σερβις του Γιαμπλόνσκι.  Οι παίκτες του ΠΑΟΚ χαλάρωσαν αναγκάζοντας τον Καλμαζίδη να πάρει και τα δύο τάιμ άουτ και το σετ τελείωσε με 25-20 και μπλοκ άουτ του Χιμένες.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-5, 14-16, 20-21, 27-25
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 25-22
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-20

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 8 άσσους, 35 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (27-25, 25-22, 25-20)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (14/24 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 26% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 25 (18/33 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/6 επ, 1 μπλοκ), Λι 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (4/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 58% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 56% υπ - 33% άριστες), Τερζής, Σαμπανάι, Σμαραγδής, Εφραιμίδης, Καρασαββίδης.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 7 (3/5 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 5 (3/7 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 11 (11/24 επ, 42% υπ - 23% άριστες), Ντόκιτς 11 (10/28 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 10 (7/12 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 71% υπ - 48% άριστες) / Ζήσης (λ, 43% υπ - 29% άριστες), Ηλίας 1 (άσσος), Λάππας 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης.

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς δήλωσε: «Δεν είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα αλλά δε μπορώ να πω πως δεν είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου. Ο ΠΑΟΚ έκανε από τις καλύτερες εμφανίσεις στη σεζόν. Απογοητευτήκαμε από την απώλεια του 1ου σετ αλλά παλέψαμε και το 2ο σετ και το 3ο μέχρι τα μισά. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια αλλά ο ΠΑΟΚ είχε σήμερα πολλές λύσεις στην επίθεση. Ο Σεπέδα ήταν ασταμάτητος. Για να κερδίσεις τον ΠΑΟΚ πρέπει να πιάσεις αποδοση στο μάξιμουμ. Ο τελικός θα είναι σίγουρα ένα μεγάλο παιχνίδι. Είναι μοιρασμένες οι πιθανότητες για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ».

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Γιάννης Καλμαζίδης είπε: «Κάναμε καλή εμφάνιση, είμαι ευχαριστημένος από το αποτέλεσμα και την πρόκριση αλλά ακόμα είμαστε μακριά από το ταβάνι μας. Δεν είμαι ευχαριστημένος από την αντίδραση μας στο 3ο σετ. Έδωσα ευκαιρίες σε όλους και η ομάδα χαλάρωσε και χάσαμε τη διαφορά. Μπορούμε να πετύχουμε ακόμα πιο πολλά. Η ομάδα έχει μέταλλο και πολύ δυνατές προσωπικότητες για αυτο και πήρε τα δύο πρώτα σετ. Στην πίεση δώσαμε το κάτι παραπάνω και ο Κουρνέας και ο Σεπέδα και ο Λι αλλά και όλα τα παιδιά έκαναν πολύ καλή δουλειά. Ο χρόνος δουλεύει για μας αλλά πρέπει να κυνηγάμε και τους στόχους. Στον τελικό θα γίνει μάχη. Ο Ολυμπιακός είναι συμπαγής και δύσκολη ομάδα».

Ο Αμερικανός κεντρικός του ΠΑΟΚ Ντέιβιντ Λι δήλωσε: «Νομίζω πως αυτό το 3-0 δεν αντικατοπτρίζει την δυσκολία του αγώνα. Ο κόσμος ήταν μαζί με τον Φοίνικα, τον βοήθησε και σίγουρα δεν ήταν εύκολο. Εμείς δεν δώσαμε σημασία στον κόσμο, κάναμε το παιχνίδι μας πιέσαμε στο σερβίς και ήμασταν αυτοί που άξιζαν να νικήσουν. Πλέον έχουμε τον Ολυμπιακό, μία πειθαρχημένη ομάδα με πολύ καλό διαγώνιο και πασαδόρο. Πιστεύω αν κάνουμε το παιχνίδι μας σε επίθεση και υποδοχή θα έχουμε πολύ καλές πιθανότητες νίκης. Θέλουμε να πάρουμε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς και να το αφιερώσουμε στους φιλάθλους μας».

Ο διαγώνιος του Φοίνικα Τόμισλαβ Ντόκιτς: «Χάσαμε στις λεπτομέρειες τα δύο πρώτα σετ που μπορούσαμε να τα κατακτήσουμε αλλά ήμασταν λίγο άτυχοι και ο ΠΑΟΚ πιο έμπειρος. Παίξαμε καλά εκτός από το τρίτο σετ που είχαμε πέσει ψυχολογικά, ο ΠΑΟΚ έπαιξε ελεύθερα και μας νίκησε. Μπράβο στον ΠΑΟΚ, έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ και αύριο θα γίνει ένα πολύ καλό παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός πιστεύω έχει ένα μικρό προβάδισμα, αλλά και ο ΠΑΟΚ είναι πολύ δυνατός. Θα είναι ένα πολύ καλό και δύσκολο παιχνίδι».

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΦΑΙΝΑΛ-4 ΛΙΓΚ ΚΑΠ «ΝΙΚΟΣ ΣΑΜΑΡΑΣ 2015-16
Γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» Σύρος
Τηλεοπτική μετάδοση - Novasports-3
Ημιτελικοί - Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016
Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Ηρακλής Πετοσφαίριση 2015 3-0 (25-18, 25-13, 25-22)
Π.Α.Ο.Κ. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου 3-0 (27-25, 25-22, 25-20)
Τελικός - Σάββατο 20 Φεβρουαρίου  2016
21.00: Oλυμπιακός - ΠΑΟΚ

Βρίσκεστε εδώ: News League Cup «N.Samaras» Ο ΠΑΟΚ 3-0 τον Φοίνικα και πέρασε πρώτη φορά σε τελικό Λιγκ Καπ