06-01-2014

Ηττα της Εθνικής Ανδρών από την Ουκρανία με 3-2

Πόπραντ - Σλοβακία. Αποστολή: Σοφία Βαλσάμη (ΠΣΑΤ).
Με ήττα από την Ουκρανία ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος που τελειώνουν σήμερα στο Πόπραντ της Σλοβακίας η εθνική βόλεϊ των ανδρών.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε με 3-2 (18-25, 25-22, 23-25, 25-23, 15-8) σετ από την Ουκρανία, ωστόσο, παρουσίασε ένα καλό αγωνιστικό πρόσωπο χάνοντας το ματς στις λεπτομέρειες.
Η Ουκρανία, από την άλλη, έμεινε εκτός των τελικών του Παγκοσμίου πρωταθλήματος παρά την επικράτησή της.

Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου στάθηκαν αρκετά καλά στον αγώνα απέναντι σε μια ομάδα που είχε κίνητρο και ήθελε καθαρή νίκη. Η εθνική ήταν καλή στο μπλοκ όπου πήρε 15 πόντους και είναι σίγουρο ότι δικαιούνταν κάτι παραπάνω από το σημερινό ματς και γενικότερα από τη διοργάνωση που την αποχαιρέτησε με τρεις ήττες.

Εξαιρετική ήταν η εθνική ομάδα στο πρώτο σετ. Μπήκε δυνατά, «πίεσε» τους Ουκρανούς και με το Τζούριτς (8/11 επιθέσεις) να είναι αποτελεσματικός στην επίθεση είχε το πάνω χέρι. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ξέφυγε με 18-15 και 22-16 για να κάνει με άνεση το 25-18.

Η εθνική συνέχισε είναι καλύτερη και στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε μάλιστα με 9-6 και 13-11, όμως, κάποια λάθη που έγιναν οι Ουκρανοί άρχισαν να τα εκμεταλλεύονται. Βρήκαν λύσεις από τους Τιούτλιν, Ρουντνίτσκι και Ιερεσχένκο πέρασαν μπροστά με 19-17, συντήρησαν τη διαφορά και έφτασαν στο 1-1 με 25-22.

Στο τρίτο σετ η Ελλάδα έδειξε χαρακτήρα στο τέλος με το Δημήτρη Σουλτανόπουλο μάλιστα να βοηθά σε καθοριστικά σημεία (είχε πέντε πόντους με 4/4 επιθέσεις). Η Ουκρανία ξεκίνησε με ένα 3-1, αλλά γρήγορα ήρθε η απάντηση από τους διεθνείς μας που προηγήθηκαν με 8-6. Το σετ έγινε ντέρμπι με τον Πετρέα να κάνει το 24-23 και τον Πρωτοψάλτη με μπλοκ το 25-23 δίνοντας προβάδισμα με 2-1 στα σετ στην Ελλάδα και βάζοντας τέλος στα όνειρα των Ουκρανών για πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Δεν ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα και βρέθηκε πίσω με 4-0. Σιγά σιγά όμως άρχισε να μαζεύει τη διαφορά και πέρασε μπροστά με 13-12 με το Τζούριτς να παίρνει μεγάλο μέρος των επιθέσεων. Οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου συνέχισαν ελέγχουν το ματς και ξέφυγαν με 22-18. Εκεί όμως έγιναν κάποια λάθη μαζεμένα, δούλεψε και το μπλοκ των αντιπάλων (ο Ρουντνίτσκι είχε τέσσερα στο σετ) έκαναν την ανατροπή και με 25-23 έφτασαν στο 2-2 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί φάνηκε να υπάρχει απογοήτευση από τους διεθνείς, ενώ έκανε την εμφάνισή της και η κούραση. Οι Ουκρανοί ξέφυγαν με 8-4, διατήρησαν τη διαφορά και έφτασαν στο 15-8 και στη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 22-25, 25-23, 23-25, 8-15)

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 30 (26/49 επ., 4 μπλοκ), Πετρέας 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Προύσαλης, Σουλτανόπουλος 11 (7/8 επ., 4 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 6 (4/14 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ. – 33% άριστες), Φράγκος 11 (9/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 49% υπ. – 41% άριστες), Στεφάνου –λ (57% υπ. – 39% άριστες) / Παπαδημητρίου -λ, Φιλίποφ, Τζιουμάκας, Σμαραγδής, Κουμεντάκης.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Φιλίποφ): Γούμενιουκ 2 (2 μπλοκ), Κάπελους), Τιούτλιν 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ), Τεριομένκο 6 (4/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ρουντνίτσκι 18 (9/13 επ., 1 άσο, 8 μπλοκ), Ιερεσχένκο 20 (18/28 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 38% άριστες), Φόμιν –λ (64% υπ. – 55% άριστες) / Καπάγιεφ 9 (7/20 επ., 2 άσοι, 60% υπ. – 53% άριστες), Ταταρίντσεφ, Τόμιν 13 (11/21 επ., 2 μπλοκ).

«Χαμένη ευκαιρία»

Η εθνική ανδρών θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλό στο ματς με την Ουκρανία με τον ομοσπονδιακό προπονητή Σωτήρη Δρίκο να στέκεται σε αυτό μετά το τέλος του αγώνα και να κάνει λόγο για χαμένη καθοριστική ευκαιρία.

«Χάσαμε στο τέταρτο σετ μια καθοριστική ευκαιρία για να πάρουμε μια καθαρή νίκη. Παρουσιάσαμε κενό και αυτό θα πρέπει να μας προβληματίσει. Έχουμε και την ποιότητα και την ικανότητα. Στο τάι μπρέικ μας επηρέασε αρνητικά η απογοήτευση από τον τρόπο που χάθηκε το τέταρτο σετ, υπήρχε και η κούραση, αλλά αυτά θα πρέπει να τα ελέγχουμε», ήταν τα λόγια του.

*Οι περισσότεροι από 1000 Σλοβάκοι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του Πόπραντ Αρίνα δεν σταμάτησαν να ενθαρρύνουν τις προσπάθειες των διεθνών μας παικτών κατά τη διάρκεια του αγώνα με την Ουκρανία φωνάζοντας «Ελλάς, Ελλάς».

*Ουκ ολίγες φορές μάλιστα ακούστηκε ο «Ζορμπάς» με τους θεατές να χειροκροτούν ρυθμικά ακολουθώντας το ρυθμό της μουσικής.

*Αγκαλιασμένοι έφυγαν στο τέλος για τα αποδυτήρια ο πασαδόρος της εθνικής Ντίμα Φιλίποφ και ο πατέρας του Γιούρι, προπονητής της εθνικής Ουκρανίας. Η μεταξύ τους κόντρα έφερε πάλι τον πατέρα της οικογένειας νικητή.

Βρίσκεστε εδώ: News Εθνικές Ομάδες - Hellenic National Team Ηττα της Εθνικής Ανδρών από την Ουκρανία με 3-2