23-01-2019

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-1 τον Φοίνικα και απέκτησε προβάδισμα για τη φιέστα του 6ου τίτλου

Ο Φοίνικας κέρδισε τις εντυπώσεις αλλά ο Ολυμπιακός είχε την ουσία στον πρώτο τελικό του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς που έγινε απόψε στο κατάμεστο γυμναστήριο «Δ.Βικέλας» της Ερμούπολης.

Οι συριανοί προηγήθηκαν 1-0 σετ αλλά ο Ολυμπιακός με υπεροχή σε σερβίς και επίθεση νίκησε 3-1 σετ και στον δεύτερο τελικό που θα γίνει το προσεχές Σάββατο (26/1, 18.30) στο Ρέντη θα έχει την ευκαιρία με μόλις δύο σετ να κατακτήσει τον πρώτο εφετινό τίτλο και να κάνει φιέστα για τον έκτο τίτλο του στη διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ καλό και δυνατό βόλεϊ, ενώ το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ το οποίο πήρε ο Ολυμπιακός 26-24. Ο Φοίνικας είχε ισοφαρίσει 24-24 αλλά το μπλοκ του Σμιτ και η λάθος επίθεση του Εβάντρο έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» το σετ με 26-24 και μαζί και το προβάδισμα με 2-1 σετ. Κορυφαίοι του Φοίνικα ήταν οι Καϊσλασάλο, Παπαδόπουλος και του Ολυμπιακού οι Αλεξίεφ, Κουμεντάκης όπως και οι βασικοί κεντρικοί του Ανδρεάδης, Πετρέας.

O Φοίνικας κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό με καλό μπλοκ άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Ξεκίνησε με προβάδισμα 7-3 το οποίο συντήρησε και αύξησε με τον Εβάντρο αλλά και τον Καϊσλασάλο για το 17-12. Η υποδοχή του Φοίνικα άντεξε την πίεση, ο Ολυμπιακός δεν είχε τον εύκολο πόντο και δεν κατάφερε να πιάσει τους συριανούς στο σκορ παρότι. Ο Φοίνικας ένιωσε πίεση στο -3 με τη επίθεση του Ανδρεάδη αλλά Εβάντρο και Καϊσλασάλο είχαν τις λύσεις και το σετ έκλεισε 25-22.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ αλλά στο 8-8 το σερβίς του Κουμεντάκη ξεκλείδωσε την υποδοχή των γηπεδούχων και έδωσε αέρα τριών πόντων στον Ολυμπιακό για το 11-8. Οι «ερυθρόλευκοι» έβαλαν όλοι τους την τέχνη για να κρατήσουν το πολύτιμο προβάδισμα. Εγιναν μεγάλες μάχες, ωραίες φάσεις, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από το -3. Αντίθετα η υπέρβαση του Κουμεντάκη και το λάθος του Εβάντρο έκλεισαν το σετ 25-20 και έτσι έγινε το 1-1.

Το πιο κρίσιμο ήταν το 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Με τη δύναμη του Αλεξίεφ, τις δύο κόντρες του Ανδρεάδη και τα λάθη των γηπεδούχων το σκορ έγινε 19-15 για τον Ολυμπιακό. Ολα έδειχναν πως ο Ολυμπιακός θα κάνει εύκολα το 2-1 αλλά ο Φοίνικας επέστρεψε. Με διαδοχικά λάθη των «ερυθρόλευκων» και σερβίς του Φίλιο ο Φοίνικας ισοφάρισε 19-19. Με Σμιτ και Ανδρεάδη ο Ολυμπιακός έκανε το 24-22, αλλά ο Φοίνικας ισοφάρισε με το άουτ του Ράουβερντινκ και το μπλοκ του Φίλιο για το 24-24. Το μπλοκ του Σμιτ και η λάθος επίθεση του Εβάντρο έδωσαν στους «ερυθρόλευκους» το σετ με 26-24.

Μετά το 1-2 σετ ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι στο 4ο σετ και με πρωταγωνιστή τον Πετρέα ξέφυγε 13-7. Η διαφορά συντηρήθηκε με άνεσε και ο Ράουβερντινκ και δύο πόντους έκλεισε τον αγώνα.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας.

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-17, 25-22

2ο σετ: 7-8. 13-16, 17-21, 20-25

3ο σετ: 8-7, 14-16, 20-21, 24-26

4ο σετ: 6-8, 10-16, 16-21, 18-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-22, 20-25, 24-26, 18-25)

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 7 (5/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ. - 27% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Βουλκίδης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 21 (19/35 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/12 επ., 43% υπ. - 35% άριστες) / Βελούδης (λ, 57% υπ. - 39% άριστες), Αχιλλεόπουλος (λ, 29% υπ. - 14% άριστες), Φωτιάδης, Αδάμ, Μήλης 1 (1/2 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Πετρέας 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 18 (13/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 33% άριστες), Κουμεντάκης 11 (8/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 21% άριστες) / Στεφάνου (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Ραούβερντινκ 5 (5/6 επ.).

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου Ράτκο Παβλίσεβιτς μετά το τέλος του πρώτου τελικού είπε: « ήταν ένα δύσκολη παιχνίδι για εμάς. Τα παιδιά προσπάθησαν για το καλύτερο, όμως απέναντί μας είχαμε μία ομάδα η οποία έχει αποκτήσει ρυθμό, μιας και έχει μία ακολουθία αγώνων. Από την πλευρά μας είχαμε ρυθμό και όσο περνούσε η ώρα δεν είχαμε και καθαρό μυαλό στις επιθέσεις μας. Μην ξεχνάμε πως ο Ολυμπιακός έχει μία πληθώρα επιλογών από παίκτες και αυτό το είδαμε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Τώρα, σε μερικές ημέρες υπάρχει ο επαναληπτικός, το έργο μας θα είναι δύσκολο, το γνωρίζουμε, όμως θα πάμε για το καλύτερο δυνατό».

Ο ακραίος του Φοίνικα Σύρου Παναγιώτης Παπαδόπουλος είπε: «Ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός και δίκαια νίκησε. Η αλήθεια είναι ότι προτιμούσα να νικούσαμε αλλιώς το πρώτο σετ γιατί ο Ολυμπιακός ήταν κακός σε εκείνο το σημείο και μετά που βελτιώθηκε ίσως μας αποσυντόνισε. Βγάλαμε αντίδραση στο τρίτο σετ και ισοφαρίσαμε, όμως δεν εκμεταλλευτήκαμε τις δύο κόντρα μπάλες και από εκεί και μετά ήταν λογικό να χάσουμε, κόντρα σε μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός. Στο Ρέντη θα πάμε να παλέψουμε, εξάλλου στο αθλητισμό ζούμε για τις εκπλήξεις. Είδαμε ότι ο αντίπαλός μας έχει κάποια τρωτά σημεία, δεν αρπάξαμε τις ευκαιρίες που είχαμε σήμερα, ελπίζω το Σάββατο να τα καταφέρουμε».

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού Benitez Fernando Munoz είπε: «Δυσκολευτήκαμε στην αρχή καθώς προερχόμαστε από ένα δύσκολο ματς με τον Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι πρωταθλήματος είχε πρωτεραιότητα για εμάς ως Σύλλογο. Έτσι, ήταν λογικό να μην μπούμε στην αρχή και να έχουμε ρυθμό. Όμως μετά το δεύτερο σετ πιστεύω πως είμαστε καλύτερη και πήραμε δίκαια τη νίκη. Στο παιχνίδι του Σαββάτου θα προσπαθήσουμε να καθαρίσουμε όσο πιο γρήγορα τον αγώνα, ώστε να γιορτάσουμε όλοι μαζί την κατάκτηση του τροπαίου».

Ο ακραίος του Ολυμπιακού Ραφαήλ Κουμεντάκης δήλωσε: «Συγχαρητήρια στον κόσμο της Σύρου για την ατμόσφαιρα που δημιούργησε. Στηρίζουν πολύ την ομάδα τους και μπράβο τους. Ο Φοίνικας έπαιξε πολύ καλά για 1,5 σετ, μετά εμείς πιέσαμε παραπάνω και νικήσαμε. Στον επαναληπτικό η Σύρος δεν θα έρθει για να χάσει και πρέπει να είμαστε σοβαροί, συγκεντρωμένοι για να πάρουμε και εκεί τη νίκη. Η περίοδος αυτή είναι κάπως επίπονη για εμάς. Είμαστε συνέχεια στα ταξίδια και μακριά από τα σπίτια μας. Έτσι είναι όμως, πρέπει να είστε πάντα έτοιμος για να πετύχουμε όλοι μαζί τους στόχους μας».

ΤΕΛΙΚΟΙ - ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Α΄τελικός Τετάρτη 23 Ιανουαρίου 2019

Δ.Βικέλας, Ερμούπολη, Σύρος 18.00: Α.Ο.Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (25-22, 20-25, 24-26, 18-25)

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Πρέντζας. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Μπαρμπούνης, Παπαδημητρίου, Γραμματεία: Κούτρα.

Β΄τελικός Σάββατο 26 Ιανουαρίου 2019

Μελίνα Μερκούρη Ρέντη, 18.30:  Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Α.Ο.Φοίνικας Σύρου (ΕΡΤ3)

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Τόλιος, Κατερλή, Γραμματεία: Παπασηφάκη.